Genk-direktør: Ingvartsen har ikke levet op til forventningerne

Genks sportsdirektør, Dimitri De Condé, lægger ikke skjul på, at Marcus Ingvartsen ikke har levet op til forventningerne i denne sæson, men han har stadig tiltro til danskeren.



I sidste sæson scorede Marcus Ingvartsen 23 mål i 35 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, og det gjorde ham til topscorer i Superligaen. Da sæsonen var forbi, gjorde det ham også til et af de helt store salg i dansk fodbold den sommer.

Marcus Ingvartsen skiftede fra FC Nordsjælland til Genk i Belgien, og transferen beløb sig angiveligt til 37 millioner kroner. Indtil videre er det ikke meget smæk for skillingen, Genk har fået. Ingvartsen har blot scoret fem mål i 22 ligakampe, og i de seneste to opgør har danskeren siddet 90 minutter på bænken – senest mod Club Brugge lørdag aften.

Den belgiske klub lægger ikke skjul på, at Marcus Ingvartsen har skuffet, men der er stadig tiltro til danskeren.

– Han har ikke levet op til forventningerne indtil videre. Det ved han, og det ved vi. At han tilmed er et dyrt indkøb hjælper ikke, siger Dimitri De Condé, der er sportsdirektør i Genk, til Het Belang van Limburg og tilføjer:

– Men det er ikke afgørende for mig, og jeg vil endda sige, at vi gjorde en god handel i Danmark. I dag skal man betale lige så meget for en højre back, som vi gjorde for Ingvartsen. Marcus har den rette mentalitet, og han er arbejdsom, men han har fortsat meget at lære. Han er stadig meget ung og spiller på en vanskelig position som 9’er. Vi tror på ham.

I Genk er Marcus Ingvartsen blandt andre holdkammerat med landsmanden Joakim Mæhle, der også sad på bænken i alle 90 minutter i lørdagskampen mod Club Brugge, som endte 2-2. Den tidligere AaB-back står noteret for 18 ligakampe i denne sæson.

Genk er på sjettepladsen i ligaen. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCM-flop i chokskifte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte