Neestrups advarsel – fremhæver rivalerne

Midt i guldfesten kom Jacob Neestrup med en klar opfordring til ledelsen i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): FC København er danske mestre, og hvis de vil genvinde det mesterskab, skal klubben gøre sig nogle grundige tanker om, hvad man vil forud for det kommende transfervindue.

Sådan lyder den klokkeklare opfordring fra Jacob Neestrup efter triumfen i Parken søndag aften. 

– Jeg har kæmpe respekt for det mesterskab, fordi jeg synes, at den nærmeste modstander, vi har som klub, er vokset til en størrelse, hvor vi også skal gøre os nogle tanker i København i forhold til, hvis vi vil forbliver nummer et, for jeg skal satanedme love for at de presser på ovre i Herning. Og det er vigtigt, at vi selvfølgelig forholder os til det, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Der er to klubber, der mere eller mindre ligger tæt – målt på infrastruktur, løn- og transferbudgetter – og så kan man ikke tage for givet, at FC København vinder det danske mesterskab. Det gør mig stolt for det har været en enormt hård modstander at være oppe imod. 

– Og selvom vi har været bedre i de indbyrdes kampe i år, er de stadig bedre indbyrdes. Jeg er glad for, at vi er tilbage på tronen, og det er jeg også, fordi vores nærmeste konkurrent ser stærk ud. 

Spurgt ind til, hvilke tanker FC København skal gøre sig, er Jacob Neestrup klar i mælet.  

– Jeg synes, det er FC Københavns tur til at holde på deres bedste spillere. Hvis du tager Brøndbys hold, har de solgt én nøglespiller i tre år, og det er en keeper (Mads Hermansen, red.). Mathias Kvistgaarden var blevet solgt to gange i FCK i min tid. Det samme med Oliver Sørensen i FC Midtjylland. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

– Hvis vi vil vinde år efter år, skal vi finde en måde at holde på vores bedste spillere mere end Orri, der speakede i fire måneder, eller Froholdt nu her. Det synes jeg er fair at sige, at det er FC Købenahvsn tur til at holde på gruppen. Vi skal have mere ud af vores bedste spillere, og de skal have lov til at peake i længere tid i FC København. Gør vi det – der er ingen garantier i fodbold – så stor vi med gode kort på hånden til næste sæson, siger Jacob Neestrup. 

Tror du på det? 

– Vi sagde for to et halvt år siden, at vi skulle vinde ti ud af ti år. Hvis vi vil det, skal vi holde på vores bedste spillere, siger han og tilføjer:

– Jeg synes, at det er en fair konstatering at sige, at vores rival ude på Vestegnen ikke har solgt en nøglespiller i tre år, fordi de er gået benhårdt efter to mesterskaber. Det lykkedes de ikke med – heldigvis. FC Midtjylland har holdt sammen på stammen – med et flot salg af Martinez i vinter. Vi skal holde på vores spillere og have dem til at peake i længere tid i FC København. Så længe vi ikke gør det, kan jeg ikke stå og garantere et dansk mesterskab til FC København i næste sæson. 

FC København har adskillige stjerner, der ventes at tiltrække opmærksomhed denne sommer.

Kometen Victor Froholdt bliver allerede sat i forbindelse med en række udenlandske storklubber, mens spillere som Gabriel Pereira og Elias Achouri meget vel også vil være interessante for udlandet. 

Dertil er der flere lejespillere såsom Pantelis Hatzidiakos, Marcos Lopez, Diant Ramaj og Giorgi Gocholeishvili, som FC København kan miste. 

– Vi må give os selv de bedste forudsætninger. Vi skal ikke stå i en situation, hvor vi skal bygge et nyt hold op igen, lyder det fra Neestrup, da han spørges ind til lejespillerne. 

Der er lagt op til en spændende sommer i FC København. Hvor meget aktivitet der kommer – og om Neestrups ønske går i opfyldelse – må tiden vise. 



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

I svime over Oscar Schwartau

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Johannes Hoff Thorup er på listen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Her vil Asien kopiere Europa

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!