– Fuldstændigt vanvittigt, siger Superliga-træner

FC Nordsjælland står i øjeblikket et rigtigt godt sted trods en kæmpe udskiftning, understreger cheftræner Jens Fønsskov Olsen i et interview med Tipsbladet.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Der var nogle gedigne overraskelser i FC Nordsjællands startopstilling til søndagens udekamp mod AGF.

Mest iøjnefaldende var selvfølgelig startpladsen til den debuterende målmand William Lykke, men også angrebet var ændret radikalt, med den 18-årige debutant Villum Berthelsen på venstrekanten og den centrale midtbanespiller Zidan Sertdemir som nier.

Til AGF-kampen måtte FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen nemlig undvære karantæneramte Sindre Walle Egeli, mens Gustav Wikheim, Levy Nene, Milan Iloski og Prince Junior alle sad ude med skader. Gæsterne havde derfor ikke så meget at skyde med i Vejlby, hvor det endte med et 2-0-nederlag.

– Det var en svær situation. Det var det, for vi manglede noget konkurrence om de positioner, det er helt klart, siger Jens Fønsskov Olsen, da Tipsbladet taler med FC Nordsjælland-bossen efter onsdagens træning på Right To Dream Park.

– Jeg synes, at Villum (Berthelsen, red.) er et kæmpestort talent, og jeg var ret sikker på, at han havde banket på til at kunne få nogle indhop her i Mesterskabsspillet, og jeg synes også, at han gør en god figur, men det var tidligt for ham, og så var det selvfølgelig også AGF på udebane.

– Så har vi Zidan (Sertdemir, red.), som hele tiden har gjort det rigtigt godt, som nier, og han gør jo alt, hvad han kan, men vi kunne jo godt se i løbet af kampen, at vi manglede noget offensiv gennemslagskraft. Men det er jo klart, når man har de spillere ude, hvor man ikke har den samme konkurrencesituation som tidligere. 

‘Vi er landet et godt sted’

FC Nordsjælland overvintrede på syvendepladsen i Superligaen, men endte med at sikre sig en plads i Mesterskabsspillet efter tre sejre i de første fire kampe i foråret. Med to nederlag i træk til Lyngby og AGF ligger Farum-klubben aktuelt på sjettepladsen, fire point fra tredjepladsen.

– Vi reflekterer jo hele tiden, også over hele sæsonen, og vi havde jo en snak for ikke så længe siden om, at det vi har været igennem i den her sæson, er jo fuldstændigt vanvittigt, når man remser det hele op. Spillere, der er kommet ind og ud, og så videre, siger Jens Fønsskov Olsen og fortsætter:

– Alt andet lige må man vel sige, at vi er landet et godt sted, som man nok gerne havde solgt den for inden, med tanke på al den udskiftning, vi har haft, med ny sportslig ledelse, ny cheftræner, masser af udskiftninger i truppen og en overflod af minutter til unge spillere, som har stået klar, og som nu har fået lov til at spille. Alligevel er vi blandt de seks bedste hold i Superligaen og har lavet nogle fodboldmæssigt rigtigt, rigtigt gode præstationer undervejs.

– Så overordnet er vi rigtigt, rigtigt godt tilfredse, men vi vil selvfølgelig også gerne opnå noget mere, og vi vil gerne spille en rolle i slutspillet. Nu spørger du specifikt på kampene i år, og i de sidste fem kampe af grundspillet synes jeg, at vi laver to rigtigt gode præstationer, som vi så taber begge to (mod FC Midtjylland og Lyngby, red.), og så laver vi tre lidt mindre gode præstationer, som vi så vinder. Det er der, hvor man kan se, at Superligaen bare er virkelig, virkelig tæt, og hvor det egentlig er dagen, der kommer til at afgøre alle kampene. 

FC Nordsjælland spiller igen på søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.

Får FC Nordsjælland medaljer i denne sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

Mathias Zanka går viralt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Gift Links hylder FCK-legende

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

FIFA åbner sag mod Spanien

Færdig i Manchester City

Nu åbner Wind op for fremtiden

Jakob Poulsen med dyster melding

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Det betyder intet mod Liverpool

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Højlund stjæler overskrifter

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Sporting CP – Arsenal

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining