Transfernyt: Gammel kending er tilbage i AaB

AaB har givet kontrakt til en gammel kending.



Han kom frem i AaB, men grundet skader fik han ikke meget spilletid på førsteholdet i AaB, som han i sommeren 2019 forlod.

Siden har han været i udlandet og Queens Park Rangers, men efter to år sagde han i sommer farvel til klubben fra London.

Og nu er Marco Ramkilde tilbage i Aalborg.

Angriberen har trænet i AaB de sidste måneder, og nu har man valgt at se hinanden lidt nærmere an, for parterne har skrevet en aftale, der løber frem til vinter. Selv om transfervinduet er lukket, er det muligt at skrive med kontraktfrie spillere.

Det oplyser AaB i en pressemeddelelse.

– I AaB Akademiet er der igennem årene udklækket mange dygtige angribere, og på et tidspunkt blev Marco Ramkilde af vores trænere betegnet som den mest komplette af dem alle.

– Desværre har Marco haft et uheldigt forløb i sine første år som seniorspiller, men at evnerne og målfarligheden er intakt har han siden sin tilbagevenden i sommer bekræftet igen og igen til træning, og senest og ikke mindst har han imponeret Erik Hamrén (AaB’s cheftræner, red.), siger administrerende direktør Thomas Bælum, der efter farvellet til Inge André Olsen har overtaget det sportslige ansvar, og forklarer:

– Nu har vi i første omgang lavet en kort aftale, men det ville glæde os enormt, hvis vi om få måneder skal forlænge kontrakten.

Ramkilde har været et stort talent tidligere med masser af ungdomslandskampe for Danmark.

– Jeg har virkelig nydt at være tilbage i AaB og har lagt på dag for dag, og det har været vigtigt for mig at bevise over for både klubben og mig selv, at jeg kan være i fuld træning over en længere periode.

– Derfor er jeg enig i, at timingen er rigtig nu, og forhåbentlig kan jeg relativt hurtigt bidrage med minutter på banen og gøre en forskel. I hvert fald er jeg parat til at fortsætte det hårde arbejde, og forhåbentlig kan mit ophold i AaB igen blive længerevarende, lyder det fra Marco Ramkilde.

Ramkilde, 24 år, har spillet fire Superliga-kampe for AaB.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for sommertransfer

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Canada – Marokko

Argentina – Kap Verde

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Paraguay – Frankrig