Fuld opbakning til udskældt Brøndby-stjerne

Mathias Greve er sikker på, at hans norske holdkammerat nok skal få gang i målscoringen igen.



Ohi Omoijuanfo skød sig lynhurtigt ind i hjerterne på Brøndbys fans med sine mange mål efter ankomsten sidste sommer.

Men i denne sæson har den norske skarpretter ikke på samme måde fået netmaskerne til at blafre. Det er til trods for, at han flere gange er blevet sat op i nogle fornuftige situationer, men her har han manglet sidste sæsons skarphed.

Angriberens manglende mål kombineret med en vaklende sæsonstart, der bød på to nederlag i tre kampe, fik kritikken til at regne ned over Brøndby. Og dele af kritikken gik også på Ohi Omoijuanfos manglende skarphed.

Nordmandens holdkammerat Mathias Greve tager dog angriberen i forsvar.

– Det er den del omkring forventningerne, som både er fed og ufed ved at spille for en klub som Brøndby. Forventningerne er både på godt og ondt. Jeg ser også forventninger, som noget der er der, fordi der er mange interessenter omkring Brøndby. Det er selvfølgelig en lidt hård periode for Ohi, fordi han ikke har scoret de mål, som han gerne vil, men mere tænker jeg ikke over det.

Mathias Greve er dog sikker på, at målene nok skal komme tilbage til nordmanden.

– Nogen gange er alle andre hurtige til at se på, at han ikke har scoret, og så er alt bare skidt. Ohi arbejder eksemplarisk oppe foran sammen med Kvist. Og han laver et rigtig godt arbejde i det første pres, så jeg synes også, at han har vist, at han har mange andre egenskaber, som er gavnligt for holdet, når målene ikke lige er der.

– Vi ønsker selvfølgelig alle sammen, at han også skal komme i gang med målene. Men bliver han ved med at arbejde hårdt og løbe de sure meter, som han også er god til, så er jeg sikker på, at han også bliver belønnet med mål, siger Mathias Greve til Tipsbladet.

Brøndby-midtbanespilleren mener også, at man lige nu gør de rigtige ting, og derfor er der ikke grund til at ændre alverden.

– Vi skal blive ved med at bakke ham op og give ham chancerne. Det er der han har vist, at han er stærk, og det er han stadigvæk, så det er ikke fordi, at vi skal gøre noget specielt meget anderledes. Jeg er sikker på, at der bare lige skal hul på bylden, og så skal det nok komme.

Ohi Omoijuanfo, 29 år, leverede 13 fuldtræffere i sin første sæson for Brøndby. Fem spillerunde inde i denne sæson har han sin første scoring til gode. Den får han mulighed for at notere sig for i weekenden, hvor man gæster Vejle i Nørreskoven.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-profil med hattrick i målfest

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Markant ændring i Silkeborg

Sydafrika – Canada

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. henter stjerne

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ståle Solbakken i stort forsvar

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’