Går ikke op i Brøndby og FCK: Tror på os selv

AGF har en ny mand i front, der blomstrer efter en svær start.



ÅRHUS (Tipsbladet): Han får ros af cheftræneren for sit arbejde og en scoring i den seneste Superliga-runde, han er begyndt at score flittigt til træning, og til weekenden kan det sagtens være, at der igen er en startplads i udsigt i den vigtige, første kamp i slutspillet.

23-årige Youssouph Badji har fundet sin rolle i AGF og i Superligaen, efter han blev købt sent i transfervinduet fra Charleroi sidste sommer.

Og angriberen er glad for, at han havde tålmodigheden med sig, da det i efteråret tog tid at finde ind i spillet i AGF og at erobre en plads på holdet.

– Da jeg kom, var holdet på plads, og vi havde gode angribere. Så jeg var tålmodig, og det har været det værd, for jeg er begyndt at få minutter. Holdet var inde i en god stime, da jeg kom til, og så kan man ikke bare uden videre komme ind og spille fast. Jeg arbejdede videre, og jeg begyndte at få mine minutter. Og det arbejde har båret frugt, synes jeg, siger Youssouph Badji til Tipsbladet.

Angriberen formulerer sig frit på modersmålet fransk, som vi foretager interviewet på, men efter flere år i flamske Club Brugge i Belgien har Badji også fint flow på engelsk.

Han er faldet godt til med holdkammeraterne, og spillestilen er han ved at have vænnet sig til med de høje krav, cheftræner Uwe Rösler og trænerteamet stiller, ikke mindst når man er forward og sidemand til boks-specialisten Patrick Mortensen, der fører Superligaens topscorerliste.

– Det at presse højt og hårdt er vigtigt i AGF, og det er det i hver eneste kamp. Angriberne skal gå forrest og lede vejen for resten af holdet. Så vi skal være klar og i stand til det fysisk, men også mentalt klar.

– Det har hjulpet at lære de andre bedre at kende. Vi er et meget kollektivt anlagt hold, hvor vi går op i at spille sammen, og det er en styrke for os. Vi har et godt hold i AGF, og vi er meget ambitiøse, siger Youssouph Badji, der glæder sig over, at cheftræneren ser hans vej i foråret.

– Det er godt for mig og tilfredsstillende at opleve, fordi det viser, at klubben tror på mig. Så det er jeg virkelig glad for. Alle spillere vil gerne spille ofte og ikke bare nogle minutter en gang imellem, siger angriberen.

– Det er vigtigt, at jeg bliver ved med at arbejde hårdt. Jeg skal arbejde med mine afslutninger, så jeg kan få scoret mange mål. Og så skal jeg også være skarp fysisk, så jeg kan hjælpe holdet. Vi angribere er de første forsvarere for holdet, når vi ikke har bolden. Så det er vores primære opgave, at hjælpe holdet, og så kommer målene derefter. Hvis jeg hjælper holdet, hjælper holdet mig med at få scoret mål, konkluderer Youssouph Badji.

Cheftræner Rösler har store forhåbninger til holdet, der lægger ud på tredjepladsen og slet ikke har de skadesproblemer, der plagede både idealopstillingen og bænken i slutspillet for et år siden.

De forhåbninger deler Youssouph Badji og holdkammeraterne, men senegaleseren er ikke meget for at gå nærmere ind i styrkeforholdet eller status hos rivaler som FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland, der enten ligger foran i tabellen eller sammen med FCN og Randers vil udfordre AGF på tredjepladsen.

– Vi har et rigtig godt hold, og jeg går ikke så meget op i vores rivaler. Vi bruger kræfterne på at være fokuserede på det, vi selv vil opnå, og på at spille så godt som muligt hver gang og levere med kvalitet frem for at tænke over, hvor vores rivaler står.

– Vi skal fokusere på os selv og tro på os selv og vores kvaliteter, for de kvaliteter har vi. Det har vi bevist, siger Youssouph Badji, der heller ikke tegner de store, forkromede planer op for sig selv i år.

– Det handler om at arbejde hårdt og være i nuet. Det er det arbejde, der bestemmer, hvad der sker i fremtiden. Det bliver ikke afgjort af, hvad jeg står og siger nu om, hvad der vil ske, eller hvor jeg skal hen en gang. Det er nutiden, der dikterer det, så jeg bruger kræfterne at levere mit bedste og det, træneren og holdet har brug for, siger den senegalesiske AGF-angriber.

AGF har i foråret stillet med Patrick Mortensen i front og så enten Youssouph Badji eller sidste års starter Tobias Bech i front.

Læs også Tipsbladets store interview med Jacob Nielsen om problemerne med det nye stadion

Også Mathias Sauer, Mikkel Duelund og Tobias Bach kan spille pladsen ved siden af Superliga-topscoreren.

Youssouph Badji kom til Club Brugge i 2020 og var lejet til først franske Brest og derefter Charleroi.





LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

10 spillere nægtet indrejse til USA

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

FC København skriver kontrakt med juvel

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Vil have ham væk fra FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

– Han har måske været lagt lidt på is

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

23 røde kort i vanvidskamp

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Newcastle – Barcelona

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!