Mamadou Jalloh er flyvende for tiden.
Brøndby-keeperen er udlejet til den finske klub VPS, hvor han på det seneste har leveret nogle vilde præstationer.
Med sine to redninger i straffesparkskonkurrencen gjorde han, at VPS onsdag spillede sig i pokalsemifinalen, mens han lørdag blev kåret til kampens spiller i liga-kampen mod KuPS.
Den 19-årige keeper har taget en lidt anderledes vej op gennem rækkerne. Da Jalloh blev fravalgt på B.93s andethold valgte han at tage til AC Amager Academy, og det var her, karrieren for alvor tog fart.
Men den unge keeper har en historie, han gerne vil have lagt i graven.
Der har været en opfattelse af, at du først startede med at stå på mål, da du blev U17-spiller, men det er ikke helt sandt?
– Nej, det er det ikke. Jeg vil bare gerne have sandheden på bordet, for jeg har egentlig haft handskerne på, siden jeg var seks eller syv år gammel, og jeg har altid drømt om at være målmand.
– Det har altid været min store drøm at være målmand, og mit store idol har også altid været Iker Casillas fra Real Madrid.
– Men jeg spillede breddefodbold op til U17, og der var fællesskabet nogle gange prioriteret over udviklingen og præstationen, så nogle gange har jeg skulle spille en halvleg som målmand og anden halvleg som angriber.
– Så fra da jeg var seks år gammel frem til U12 cirka, spillede jeg en halvleg som keeper og en halvleg som angriber, men det har egentlig bare gjort mig mere alsidig.
– Da jeg så skiftede til B.93’s andethold, var min primære position så målmand, men når de andre keepere så skulle spille, så ville de gerne have mig ud i marken i stedet for at skulle sidde over, siger Mamadou Jalloh.



Den unge Brøndby-spiller føler, det har skabt en fortælling af, at han ikke har samme rutine som andre målmænd på samme alder.
Hvordan har det været, at folk har en opfattelse af, at du kun har stået på mål, siden du var 17 år?
– Det har frustreret mig en lille smule, for det er ikke sandheden. Det er noget, som jeg har tænkt lidt over, for det kan hurtigt skabe et narrativ omkring en keeper, og det er frustrerende, når det ikke er sandt.
Drømmer om Brøndby-gennembrud
Drømmer du om at skulle tilbage og slå igennem i Brøndby?
– 100 procent! Brøndby er den klub, jeg gerne vil slå igennem i. Min drøm er at spille året ud her, og præstere på et højt niveau, og så komme tilbage på Brøndby og være tættere på spilletid, og så klø på derfra.
– Det er også derfor, jeg har taget det skridt, jeg tog. Især for målmænd er det vigtigt at komme ud og mærke, hvordan seniorfodbold er. Der er bare nogle andre ting i det fysiske aspekt, som bare er anderledes på målmandsposten. Især på dødbolde. Man mærker det virkelig på hjørnespark, og det er især der, jeg har lagt virkelig meget på.
Mamadou Jallohs lejeaftale i VPS udløber i slutningen af 2026.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Deadline overskredet: FC København melder ud
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER