Ghanas landstræner stopper efter VM-nedtur

Otto Addo stopper som Ghanas landstræner, og Daniel Amartey glæder sig over, at Uruguay også røg ud.



Ghana er ude af VM efter et 0-2-nederlag mod Uruguay fredag.

Dermed stopper også holdets træner, Otto Addo, for at hellige sig sit andet job som ungdomstræner i Dortmund, meddeler han ifølge DPA.

– Min familie og jeg ser vores fremtid være i Tyskland. Jeg kan lide min rolle i Dortmund. Selv hvis vi havde vundet VM, vil det være slut, siger Addo, der har en fortid som assistent i FC Nordsjælland.

Ghana lykkedes ikke fredag, men det gjorde Uruguay heller ikke, og det glæder den tidligere FC København-profil Daniel Amartey.

2-0-sejren over Ghana var for et mål for lille, og så gik Sydkorea i stedet videre.

Sydkorea scorede til 2-1 i overtiden mod Portugal, og det tvang Uruguay i offensiven. Det var Amartey og Ghana allerede, da de skulle bruge en uafgjort for at gå videre.

– Jeg sagde bare til mine holdkammerater, at vi havde brug for et mål, men de havde også brug for et mål. Så vi skulle forsvare os selv, så hvis vi ikke kunne gå videre, skulle de ikke gå videre, siger Amartey ifølge AFP.

Direkte adspurgt om det var vigtigt at forhindre Uruguays avancement, er den tidligere FC København-profil ærlig.

– Ja, for mig var det, siger Amartey.

Han afviser, at det handler om hævntørst for VM i 2010, hvor Uruguay slog Ghana ud i kvartfinalerne efter en straffesparkskonkurrence.

Og efter at Asamoah Gyan i slutningen af den forlængede spilletid havde brændt et forsøg fra pletten, som Luis Suarez havde fremprovokeret ved at redde bolden med hænderne på stregen.

Amartey ærgrer sig til gengæld over at have genoplevet traumet fra dengang, da André Ayew ved 0-0 brændte et straffespark mod Uruguay.

– Det er fodbold. Det sker. Havde vi scoret på det straffespark, tror jeg, at vi havde dræbt dem. Men vi misbrugte det, og man kunne se, at det ændrede kampen, siger Amartey.

Skurken André Ayew var den eneste spiller for Ghana, der også var med i dramaet i 2010.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se de danske hold i Europa

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FC København – Lyngby BK

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet