Fyret Vejle-træner går ikke sulten i seng

Mihai Teja har fået sine penge fra Vejle Boldklub, efter at han blev fyret i søndags.



Der har været gang i Vejle Boldklub i de seneste uger.

Og tirsdag aften kulminerede det hele, da klubben kunne offentliggøre, at den igen var tilbage på danske hænder.

En af dem, der endte med at ryge i svinget under udrensningen inden opkøbet, var Mihai Teja, som i efteråret blev ansat for at redde holdet efter den elendige start, de havde fået under Ivan Prelec.

Tid blev der ikke meget af i Superliga-klubben for rumæneren, men i det mindste har han fået sin løn betalt helt frem til sommer.

– Alt er betalt indtil slutningen af kontrakten, som udløb til sommer. Jeg kom ikke her for pengenes skyld, jeg tog til Vejle for at arbejde, for at bygge op, for at opnå noget. Jeg ønskede denne udfordring. Forestil dig ikke, at beløbene er særlig store, fortæller han i et interview til mediet Sport Pe Surse.

Selvom det ikke blev til lang tid i dansk fodbold, understregede cheftræneren i et interview til Tipsbladet, at han var tilfreds med det arbejde, han nåede at fremvise.

– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde ‘vi vandt, men I var det bedste hold’. Men sådan er det,

Mihai Teja nåede otte kampe i spidsen for Vejle Boldklub, hvor han fik en sejr, tre uafgjorte og fire nederlag.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney afslører dialog

Horsens kommer tættere på oprykning

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’