Andri Gudjohnsen er flyvende foran mål i Superligaen, og hans status som Superliga-topscorer har nu bragt ham i spil til et skifte til Gent i Belgien.
Tipsbladet kunne søndag afsløre, at belgierne har budt stort på angriberen, der af Lyngby har fået lov til at rejse på besøg i den mulige nye klub, og det er altså lidt af en eventyrfortælling, som er i gang.
Skarpretteren kom nemlig til Lyngby for under et år siden, da Superliga-klubben lejede ham i Norrköping, men allerede for en måned siden udnyttede danskerne frikøbsklausulen på blot en halvanden million kroner og signerede ham på en lang aftale.
Nu kan Lyngby tjene kassen, hvis de sælger ham for mange gange det beløb.
Den 22-åriges vej til Lyngby og Superligaen kom via den tidligere træner Freyr Alexanderssons netværk, og han er på ingen måde overrasket over de skridt, som Andri Gudjohnsen har taget i Danmark, selv om angriberen havde svært ved at få spilletid i Norrköping, hvor Glen Riddersholm var træner.
Tipsbladet har talt med begge de tidligere trænere om angriberen, og Freyr Alexandersson konstaterer tørt:
– De skylder mig store penge i Lyngby, siger han med et stort grin og tilføjer så:
– Ej, jeg er rigtig rigtig glad for alle parter, de fortjener alt det bedste, det er en dejlig historie. Jeg tror, vi lykkedes med at få ham til Lyngby primært på grund af vores relationer, og fordi vi var klar med et godt setup og et tomandsangreb.
– Han stod i en rigtig dårlig situation i Norrköping, hvor de kun spillede med én angriber, så Glen Riddersholm havde svært ved at finde plads til ham. Andri har brug for tillid og spilletid, og han stolede på mig, da han kom på besøg, og vi viste ham et miljø, han kunne trives i, forklarer Freyr Alexandersson.
– Lyngby skal også have stor ros for at tage god imod ham og integrere ham, for jeg har ikke været i tvivl om, at han ville slå igennem og komme langt.

Samme toner lyder også fra Glen Riddersholm, som forklarer, hvorfor situationen endte, som den gjorde i Norrköping.
– Klubben havde bestemt sig for kun at spille med én angriber, og med legenden og klubikonet Christoffer Nyman blev det svært at give Andri den spilletid, som han fortjente. Vi prøvede at spille med ham på kanten og som 10’er, men Andri er en boksangriber, og derfor syntes jeg, at det var genialt at sende ham over til Freyr på lån, siger Glen Riddersholm og fortsætter:
– Jeg er virkelig glad på Andris vegne og er slet ikke overrasket over hans udvikling. Vores udgangspunkt var, at han blot skulle lejes ud til Lyngby som en investering til fremtiden, og fra min side ville jeg anvende ham efter sommerferien, fordi han er så interessant, at han ikke skulle sidde på bænken og vente i lang tid på, at pladsen oppe foran blev ledig.
– Jeg havde gode samtaler med hans far (Eidur Gudjohnsen, red.) og rådgiver om perspektiverne for, at jeg rigtig gerne ville bruge ham efter udlånet til Lyngby, og man kunne altså ikke bare tage Christoffer Nyman ud – det ville svare til at tage Dame N’Doye eller Morten Duncan ud af FC København eller AGF i deres prime.
– Så planen var, at Andri skulle komme tilbage efter sæsonen, men så blev han jo solgt, og jeg formoder, at Norrköping har ladet sig betale godt for det salg, og at frikøbsklausulen var meget høj, for vi regnede med at have lavet en win-win-case.

Andri Gudjohnsen kommer dog ikke tilbage til Norrköping, og hans nuværende træner (lidt endnu), David Nielsen, er helt paf over, at Lyngby kunne lande så god en spiller.
– Vi har en spiller, som er så dygtig. Hans arbejdsradius er enorm. Det er vi selvfølgelig rigtig glade for, og det er flot arbejde af klubben at få signet ham, for det er en speciel spiller, sagde David Nielsen efter fredagens sejr over OB.
– Jeg bliver lidt overrasket over, hvordan han kan dumpe ned i vores hat. Nogle gange er fodbold lidt specielt, og spillerne får ikke den medgang, som deres evner fortjener. Jeg må bare sige, at vi har en spiller, som er top, top, top.
For nu. For der er så mange klubber i spil, at et salg virker uundgåeligt.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FC København-boss reagerer på tilråb
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT