ÅRHUS (Tipsbladet): Han får ros af cheftræneren for sit arbejde og en scoring i den seneste Superliga-runde, han er begyndt at score flittigt til træning, og til weekenden kan det sagtens være, at der igen er en startplads i udsigt i den vigtige, første kamp i slutspillet.
23-årige Youssouph Badji har fundet sin rolle i AGF og i Superligaen, efter han blev købt sent i transfervinduet fra Charleroi sidste sommer.
Og angriberen er glad for, at han havde tålmodigheden med sig, da det i efteråret tog tid at finde ind i spillet i AGF og at erobre en plads på holdet.
– Da jeg kom, var holdet på plads, og vi havde gode angribere. Så jeg var tålmodig, og det har været det værd, for jeg er begyndt at få minutter. Holdet var inde i en god stime, da jeg kom til, og så kan man ikke bare uden videre komme ind og spille fast. Jeg arbejdede videre, og jeg begyndte at få mine minutter. Og det arbejde har båret frugt, synes jeg, siger Youssouph Badji til Tipsbladet.
Angriberen formulerer sig frit på modersmålet fransk, som vi foretager interviewet på, men efter flere år i flamske Club Brugge i Belgien har Badji også fint flow på engelsk.
Han er faldet godt til med holdkammeraterne, og spillestilen er han ved at have vænnet sig til med de høje krav, cheftræner Uwe Rösler og trænerteamet stiller, ikke mindst når man er forward og sidemand til boks-specialisten Patrick Mortensen, der fører Superligaens topscorerliste.
– Det at presse højt og hårdt er vigtigt i AGF, og det er det i hver eneste kamp. Angriberne skal gå forrest og lede vejen for resten af holdet. Så vi skal være klar og i stand til det fysisk, men også mentalt klar.
– Det har hjulpet at lære de andre bedre at kende. Vi er et meget kollektivt anlagt hold, hvor vi går op i at spille sammen, og det er en styrke for os. Vi har et godt hold i AGF, og vi er meget ambitiøse, siger Youssouph Badji, der glæder sig over, at cheftræneren ser hans vej i foråret.

– Det er godt for mig og tilfredsstillende at opleve, fordi det viser, at klubben tror på mig. Så det er jeg virkelig glad for. Alle spillere vil gerne spille ofte og ikke bare nogle minutter en gang imellem, siger angriberen.
– Det er vigtigt, at jeg bliver ved med at arbejde hårdt. Jeg skal arbejde med mine afslutninger, så jeg kan få scoret mange mål. Og så skal jeg også være skarp fysisk, så jeg kan hjælpe holdet. Vi angribere er de første forsvarere for holdet, når vi ikke har bolden. Så det er vores primære opgave, at hjælpe holdet, og så kommer målene derefter. Hvis jeg hjælper holdet, hjælper holdet mig med at få scoret mål, konkluderer Youssouph Badji.
Cheftræner Rösler har store forhåbninger til holdet, der lægger ud på tredjepladsen og slet ikke har de skadesproblemer, der plagede både idealopstillingen og bænken i slutspillet for et år siden.
De forhåbninger deler Youssouph Badji og holdkammeraterne, men senegaleseren er ikke meget for at gå nærmere ind i styrkeforholdet eller status hos rivaler som FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland, der enten ligger foran i tabellen eller sammen med FCN og Randers vil udfordre AGF på tredjepladsen.
– Vi har et rigtig godt hold, og jeg går ikke så meget op i vores rivaler. Vi bruger kræfterne på at være fokuserede på det, vi selv vil opnå, og på at spille så godt som muligt hver gang og levere med kvalitet frem for at tænke over, hvor vores rivaler står.
– Vi skal fokusere på os selv og tro på os selv og vores kvaliteter, for de kvaliteter har vi. Det har vi bevist, siger Youssouph Badji, der heller ikke tegner de store, forkromede planer op for sig selv i år.
– Det handler om at arbejde hårdt og være i nuet. Det er det arbejde, der bestemmer, hvad der sker i fremtiden. Det bliver ikke afgjort af, hvad jeg står og siger nu om, hvad der vil ske, eller hvor jeg skal hen en gang. Det er nutiden, der dikterer det, så jeg bruger kræfterne at levere mit bedste og det, træneren og holdet har brug for, siger den senegalesiske AGF-angriber.
AGF har i foråret stillet med Patrick Mortensen i front og så enten Youssouph Badji eller sidste års starter Tobias Bech i front.
Læs også Tipsbladets store interview med Jacob Nielsen om problemerne med det nye stadion
Også Mathias Sauer, Mikkel Duelund og Tobias Bach kan spille pladsen ved siden af Superliga-topscoreren.
Youssouph Badji kom til Club Brugge i 2020 og var lejet til først franske Brest og derefter Charleroi.
LIVE
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Sepp Piontek er død
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vild udtalelse om Nathan Trott
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Medie peger på FC København
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt