DBU (Tipsbladet): Jens Stage og Morten Frendrup har i denne sæson været store profiler i henholdsvis Bundesligaen og Serie A, men ingen af de to midtbanespillere var i dag med i den trup, som Brian Riemer har udtaget til de to venskabskampe i juni mod Nordirland og Litauen.
Brian Riemers valg faldt i stedet på FC København-kometen Victor Froholdt, og den beslutning blev landstræneren spurgt til, da han stillede op til interview med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter dagens landsholdsudtagelse.
– Det er sådan set meget simpelt. Jeg synes, at vores centrale midtbane er voldsomt stærkt besat. Jeg synes, at der er fire navne nu, som du kan se på listen, hvor jeg tror, at vi hurtigt kan blive enige om, at de er selvskrevne. Morten Hjulmand, Pierre-Emile Højbjerg og Christian Nørgaard.
– Det er absolut øverste hylde i Europa på den plads, som jeg ser det. Og så har vi en Froholdt med, som er nummer fire.
– På den plads har du en Morten Frendrup og en Jens Stage, som jeg lige så godt kunne have udtaget. Det var tæt, det vil jeg godt afsløre.
– Jeg synes, at Froholdt har haft en fuldstændigt overlegen sæson i Superligaen, og for mig bringer det faktisk associationer til Christian Poulsen tilbage i 2000, lød svaret her fra Brian Riemer.

Victor Froholdt i duel med Bruno Fernandes (Foto: Alamy).
Blander sig ikke i transfersnak
Under søndagens guldfest i Parken kom Jacob Neestrup med en advarsel til FCK’s ejere, hvor cheftræneren med Victor Froholdt som et af eksemplerne argumenterede for, at ‘Løverne’ skal finde en måde at holde på klubbens bedste spillere i længere tid.
Ved mandagens landsholdsudtagelse ville Brian Riemer ikke gå ind i, om han er enig med Jacob Neestrup
– Det ved jeg ikke, det har jeg ikke nogen holdning til. Tror du, at Sune er enig med Neestrup, hvis han kan få 200 millioner for ham? lød det fra landstræneren med et grin.
“
Jeg synes, at Froholdt har haft en fuldstændigt overlegen sæson i Superligaen, og for mig bringer det faktisk associationer til Christian Poulsen tilbage i 2000.
Brian Riemer, Danmarks landstræner
Victor Froholdt har blandt andet været rygtet til Bundesligaen, og for Brian Riemer er det essentielt, at den 19-årige midtbanespiller ikke ender med at trille tommelfingre ude på bænken.
– Uanset hvad Froholdt gør, så skal han forsøge at holde flowet i sin udvikling. Og det handler om spilletid. Det er det allervigtigste her, siger Brian Riemer og fortsætter.
– Hvis han vælger at tage skiftet nu, så skal han, for mig at se, sikre sig, at det er et sted, hvor han kommer til at spille.
Overflod af kvalitet
Jens Stage har i denne sæson scoret 10 mål i Bundesligaen, mens Morten Frendrup jagtes af flere storklubber, og for Brian Riemer er det vigtigt at understrege, at de to tidligere Superliga-profiler absolut var inde i billedet.
– Det var her, at jeg skulle tage beslutningen, og der faldt mit valg på Froholdt. Jeg vil gerne være ærlig at sige, at det er sådan en udtagelse, hvor det ikke er på grund af nogen, der ikke har gjort noget godt.
– Det er tre spillere, som alle sammen kunne have fortjent at komme med, og så faldt valget på Froholdt, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.
Landstræneren pegede afslutningsvist på, at det må aldrig må gøres til et problem, at Danmark i denne tid nærmest har en overflod af kompetente centrale midtbanespillere.
Danmark spiller mod Nordirland i Parken på lørdag i næste uge, og derefter mod Litauen i Odense tre dage senere.
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
TOPNYHED
‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
OB og Brøndby IF brager sammen
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
Her kan du se OB mod Brøndby IF
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
OPTAKT
OB – Brøndby IF
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
På røven over dansk stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
HELT VILDT
I svime over dansker
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
NYHEDER
Frank sammenlignet med legende
NYHEDER
Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred
TOPNYHED
– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
NYHEDER
Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
NYHEDER
Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’
NYHEDER
Neestrup: Snoren er kortere her
NYHEDER
‘Kom uventet – det har været voldsomt’
LIGE NU
Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor
NYHEDER
Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Moreira
Danskere får bronze på efterbevilling
HELT VILDT
Matcher Wilczek på vild liste
TOPNYHED
‘Selvfølgelig er det alvorligt’
NYHEDER
‘Det blev et hundeslagsmål’
NYHEDER
Skuffer fælt igen!
NYHEDER