Per Frimann: Han er mere værd end Jonas Lössl

Elias Rafn Olafsson repræsenterer en større værdi på transfermarkedet end Jonas Lössl, og det kan spille ind i målmandskampen i FC Midtjylland. Sådan lyder det fra Per Frimann.



Jonas Lössl er tilbage fra sin skadespause, man han er ikke tilbage i FC Midtjylland-målet.

Her står fortsat Elias Rafn Olafsson, der har overhalet Lössl og nu er at regne som førstekeeper i FC Midtjylland. Søndag var det islændingen, der vogtede buret mod FC Nordsjælland, mens Lössl så til fra bænken.

Jonas Lössl er højt i det interne hierarki i FC Midtjylland, og han er desuden viceanfører i klubben, så det er en markant profil, der har mistet pladsen hos de danske vicemestre. 

– Der er ingen tvivl om, at Jonas Lössl er skuffet. Han har jo også en landsholdsplads at kæmpe for. Det er klart, at det gør ondt, det her, siger fodboldekspert Per Frimann til TV3 Sport.

Frimann forstår imidlertid godt, at Bo Henriksen har valgt at holde fast i Elias Rafn Olafsson som førstekeeper. Islændingen gjorde det godt, da Jonas Lössl var skadet, og så er der også et andet element, der spiller ind.

21-årige Elias Rafn Olafsson er noget nemmere at vise frem for udenlandske klubber end 32-årige Lössl.

– Der er jo den her detalje, der hedder prisen – altså værdien på en spiller. Han (Olafsson, red.) er meget ung, og Premier League-klubber henter gerne en reserve eller en tredjereserve til 50 millioner, hvis det skal være, så når vi taler penge, er han mere værd end Lössl. Lur mig, om det ikke også spiller ind her, lyder det fra Per Frimann

Det var en meget kortfattet Jonas Lössl, der stillede op til interview forud for FC Midtjyllands kamp mod FC Nordsjælland søndag – se mere her. 

Du kan se hele Per Frimanns analyse af målmandssituationen i FC Midtjylland i videoen i toppen af artiklen. 





KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby med transferscoop?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Elfenbenskysten – Norge

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald