Han kom frem i AaB, men grundet skader fik han ikke meget spilletid på førsteholdet i AaB, som han i sommeren 2019 forlod.
Siden har han været i udlandet og Queens Park Rangers, men efter to år sagde han i sommer farvel til klubben fra London.
Og nu er Marco Ramkilde tilbage i Aalborg.
Angriberen har trænet i AaB de sidste måneder, og nu har man valgt at se hinanden lidt nærmere an, for parterne har skrevet en aftale, der løber frem til vinter. Selv om transfervinduet er lukket, er det muligt at skrive med kontraktfrie spillere.
Det oplyser AaB i en pressemeddelelse.
– I AaB Akademiet er der igennem årene udklækket mange dygtige angribere, og på et tidspunkt blev Marco Ramkilde af vores trænere betegnet som den mest komplette af dem alle.
– Desværre har Marco haft et uheldigt forløb i sine første år som seniorspiller, men at evnerne og målfarligheden er intakt har han siden sin tilbagevenden i sommer bekræftet igen og igen til træning, og senest og ikke mindst har han imponeret Erik Hamrén (AaB’s cheftræner, red.), siger administrerende direktør Thomas Bælum, der efter farvellet til Inge André Olsen har overtaget det sportslige ansvar, og forklarer:
– Nu har vi i første omgang lavet en kort aftale, men det ville glæde os enormt, hvis vi om få måneder skal forlænge kontrakten.
Ramkilde har været et stort talent tidligere med masser af ungdomslandskampe for Danmark.
– Jeg har virkelig nydt at være tilbage i AaB og har lagt på dag for dag, og det har været vigtigt for mig at bevise over for både klubben og mig selv, at jeg kan være i fuld træning over en længere periode.
– Derfor er jeg enig i, at timingen er rigtig nu, og forhåbentlig kan jeg relativt hurtigt bidrage med minutter på banen og gøre en forskel. I hvert fald er jeg parat til at fortsætte det hårde arbejde, og forhåbentlig kan mit ophold i AaB igen blive længerevarende, lyder det fra Marco Ramkilde.
Ramkilde, 24 år, har spillet fire Superliga-kampe for AaB.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
De er færdige i 1. division
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
