Genk-direktør: Ingvartsen har ikke levet op til forventningerne

Genks sportsdirektør, Dimitri De Condé, lægger ikke skjul på, at Marcus Ingvartsen ikke har levet op til forventningerne i denne sæson, men han har stadig tiltro til danskeren.



I sidste sæson scorede Marcus Ingvartsen 23 mål i 35 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, og det gjorde ham til topscorer i Superligaen. Da sæsonen var forbi, gjorde det ham også til et af de helt store salg i dansk fodbold den sommer.

Marcus Ingvartsen skiftede fra FC Nordsjælland til Genk i Belgien, og transferen beløb sig angiveligt til 37 millioner kroner. Indtil videre er det ikke meget smæk for skillingen, Genk har fået. Ingvartsen har blot scoret fem mål i 22 ligakampe, og i de seneste to opgør har danskeren siddet 90 minutter på bænken – senest mod Club Brugge lørdag aften.

Den belgiske klub lægger ikke skjul på, at Marcus Ingvartsen har skuffet, men der er stadig tiltro til danskeren.

– Han har ikke levet op til forventningerne indtil videre. Det ved han, og det ved vi. At han tilmed er et dyrt indkøb hjælper ikke, siger Dimitri De Condé, der er sportsdirektør i Genk, til Het Belang van Limburg og tilføjer:

– Men det er ikke afgørende for mig, og jeg vil endda sige, at vi gjorde en god handel i Danmark. I dag skal man betale lige så meget for en højre back, som vi gjorde for Ingvartsen. Marcus har den rette mentalitet, og han er arbejdsom, men han har fortsat meget at lære. Han er stadig meget ung og spiller på en vanskelig position som 9’er. Vi tror på ham.

I Genk er Marcus Ingvartsen blandt andre holdkammerat med landsmanden Joakim Mæhle, der også sad på bænken i alle 90 minutter i lørdagskampen mod Club Brugge, som endte 2-2. Den tidligere AaB-back står noteret for 18 ligakampe i denne sæson.

Genk er på sjettepladsen i ligaen. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Nordsjælland – AGF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Randers FC – FC Fredericia



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du det? Wass i helt vild aktion

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Brøndby tog vigtig overtidssejr

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bayern München er i pokalfinalen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere