Fyret Vejle-træner går ikke sulten i seng

Mihai Teja har fået sine penge fra Vejle Boldklub, efter at han blev fyret i søndags.



Der har været gang i Vejle Boldklub i de seneste uger.

Og tirsdag aften kulminerede det hele, da klubben kunne offentliggøre, at den igen var tilbage på danske hænder.

En af dem, der endte med at ryge i svinget under udrensningen inden opkøbet, var Mihai Teja, som i efteråret blev ansat for at redde holdet efter den elendige start, de havde fået under Ivan Prelec.

Tid blev der ikke meget af i Superliga-klubben for rumæneren, men i det mindste har han fået sin løn betalt helt frem til sommer.

– Alt er betalt indtil slutningen af kontrakten, som udløb til sommer. Jeg kom ikke her for pengenes skyld, jeg tog til Vejle for at arbejde, for at bygge op, for at opnå noget. Jeg ønskede denne udfordring. Forestil dig ikke, at beløbene er særlig store, fortæller han i et interview til mediet Sport Pe Surse.

Selvom det ikke blev til lang tid i dansk fodbold, understregede cheftræneren i et interview til Tipsbladet, at han var tilfreds med det arbejde, han nåede at fremvise.

– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde ‘vi vandt, men I var det bedste hold’. Men sådan er det,

Mihai Teja nåede otte kampe i spidsen for Vejle Boldklub, hvor han fik en sejr, tre uafgjorte og fire nederlag.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

– Det vil være VM’s største overraskelse!



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Sønderjyske sælger profil

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Scorer heftig lønstigning

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Frankrig – Marokko

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Knuser transferrekord

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Arbejder på Brøndby-exit

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’