Der har været gang i Vejle Boldklub i de seneste uger.
Og tirsdag aften kulminerede det hele, da klubben kunne offentliggøre, at den igen var tilbage på danske hænder.
En af dem, der endte med at ryge i svinget under udrensningen inden opkøbet, var Mihai Teja, som i efteråret blev ansat for at redde holdet efter den elendige start, de havde fået under Ivan Prelec.
Tid blev der ikke meget af i Superliga-klubben for rumæneren, men i det mindste har han fået sin løn betalt helt frem til sommer.
– Alt er betalt indtil slutningen af kontrakten, som udløb til sommer. Jeg kom ikke her for pengenes skyld, jeg tog til Vejle for at arbejde, for at bygge op, for at opnå noget. Jeg ønskede denne udfordring. Forestil dig ikke, at beløbene er særlig store, fortæller han i et interview til mediet Sport Pe Surse.
Selvom det ikke blev til lang tid i dansk fodbold, understregede cheftræneren i et interview til Tipsbladet, at han var tilfreds med det arbejde, han nåede at fremvise.
– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde ‘vi vandt, men I var det bedste hold’. Men sådan er det,
Mihai Teja nåede otte kampe i spidsen for Vejle Boldklub, hvor han fik en sejr, tre uafgjorte og fire nederlag.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
TransferLIVE: Carlo Holse præsenteret i MLS-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
Rodri er blevet opereret i ryggen
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW