RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Der var nogle gedigne overraskelser i FC Nordsjællands startopstilling til søndagens udekamp mod AGF.
Mest iøjnefaldende var selvfølgelig startpladsen til den debuterende målmand William Lykke, men også angrebet var ændret radikalt, med den 18-årige debutant Villum Berthelsen på venstrekanten og den centrale midtbanespiller Zidan Sertdemir som nier.
Til AGF-kampen måtte FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen nemlig undvære karantæneramte Sindre Walle Egeli, mens Gustav Wikheim, Levy Nene, Milan Iloski og Prince Junior alle sad ude med skader. Gæsterne havde derfor ikke så meget at skyde med i Vejlby, hvor det endte med et 2-0-nederlag.
– Det var en svær situation. Det var det, for vi manglede noget konkurrence om de positioner, det er helt klart, siger Jens Fønsskov Olsen, da Tipsbladet taler med FC Nordsjælland-bossen efter onsdagens træning på Right To Dream Park.
– Jeg synes, at Villum (Berthelsen, red.) er et kæmpestort talent, og jeg var ret sikker på, at han havde banket på til at kunne få nogle indhop her i Mesterskabsspillet, og jeg synes også, at han gør en god figur, men det var tidligt for ham, og så var det selvfølgelig også AGF på udebane.
– Så har vi Zidan (Sertdemir, red.), som hele tiden har gjort det rigtigt godt, som nier, og han gør jo alt, hvad han kan, men vi kunne jo godt se i løbet af kampen, at vi manglede noget offensiv gennemslagskraft. Men det er jo klart, når man har de spillere ude, hvor man ikke har den samme konkurrencesituation som tidligere.
‘Vi er landet et godt sted’
FC Nordsjælland overvintrede på syvendepladsen i Superligaen, men endte med at sikre sig en plads i Mesterskabsspillet efter tre sejre i de første fire kampe i foråret. Med to nederlag i træk til Lyngby og AGF ligger Farum-klubben aktuelt på sjettepladsen, fire point fra tredjepladsen.
– Vi reflekterer jo hele tiden, også over hele sæsonen, og vi havde jo en snak for ikke så længe siden om, at det vi har været igennem i den her sæson, er jo fuldstændigt vanvittigt, når man remser det hele op. Spillere, der er kommet ind og ud, og så videre, siger Jens Fønsskov Olsen og fortsætter:
– Alt andet lige må man vel sige, at vi er landet et godt sted, som man nok gerne havde solgt den for inden, med tanke på al den udskiftning, vi har haft, med ny sportslig ledelse, ny cheftræner, masser af udskiftninger i truppen og en overflod af minutter til unge spillere, som har stået klar, og som nu har fået lov til at spille. Alligevel er vi blandt de seks bedste hold i Superligaen og har lavet nogle fodboldmæssigt rigtigt, rigtigt gode præstationer undervejs.
– Så overordnet er vi rigtigt, rigtigt godt tilfredse, men vi vil selvfølgelig også gerne opnå noget mere, og vi vil gerne spille en rolle i slutspillet. Nu spørger du specifikt på kampene i år, og i de sidste fem kampe af grundspillet synes jeg, at vi laver to rigtigt gode præstationer, som vi så taber begge to (mod FC Midtjylland og Lyngby, red.), og så laver vi tre lidt mindre gode præstationer, som vi så vinder. Det er der, hvor man kan se, at Superligaen bare er virkelig, virkelig tæt, og hvor det egentlig er dagen, der kommer til at afgøre alle kampene.
FC Nordsjælland spiller igen på søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.
Får FC Nordsjælland medaljer i denne sæson?
0 Votes
Eriksen ude med hård kritik
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG