Går amok over Vallys: Det er både orgasmer og Xavi

Når man præsterer på banen, så må man også lægge øre til flere forskellige sammenligninger bagefter, fortæller Nicolai Vallys til Tipsbladet.



I sommer vandt Brøndby IF kampen om Nicolai Vallys.

Det har de blå-gule næppe fortrudt et eneste sekund, da han har gjort en forskel fra første fløjt. Starten på opholdet i Brøndby IF var dog præget af udfordringer udenfor banen. Dele af Brøndbys tilhængere vendte ham ryggen, men siden dengang har Nicolai Vallys lagt den turbulente start bag sig.

Det fortæller han fredag eftermiddag til Tipsbladet efter Brøndbys træning.

– Det var ikke noget, som jeg havde prøvet før. Jeg synes, at jeg er kommet godt videre og har fundet ind i et godt samarbejde med Brøndby. Jeg er egentlig ikke så meget for at snakke om det mere, da det er et overstået kapitel for mig nu. Det er også sådan det føles, når jeg spiller. Jeg føler, at jeg får enorm stor støtte, så jeg føler, at det er glemt for de fleste.

– Forholdet med fansene er sindssygt godt nu. Jeg får rigtig meget kærlighed. Jeg tror det har været vigtigt for folk at fortælle mig, at de sætter pris på, at jeg er her. Jeg synes, at det har været helt overvældende, så jeg føler mig rigtig, rigtig velkommen.

Nicolai Vallys har også på det seneste skudt sig yderligere ind i varmen hos Brøndby-tilhængerne, da han har leveret den ene afgørende aflevering efter den anden.

Mod AGF satte han Ohi Omoijuanfo op til succes. Ugen efter sendte han Anis Slimane afsted, som scorede til 2-0 mod AaB og i seneste spillerunde fandt han helt eminent Simon Hedlund i bagrummet på OB-defensiven, som også resulterede i en scoring.

Nicolai Vallys nærmest telepatiske vision og blik for spillet har høstet store roser og vilde sammenligninger. Nogle af dem er også nået hele vejen til Brøndby-spilleren selv.

– Jeg har lagt mærke til nogle af skriverierne. Twitter går ret meget amok, men jeg får tilsendt mest fra mine venner, da jeg forsøger ikke at følge alt for meget med på forskellige sociale medier. Men jeg får sendt sjove ting af mine venner, og der har været rigtig mange sjove ting, siger Nicolai Vallys, og fortsætter.

– De har sendt alt muligt med Xavi og jeg har også hørt noget med Kaká. Det er bare grineren, og sjovt at blive sat sammen med så store navne, så jeg tager den da, hvis jeg kan blive sammenlignet med en blanding af de forskellige spillere. Der bliver også sendt noget med orgasmer og sådan nogle ting, så det er bare fedt at kunne bidrage til, at folk bliver begejstret.

Der er fortsat mulighed for at blive begejstret de næste mange år, for Nicolai Vallys har tegnet en kontrakt med Brøndby IF frem til 2026. Selvom kontrakten med Brøndby er lang, så er ambitionerne fortsat store hos offensivspilleren.

– Jeg drømmer om udlandet på et eller andet tidspunkt. Det tror jeg, at de fleste gør. Det vil jeg rigtig gerne prøve en dag, men det er også klart, at jeg lige har lavet en aftale på fire år. Så udgangspunktet er, at jeg skal være her, hvor jeg forhåbentlig skal vinde et mesterskab og være med til nogle store øjeblikke. Så håber jeg, at jeg en dag kan blive så god, at jeg kan blive skudt afsted.

I første omgang drejer det sig om for Nicolai Vallys og Brøndby at slutte efterårssæsonen stærkt af, hvor man på søndag får besøg af Viborg FF.

I afspilleren ovenfor kan du se Nicolai Vallys' geniale aflevering til Simon Hedlund i kampen mod OB, som gav scoringen til 1-0.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images





Amin Chiakha tilbage til FCK?


Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

FCM jagter Franculino-erstatning

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

– Brøndby har min støtte

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

David Nielsen, den er til dig!

Deler godt FC København-nyt

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

De tager over for Ivan Prelec

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Thomas Frank har fået en undskyldning

Franculino redder FCM

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Steve Cooper overrasker stort

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Scorer hvert 49. minut

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Vejle fyrer Prelec

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

FC Midtjylland – AGF

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Hattrickhelt var meget frustreret

Kaster hård dom over Eriksen