Der har været gang i Vejle Boldklub i de seneste uger.
Og tirsdag aften kulminerede det hele, da klubben kunne offentliggøre, at den igen var tilbage på danske hænder.
En af dem, der endte med at ryge i svinget under udrensningen inden opkøbet, var Mihai Teja, som i efteråret blev ansat for at redde holdet efter den elendige start, de havde fået under Ivan Prelec.
Tid blev der ikke meget af i Superliga-klubben for rumæneren, men i det mindste har han fået sin løn betalt helt frem til sommer.
– Alt er betalt indtil slutningen af kontrakten, som udløb til sommer. Jeg kom ikke her for pengenes skyld, jeg tog til Vejle for at arbejde, for at bygge op, for at opnå noget. Jeg ønskede denne udfordring. Forestil dig ikke, at beløbene er særlig store, fortæller han i et interview til mediet Sport Pe Surse.
Selvom det ikke blev til lang tid i dansk fodbold, understregede cheftræneren i et interview til Tipsbladet, at han var tilfreds med det arbejde, han nåede at fremvise.
– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde ‘vi vandt, men I var det bedste hold’. Men sådan er det,
Mihai Teja nåede otte kampe i spidsen for Vejle Boldklub, hvor han fik en sejr, tre uafgjorte og fire nederlag.
LIVE
LIVE: Brøndby har to profiler tilbage
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’