Andri Gudjohnsen er flyvende foran mål i Superligaen, og hans status som Superliga-topscorer har nu bragt ham i spil til et skifte til Gent i Belgien.
Tipsbladet kunne søndag afsløre, at belgierne har budt stort på angriberen, der af Lyngby har fået lov til at rejse på besøg i den mulige nye klub, og det er altså lidt af en eventyrfortælling, som er i gang.
Skarpretteren kom nemlig til Lyngby for under et år siden, da Superliga-klubben lejede ham i Norrköping, men allerede for en måned siden udnyttede danskerne frikøbsklausulen på blot en halvanden million kroner og signerede ham på en lang aftale.
Nu kan Lyngby tjene kassen, hvis de sælger ham for mange gange det beløb.
Den 22-åriges vej til Lyngby og Superligaen kom via den tidligere træner Freyr Alexanderssons netværk, og han er på ingen måde overrasket over de skridt, som Andri Gudjohnsen har taget i Danmark, selv om angriberen havde svært ved at få spilletid i Norrköping, hvor Glen Riddersholm var træner.
Tipsbladet har talt med begge de tidligere trænere om angriberen, og Freyr Alexandersson konstaterer tørt:
– De skylder mig store penge i Lyngby, siger han med et stort grin og tilføjer så:
– Ej, jeg er rigtig rigtig glad for alle parter, de fortjener alt det bedste, det er en dejlig historie. Jeg tror, vi lykkedes med at få ham til Lyngby primært på grund af vores relationer, og fordi vi var klar med et godt setup og et tomandsangreb.
– Han stod i en rigtig dårlig situation i Norrköping, hvor de kun spillede med én angriber, så Glen Riddersholm havde svært ved at finde plads til ham. Andri har brug for tillid og spilletid, og han stolede på mig, da han kom på besøg, og vi viste ham et miljø, han kunne trives i, forklarer Freyr Alexandersson.
– Lyngby skal også have stor ros for at tage god imod ham og integrere ham, for jeg har ikke været i tvivl om, at han ville slå igennem og komme langt.

Samme toner lyder også fra Glen Riddersholm, som forklarer, hvorfor situationen endte, som den gjorde i Norrköping.
– Klubben havde bestemt sig for kun at spille med én angriber, og med legenden og klubikonet Christoffer Nyman blev det svært at give Andri den spilletid, som han fortjente. Vi prøvede at spille med ham på kanten og som 10’er, men Andri er en boksangriber, og derfor syntes jeg, at det var genialt at sende ham over til Freyr på lån, siger Glen Riddersholm og fortsætter:
– Jeg er virkelig glad på Andris vegne og er slet ikke overrasket over hans udvikling. Vores udgangspunkt var, at han blot skulle lejes ud til Lyngby som en investering til fremtiden, og fra min side ville jeg anvende ham efter sommerferien, fordi han er så interessant, at han ikke skulle sidde på bænken og vente i lang tid på, at pladsen oppe foran blev ledig.
– Jeg havde gode samtaler med hans far (Eidur Gudjohnsen, red.) og rådgiver om perspektiverne for, at jeg rigtig gerne ville bruge ham efter udlånet til Lyngby, og man kunne altså ikke bare tage Christoffer Nyman ud – det ville svare til at tage Dame N’Doye eller Morten Duncan ud af FC København eller AGF i deres prime.
– Så planen var, at Andri skulle komme tilbage efter sæsonen, men så blev han jo solgt, og jeg formoder, at Norrköping har ladet sig betale godt for det salg, og at frikøbsklausulen var meget høj, for vi regnede med at have lavet en win-win-case.

Andri Gudjohnsen kommer dog ikke tilbage til Norrköping, og hans nuværende træner (lidt endnu), David Nielsen, er helt paf over, at Lyngby kunne lande så god en spiller.
– Vi har en spiller, som er så dygtig. Hans arbejdsradius er enorm. Det er vi selvfølgelig rigtig glade for, og det er flot arbejde af klubben at få signet ham, for det er en speciel spiller, sagde David Nielsen efter fredagens sejr over OB.
– Jeg bliver lidt overrasket over, hvordan han kan dumpe ned i vores hat. Nogle gange er fodbold lidt specielt, og spillerne får ikke den medgang, som deres evner fortjener. Jeg må bare sige, at vi har en spiller, som er top, top, top.
For nu. For der er så mange klubber i spil, at et salg virker uundgåeligt.
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
David Nielsen har sagt op
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Var direkte fra træningsbanen
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp