RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Der var nogle gedigne overraskelser i FC Nordsjællands startopstilling til søndagens udekamp mod AGF.
Mest iøjnefaldende var selvfølgelig startpladsen til den debuterende målmand William Lykke, men også angrebet var ændret radikalt, med den 18-årige debutant Villum Berthelsen på venstrekanten og den centrale midtbanespiller Zidan Sertdemir som nier.
Til AGF-kampen måtte FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen nemlig undvære karantæneramte Sindre Walle Egeli, mens Gustav Wikheim, Levy Nene, Milan Iloski og Prince Junior alle sad ude med skader. Gæsterne havde derfor ikke så meget at skyde med i Vejlby, hvor det endte med et 2-0-nederlag.
– Det var en svær situation. Det var det, for vi manglede noget konkurrence om de positioner, det er helt klart, siger Jens Fønsskov Olsen, da Tipsbladet taler med FC Nordsjælland-bossen efter onsdagens træning på Right To Dream Park.
– Jeg synes, at Villum (Berthelsen, red.) er et kæmpestort talent, og jeg var ret sikker på, at han havde banket på til at kunne få nogle indhop her i Mesterskabsspillet, og jeg synes også, at han gør en god figur, men det var tidligt for ham, og så var det selvfølgelig også AGF på udebane.
– Så har vi Zidan (Sertdemir, red.), som hele tiden har gjort det rigtigt godt, som nier, og han gør jo alt, hvad han kan, men vi kunne jo godt se i løbet af kampen, at vi manglede noget offensiv gennemslagskraft. Men det er jo klart, når man har de spillere ude, hvor man ikke har den samme konkurrencesituation som tidligere.
‘Vi er landet et godt sted’
FC Nordsjælland overvintrede på syvendepladsen i Superligaen, men endte med at sikre sig en plads i Mesterskabsspillet efter tre sejre i de første fire kampe i foråret. Med to nederlag i træk til Lyngby og AGF ligger Farum-klubben aktuelt på sjettepladsen, fire point fra tredjepladsen.
– Vi reflekterer jo hele tiden, også over hele sæsonen, og vi havde jo en snak for ikke så længe siden om, at det vi har været igennem i den her sæson, er jo fuldstændigt vanvittigt, når man remser det hele op. Spillere, der er kommet ind og ud, og så videre, siger Jens Fønsskov Olsen og fortsætter:
– Alt andet lige må man vel sige, at vi er landet et godt sted, som man nok gerne havde solgt den for inden, med tanke på al den udskiftning, vi har haft, med ny sportslig ledelse, ny cheftræner, masser af udskiftninger i truppen og en overflod af minutter til unge spillere, som har stået klar, og som nu har fået lov til at spille. Alligevel er vi blandt de seks bedste hold i Superligaen og har lavet nogle fodboldmæssigt rigtigt, rigtigt gode præstationer undervejs.
– Så overordnet er vi rigtigt, rigtigt godt tilfredse, men vi vil selvfølgelig også gerne opnå noget mere, og vi vil gerne spille en rolle i slutspillet. Nu spørger du specifikt på kampene i år, og i de sidste fem kampe af grundspillet synes jeg, at vi laver to rigtigt gode præstationer, som vi så taber begge to (mod FC Midtjylland og Lyngby, red.), og så laver vi tre lidt mindre gode præstationer, som vi så vinder. Det er der, hvor man kan se, at Superligaen bare er virkelig, virkelig tæt, og hvor det egentlig er dagen, der kommer til at afgøre alle kampene.
FC Nordsjælland spiller igen på søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.
Får FC Nordsjælland medaljer i denne sæson?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Afslører Brøndbys transferplaner
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
INTERVIEW