Andri Gudjohnsen er flyvende foran mål i Superligaen, og hans status som Superliga-topscorer har nu bragt ham i spil til et skifte til Gent i Belgien.
Tipsbladet kunne søndag afsløre, at belgierne har budt stort på angriberen, der af Lyngby har fået lov til at rejse på besøg i den mulige nye klub, og det er altså lidt af en eventyrfortælling, som er i gang.
Skarpretteren kom nemlig til Lyngby for under et år siden, da Superliga-klubben lejede ham i Norrköping, men allerede for en måned siden udnyttede danskerne frikøbsklausulen på blot en halvanden million kroner og signerede ham på en lang aftale.
Nu kan Lyngby tjene kassen, hvis de sælger ham for mange gange det beløb.
Den 22-åriges vej til Lyngby og Superligaen kom via den tidligere træner Freyr Alexanderssons netværk, og han er på ingen måde overrasket over de skridt, som Andri Gudjohnsen har taget i Danmark, selv om angriberen havde svært ved at få spilletid i Norrköping, hvor Glen Riddersholm var træner.
Tipsbladet har talt med begge de tidligere trænere om angriberen, og Freyr Alexandersson konstaterer tørt:
– De skylder mig store penge i Lyngby, siger han med et stort grin og tilføjer så:
– Ej, jeg er rigtig rigtig glad for alle parter, de fortjener alt det bedste, det er en dejlig historie. Jeg tror, vi lykkedes med at få ham til Lyngby primært på grund af vores relationer, og fordi vi var klar med et godt setup og et tomandsangreb.
– Han stod i en rigtig dårlig situation i Norrköping, hvor de kun spillede med én angriber, så Glen Riddersholm havde svært ved at finde plads til ham. Andri har brug for tillid og spilletid, og han stolede på mig, da han kom på besøg, og vi viste ham et miljø, han kunne trives i, forklarer Freyr Alexandersson.
– Lyngby skal også have stor ros for at tage god imod ham og integrere ham, for jeg har ikke været i tvivl om, at han ville slå igennem og komme langt.

Samme toner lyder også fra Glen Riddersholm, som forklarer, hvorfor situationen endte, som den gjorde i Norrköping.
– Klubben havde bestemt sig for kun at spille med én angriber, og med legenden og klubikonet Christoffer Nyman blev det svært at give Andri den spilletid, som han fortjente. Vi prøvede at spille med ham på kanten og som 10’er, men Andri er en boksangriber, og derfor syntes jeg, at det var genialt at sende ham over til Freyr på lån, siger Glen Riddersholm og fortsætter:
– Jeg er virkelig glad på Andris vegne og er slet ikke overrasket over hans udvikling. Vores udgangspunkt var, at han blot skulle lejes ud til Lyngby som en investering til fremtiden, og fra min side ville jeg anvende ham efter sommerferien, fordi han er så interessant, at han ikke skulle sidde på bænken og vente i lang tid på, at pladsen oppe foran blev ledig.
– Jeg havde gode samtaler med hans far (Eidur Gudjohnsen, red.) og rådgiver om perspektiverne for, at jeg rigtig gerne ville bruge ham efter udlånet til Lyngby, og man kunne altså ikke bare tage Christoffer Nyman ud – det ville svare til at tage Dame N’Doye eller Morten Duncan ud af FC København eller AGF i deres prime.
– Så planen var, at Andri skulle komme tilbage efter sæsonen, men så blev han jo solgt, og jeg formoder, at Norrköping har ladet sig betale godt for det salg, og at frikøbsklausulen var meget høj, for vi regnede med at have lavet en win-win-case.

Andri Gudjohnsen kommer dog ikke tilbage til Norrköping, og hans nuværende træner (lidt endnu), David Nielsen, er helt paf over, at Lyngby kunne lande så god en spiller.
– Vi har en spiller, som er så dygtig. Hans arbejdsradius er enorm. Det er vi selvfølgelig rigtig glade for, og det er flot arbejde af klubben at få signet ham, for det er en speciel spiller, sagde David Nielsen efter fredagens sejr over OB.
– Jeg bliver lidt overrasket over, hvordan han kan dumpe ned i vores hat. Nogle gange er fodbold lidt specielt, og spillerne får ikke den medgang, som deres evner fortjener. Jeg må bare sige, at vi har en spiller, som er top, top, top.
For nu. For der er så mange klubber i spil, at et salg virker uundgåeligt.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen