ÅRHUS (Tipsbladet): Han får ros af cheftræneren for sit arbejde og en scoring i den seneste Superliga-runde, han er begyndt at score flittigt til træning, og til weekenden kan det sagtens være, at der igen er en startplads i udsigt i den vigtige, første kamp i slutspillet.
23-årige Youssouph Badji har fundet sin rolle i AGF og i Superligaen, efter han blev købt sent i transfervinduet fra Charleroi sidste sommer.
Og angriberen er glad for, at han havde tålmodigheden med sig, da det i efteråret tog tid at finde ind i spillet i AGF og at erobre en plads på holdet.
– Da jeg kom, var holdet på plads, og vi havde gode angribere. Så jeg var tålmodig, og det har været det værd, for jeg er begyndt at få minutter. Holdet var inde i en god stime, da jeg kom til, og så kan man ikke bare uden videre komme ind og spille fast. Jeg arbejdede videre, og jeg begyndte at få mine minutter. Og det arbejde har båret frugt, synes jeg, siger Youssouph Badji til Tipsbladet.
Angriberen formulerer sig frit på modersmålet fransk, som vi foretager interviewet på, men efter flere år i flamske Club Brugge i Belgien har Badji også fint flow på engelsk.
Han er faldet godt til med holdkammeraterne, og spillestilen er han ved at have vænnet sig til med de høje krav, cheftræner Uwe Rösler og trænerteamet stiller, ikke mindst når man er forward og sidemand til boks-specialisten Patrick Mortensen, der fører Superligaens topscorerliste.
– Det at presse højt og hårdt er vigtigt i AGF, og det er det i hver eneste kamp. Angriberne skal gå forrest og lede vejen for resten af holdet. Så vi skal være klar og i stand til det fysisk, men også mentalt klar.
– Det har hjulpet at lære de andre bedre at kende. Vi er et meget kollektivt anlagt hold, hvor vi går op i at spille sammen, og det er en styrke for os. Vi har et godt hold i AGF, og vi er meget ambitiøse, siger Youssouph Badji, der glæder sig over, at cheftræneren ser hans vej i foråret.

– Det er godt for mig og tilfredsstillende at opleve, fordi det viser, at klubben tror på mig. Så det er jeg virkelig glad for. Alle spillere vil gerne spille ofte og ikke bare nogle minutter en gang imellem, siger angriberen.
– Det er vigtigt, at jeg bliver ved med at arbejde hårdt. Jeg skal arbejde med mine afslutninger, så jeg kan få scoret mange mål. Og så skal jeg også være skarp fysisk, så jeg kan hjælpe holdet. Vi angribere er de første forsvarere for holdet, når vi ikke har bolden. Så det er vores primære opgave, at hjælpe holdet, og så kommer målene derefter. Hvis jeg hjælper holdet, hjælper holdet mig med at få scoret mål, konkluderer Youssouph Badji.
Cheftræner Rösler har store forhåbninger til holdet, der lægger ud på tredjepladsen og slet ikke har de skadesproblemer, der plagede både idealopstillingen og bænken i slutspillet for et år siden.
De forhåbninger deler Youssouph Badji og holdkammeraterne, men senegaleseren er ikke meget for at gå nærmere ind i styrkeforholdet eller status hos rivaler som FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland, der enten ligger foran i tabellen eller sammen med FCN og Randers vil udfordre AGF på tredjepladsen.
– Vi har et rigtig godt hold, og jeg går ikke så meget op i vores rivaler. Vi bruger kræfterne på at være fokuserede på det, vi selv vil opnå, og på at spille så godt som muligt hver gang og levere med kvalitet frem for at tænke over, hvor vores rivaler står.
– Vi skal fokusere på os selv og tro på os selv og vores kvaliteter, for de kvaliteter har vi. Det har vi bevist, siger Youssouph Badji, der heller ikke tegner de store, forkromede planer op for sig selv i år.
– Det handler om at arbejde hårdt og være i nuet. Det er det arbejde, der bestemmer, hvad der sker i fremtiden. Det bliver ikke afgjort af, hvad jeg står og siger nu om, hvad der vil ske, eller hvor jeg skal hen en gang. Det er nutiden, der dikterer det, så jeg bruger kræfterne at levere mit bedste og det, træneren og holdet har brug for, siger den senegalesiske AGF-angriber.
AGF har i foråret stillet med Patrick Mortensen i front og så enten Youssouph Badji eller sidste års starter Tobias Bech i front.
Læs også Tipsbladets store interview med Jacob Nielsen om problemerne med det nye stadion
Også Mathias Sauer, Mikkel Duelund og Tobias Bach kan spille pladsen ved siden af Superliga-topscoreren.
Youssouph Badji kom til Club Brugge i 2020 og var lejet til først franske Brest og derefter Charleroi.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Suspenderes efter racisme-anklager
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Victor Froholdt bliver matchvinder
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Sune Smith-Nielsen færdig
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Vild udvikling for FC Københavns chancer
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til