Fyret Vejle-træner går ikke sulten i seng

Mihai Teja har fået sine penge fra Vejle Boldklub, efter at han blev fyret i søndags.



Der har været gang i Vejle Boldklub i de seneste uger.

Og tirsdag aften kulminerede det hele, da klubben kunne offentliggøre, at den igen var tilbage på danske hænder.

En af dem, der endte med at ryge i svinget under udrensningen inden opkøbet, var Mihai Teja, som i efteråret blev ansat for at redde holdet efter den elendige start, de havde fået under Ivan Prelec.

Tid blev der ikke meget af i Superliga-klubben for rumæneren, men i det mindste har han fået sin løn betalt helt frem til sommer.

– Alt er betalt indtil slutningen af kontrakten, som udløb til sommer. Jeg kom ikke her for pengenes skyld, jeg tog til Vejle for at arbejde, for at bygge op, for at opnå noget. Jeg ønskede denne udfordring. Forestil dig ikke, at beløbene er særlig store, fortæller han i et interview til mediet Sport Pe Surse.

Selvom det ikke blev til lang tid i dansk fodbold, understregede cheftræneren i et interview til Tipsbladet, at han var tilfreds med det arbejde, han nåede at fremvise.

– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde ‘vi vandt, men I var det bedste hold’. Men sådan er det,

Mihai Teja nåede otte kampe i spidsen for Vejle Boldklub, hvor han fik en sejr, tre uafgjorte og fire nederlag.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte