Han kom frem i AaB, men grundet skader fik han ikke meget spilletid på førsteholdet i AaB, som han i sommeren 2019 forlod.
Siden har han været i udlandet og Queens Park Rangers, men efter to år sagde han i sommer farvel til klubben fra London.
Og nu er Marco Ramkilde tilbage i Aalborg.
Angriberen har trænet i AaB de sidste måneder, og nu har man valgt at se hinanden lidt nærmere an, for parterne har skrevet en aftale, der løber frem til vinter. Selv om transfervinduet er lukket, er det muligt at skrive med kontraktfrie spillere.
Det oplyser AaB i en pressemeddelelse.
– I AaB Akademiet er der igennem årene udklækket mange dygtige angribere, og på et tidspunkt blev Marco Ramkilde af vores trænere betegnet som den mest komplette af dem alle.
– Desværre har Marco haft et uheldigt forløb i sine første år som seniorspiller, men at evnerne og målfarligheden er intakt har han siden sin tilbagevenden i sommer bekræftet igen og igen til træning, og senest og ikke mindst har han imponeret Erik Hamrén (AaB’s cheftræner, red.), siger administrerende direktør Thomas Bælum, der efter farvellet til Inge André Olsen har overtaget det sportslige ansvar, og forklarer:
– Nu har vi i første omgang lavet en kort aftale, men det ville glæde os enormt, hvis vi om få måneder skal forlænge kontrakten.
Ramkilde har været et stort talent tidligere med masser af ungdomslandskampe for Danmark.
– Jeg har virkelig nydt at være tilbage i AaB og har lagt på dag for dag, og det har været vigtigt for mig at bevise over for både klubben og mig selv, at jeg kan være i fuld træning over en længere periode.
– Derfor er jeg enig i, at timingen er rigtig nu, og forhåbentlig kan jeg relativt hurtigt bidrage med minutter på banen og gøre en forskel. I hvert fald er jeg parat til at fortsætte det hårde arbejde, og forhåbentlig kan mit ophold i AaB igen blive længerevarende, lyder det fra Marco Ramkilde.
Ramkilde, 24 år, har spillet fire Superliga-kampe for AaB.
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TIPSBLADETS DOM
