– For mig personligt var det en katastrofe-kamp

Sverrir Ingi Ingason var en glad mand efter FCM’s 3-2-sejr over AGF, hvor han fik rødt kort og begik to straffespark.



ÅRHUS (Tipsbladet): Sverrir Ingi Ingason er typen, der ikke gemmer sig, og det gjorde han heller ikke søndag aften efter kampen mod AGF, hvor han fik en af de hovedroller, man som midtstopper med et stort ansvar helst ikke vil have.

Ingason begik nemlig to straffespark, og selvom han ikke nødvendigvis var enig i begge de gule kort, gemte den islandske forsvarsprofil sig ikke fra spørgsmålene efter kampen, hvor han tydeligt lettet og glad efter Charles’ sene, usandsynlige 3-2-scoring fortalte om karrierens måske vildeste fodboldkamp.

– Den karakter og modstandskraft, gruppen viste. Jamen, jeg er bare så stolt af gutterne. Vi viste en fightervilje og alt, man overhovedet kan forvente af et hold, der er to mand i undertal. Og at vi så fik det tredje mål, det er så vigtigt, også med tanke på vores kommende kamp. Så jeg er så utrolig glad på holdets vegne. Og jeg synes, vi fortjente det set i forhold til, hvordan alt gik imod os, siger Sverrir Ingi Ingason, der ikke lagde fingrene imellem i vurderingen af sin egen kamp.

– For mig personligt var det en katastrofe-kamp. At jeg giver to straffespark, når vi ser det i forhold til min erfaring, så tager jeg ansvaret for, at jeg svigtede holdet. Om jeg er enig i kendelserne og de to gule kort eller ej, jamen det er op til dommeren at beslutte. Jeg blev udvist og gav to straffespark væk, så jeg takkede bare mine holdkammerater og sagde, at det, de gjorde, var bemærkelsesværdigt, siger Sverrir Ingi Ingason.

Takker holdkammeraterne
De mange VAR-situationer var ikke Ingasons kop te, og islændingen var ikke sikker på, om han var enig i de gule kort, der fik ham selv og Paulinho udvist.

Men efter sejren var forsvarsspilleren først og fremmest glad og lettet efter nogle timer, han aldrig har oplevet magen til.

– Jeg sad nede i omklædningsrummet og var helt forvirret. Der var så mange følelser i mig, og så kom vores materialeforvalter og sagde, at vi havde scoret til 3-2. Jeg kunne ikke tro det, jeg troede, han jokede, for det kan jo ikke være sket ret ofte i fodboldhistorien. Så jeg løb og så de to sidste minutter, og bare i den tid var der yderligere to VAR-tjek.

– Jeg tror, det er den mærkeligste kamp, jeg nogensinde har været del af, for vi kæmpede så meget med tingene i den første del af kampen. Vi var nærmest kommet bagud 2-0 og havde tabt kampen, kom så på 2-1, mistede Paulinho. Så var der nogenlunde balance i kampen, så kom det andet straffespark og mit røde kort, og så var chancerne bestemt ikke i vores favør de sidste 20 minutter, men på en eller anden måde lykkedes det os alligevel at vinde, siger Sverrir Ingi Ingason.

Den islandske forsvarsspiller kom til FC Midtjylland i juli sidste år som en af klubbens mest markante indkøb nogensinde.

Ingason havde i efterårsmånederne et fint makkerskab med Mads Bech Sørensen, der kom til ved transferdeadline 1. september. Sørensen var ikke med i søndagens drama i Århus.

FC Midtjylland mistænker, at der var en spion til stede til deres afsluttende træning lørdag, og det kan få konsekvenser. Læs mere om det her.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Den første i næsten 40 år

Færdig i FC Midtjylland?



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

UEFA med ny stor FC København-straf

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Bo Svensson i spil til stort job



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

I svime over Højlund

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild udtalelse om Nathan Trott



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

FC København-stjerne straffes af UEFA

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Choktransfer?

Sæsonens hurtigste hattrick

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent