Fyret Vejle-træner går ikke sulten i seng

Mihai Teja har fået sine penge fra Vejle Boldklub, efter at han blev fyret i søndags.



Der har været gang i Vejle Boldklub i de seneste uger.

Og tirsdag aften kulminerede det hele, da klubben kunne offentliggøre, at den igen var tilbage på danske hænder.

En af dem, der endte med at ryge i svinget under udrensningen inden opkøbet, var Mihai Teja, som i efteråret blev ansat for at redde holdet efter den elendige start, de havde fået under Ivan Prelec.

Tid blev der ikke meget af i Superliga-klubben for rumæneren, men i det mindste har han fået sin løn betalt helt frem til sommer.

– Alt er betalt indtil slutningen af kontrakten, som udløb til sommer. Jeg kom ikke her for pengenes skyld, jeg tog til Vejle for at arbejde, for at bygge op, for at opnå noget. Jeg ønskede denne udfordring. Forestil dig ikke, at beløbene er særlig store, fortæller han i et interview til mediet Sport Pe Surse.

Selvom det ikke blev til lang tid i dansk fodbold, understregede cheftræneren i et interview til Tipsbladet, at han var tilfreds med det arbejde, han nåede at fremvise.

– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde ‘vi vandt, men I var det bedste hold’. Men sådan er det,

Mihai Teja nåede otte kampe i spidsen for Vejle Boldklub, hvor han fik en sejr, tre uafgjorte og fire nederlag.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter kæmpebud

Jagter tidligere AGF’er

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Trist: Marios Oikonomou er død

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk