IKAST (Tipsbladet): Det er halvt år siden, FC Midtjylland efter et uhørt drama i de sidste spillerunder og et følelsesmættet forår vandt Superligaen et ulve-knurhår foran Brøndby IF.
Siden var sæsonen 2024/25 proppet med gode resultater ud over i den vigtigste kamp ude mod Slovan Bratislava, som et jævnt hjemmehold vandt 3-2, efter FCM ellers havde været på tilsyneladende sikker kurs med 2-1 og komfortabelt kampbillede indtil 75. minut.
Men i oktober og november faldt hjulene af.
Seks nederlag i otte kampe og spillemæssige lavpunkter mod Sønderjyske, hvor man spillede en katastrofalt ringe første halvleg, og så 1-5-blamagen hjemme til Brøndby IF, det største nederlag nogensinde på det nuværende stadion.
Det er skidt, og selv om der er en ret indlysende og vigtig forklaring i skaderne til de afgørende offensive midtbanespillere, kantspillere og forward-typer Aral Simsir, Franculino og senest Darío Osorio (foruden lynhurtige Edward Chilufya, der var kommet godt i gang), er det ikke nok til at forklare de få point og det alt for ofte dårlige eller sterile spil.

Og det skal ikke blive ved sådan her, hvilket er ganske indlysende, hvis cheftræner Thomas Thomasberg og såmænd også fodbolddirektør Peter Sand skal beholde deres jobs sæsonen ud.
For FC Midtjylland har aldrig brugt så mange penge på spillerlønninger og på transfers.
Og vigtigere for FC Midtjylland mener man selv, man som minimum skal spille med om DM, hvilket seks nederlag i de seneste otte kampe overhovedet ikke tyder på.
– Vi er stadig med i forhold til vores ambitioner. Men så er det klart, at det skal rettes op i forhold til den tunge periode, vi har haft. For det bliver naturligvis ikke ved med at gå. Det siger lidt sig selv, og det arbejder vi hårdt på hver eneste dag, siger Peter Sand til Tipsbladet.
Skal blive bedre
FC Midtjyllands fodbolddirektør overlader holdudvælgelse, taktik i den enkelte kamp og det daglige arbejde med truppen til Thomas Thomasberg og hans stab.
Men Peter Sand følger indlysende kampene og arbejdet tæt, og han har også bemærket, at Franculino og Aral Simsir har manglet på grund af skader, og at andre af FC Midtjyllands sædvanlige offensive startere ikke har været lige så skarpe som normalt.
– Nu nævner jeg jo flere gange det med data, og ja, det [skaderne] er del af forklaringen. Det er ikke nogen undskyldning, for vi har en bred trup. Men det er del af forklaringen, og vi kan se, at dem, der ligger i toppen på scoringer, assists, anden assists og chanceskabelse, at når de er ude, har vi haft svært ved at sætte samme aftryk på kampene, siger Peter Sand.
Det virker tydeligt, at FC Midtjylland har haft det svært med rotations- og reservespillerne på banen.

Og det harmonerer jo dårligt med den dyreste trup nogensinde, uanset hvor gode, Osorio, Franculino og Simsir er, og hvor meget andre profiler har slidt med formen.
– Vi er meget tilfredse med spillertruppen. Vi har mange spillere, og vi har stor kvalitet på alle positioner, så vi har den konkurrence, der skal være. Og så er det sammensætningen på dagen, der skaber det mest slagkraftige hold. Der er ikke noget, der får mig til at ændre den opfattelse, at vi har en utrolig stærk trup, siger Peter Sand.
Får resultaterne og spillet jer ikke til at overveje, om I nu også har så stærk en trup, som I troede?
– Nej, det gør det ikke. Når vi ser på den nuværende trup og sammensætningen, holder jeg fast i, at truppen er, som den skal være,
Der er flere andre mulige årsager, når man kigger ind på FC Midtjylland.
Udskiftningen i truppen og afskeden med erfarne spillere som anfører Henrik Dalsgaard og Jonas Lössls plads på bænken samt Sverrir Ingi Ingasons skifte tilbage til Grækenland.
18 måneders store udskiftninger i truppen og nye projekter med nyt træningsanlæg og masser af nye mennesker i staben.
En spillestil, hvor man er meget afhængig af, at de fremragende fodboldspillere på midtbanen og angrebet er i hopla.
Peter Sand forstår overvejelserne opstår, men på de store linjer tror han, FC Midtjylland har fat i den lange ende og ikke skal lave en masse om nu.
– Jeg forstår fint præmissen, og at I som journalister og eksperter forsøger at analysere situationen for at forstå den. Det gør vi selvfølgelig også selv, og vi gør det mere end nogen andre. Men det er også vores opgave at holde en klar kurs,
Tillid
Tilliden til truppen og kursen strækker sig også til cheftræner Thomas Thomasberg.
For selv om det er en serie med dårlige resultater og flere kampe med dårlige præstationer, ser fodbolddirektøren ingen tegn på, at man har den forkerte cheftræner.
– Thomasberg og jeg kender jo dynamikkerne. Han kom ind i en af de sværeste perioder i FC Midtjyllands historie, hvor han kørte nedrykningsslutspillet og fik os på en syvendeplads og næsten ud i et europæisk gruppespil. Vi ender med et trofæ i sidste sæson. Alt taler for, at Thomasberg er den helt rigtige træner, og vi er enormt glade for ham, siger Peter Sand.
Nu skal FC Midtjylland vinde fodboldkampe og præstere, så det dårlige spil og de seks nederlag bare bliver en parentes i sæsonen, mener Peter Sand.
– Alle kampe er vigtige, men man kan godt sige, at det er ekstra vigtigt nu at få vendt tendensen og at få en sejr. Den her første kamp er vigtig, og vi skal glæde os til den og til at vise, at vi er tilbage på sporet, siger Peter Sand.

– Vi skal gøre det her med de gode folk, der er her nu. Vi forventer præcis det samme nu, som når det går megagodt, nemlig at alle til stadighed udvikler sig og gør deres bedste for at gøre det. Det er alle de her folk, der også har været del af den svære periode, der skal få os ud af det.
– Vi har en klar strategi, vi holder os til, og det er også den, der skal hjælpe os, nu hvor det blæser lidt. Vi er rolige men også ydmyge omkring situationen og ved, vi skal gøre det bedre for at komme tilbage i en god periode. For det kommer ikke af sig selv.
FC Midtjylland kunne se ud til at få Franculino og Paulinho tilbage til rådighed til kampen mod Silkeborg IF efter skader, mens Emiliano Martínez kan være med igen efter karantæne.
Til gengæld er det usikkert, om Aral Simsir bliver klar, mens Darío Osorio ser ud til at have et stykke vej, før han er klar igen efter en muskelskade umiddelbart før landsholdspausen.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Argentina afværger fiasko – vildt comeback!
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED