I sidste sæson scorede Marcus Ingvartsen 23 mål i 35 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, og det gjorde ham til topscorer i Superligaen. Da sæsonen var forbi, gjorde det ham også til et af de helt store salg i dansk fodbold den sommer.
Marcus Ingvartsen skiftede fra FC Nordsjælland til Genk i Belgien, og transferen beløb sig angiveligt til 37 millioner kroner. Indtil videre er det ikke meget smæk for skillingen, Genk har fået. Ingvartsen har blot scoret fem mål i 22 ligakampe, og i de seneste to opgør har danskeren siddet 90 minutter på bænken – senest mod Club Brugge lørdag aften.
Den belgiske klub lægger ikke skjul på, at Marcus Ingvartsen har skuffet, men der er stadig tiltro til danskeren.
– Han har ikke levet op til forventningerne indtil videre. Det ved han, og det ved vi. At han tilmed er et dyrt indkøb hjælper ikke, siger Dimitri De Condé, der er sportsdirektør i Genk, til Het Belang van Limburg og tilføjer:
– Men det er ikke afgørende for mig, og jeg vil endda sige, at vi gjorde en god handel i Danmark. I dag skal man betale lige så meget for en højre back, som vi gjorde for Ingvartsen. Marcus har den rette mentalitet, og han er arbejdsom, men han har fortsat meget at lære. Han er stadig meget ung og spiller på en vanskelig position som 9’er. Vi tror på ham.
I Genk er Marcus Ingvartsen blandt andre holdkammerat med landsmanden Joakim Mæhle, der også sad på bænken i alle 90 minutter i lørdagskampen mod Club Brugge, som endte 2-2. Den tidligere AaB-back står noteret for 18 ligakampe i denne sæson.
Genk er på sjettepladsen i ligaen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
