Går de nu efter FC København-stjerne? 

De er blevet afvist af en anden spiller, så nu er Victor Froholdt en "topmulighed".



Victor Froholdt har været på alles læber i dette forår, hvor FC København-stjernen har brændt banen af i Superligaen og er blevet landsholdsspiller.

Og med et transfervindue lige om hjørnet kan han måske også snart blive et ekstremt stort salg af “løverne”.

Tidligere har tyske Sky Sport skrevet om dialog mellem Eintracht Frankfurt og Victor Froholdts bagland, og nu pustes der til rygterne. 

Eintracht Frankfurt er nemlig blevet afvist af en anden midtbanespiller i form af Jobe Bellingham fra Sunderland – bror til Jude Bellingham – som har valgt at skifte til Borussia Dortmund

Ovenpå den nyhed skriver transferjournalisten Florian Plettenberg følgende på Twitter: 

– Efter afvisningen af Jobe Bellingham er Victor Froholdt lige nu en af Eintracht Frankfurts topmuligheder til den centrale midtbane. Klubben vil gerne have det 19-årige toptalent fra København, og konkrete samtaler har allerede fundet sted. 

Ros fra landstræner

I forbindelse med FC Københavns sidste kamp i Parken i sæsonen i forrige uge blev Victor Froholdt spurgt i mixed zone, om det var hans sidste hjemmekamp som en af “løverne”.  

– Det ved jeg slet ikke, svarede han og tilføjede: 

– For at sige det, som det er, har jeg ikke haft fokus på det. Som i overhovedet ikke. Jeg har haft fokus på, at vi skulle blive danske mestre og vinde pokalen.

Siden er han også blevet udtaget til landsholdet igen, og her har han høstet ros fra landstræner Brian Riemer

– Jeg synes, at Froholdt har haft en fuldstændigt overlegen sæson i Superligaen, og for mig bringer det faktisk associationer til Christian Poulsen tilbage i 2000, lød det fra Brian Riemer.

Victor Froholdt, 19 år, har kontrakt med FC København indtil sommeren 2028. Han står noteret for 61 kampe for “løverne”. 

Er Victor Froholdt også i FCK til september?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Eintracht Frankfurt råder desuden allerede over en anden dansk midtbanespiller i form af Oscar Højlund, mens de også har landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen i truppen.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!