Urealistisk? SL-klub bør hente Andreas Skov Olsen

Der bliver skruet op for fantasien, når der bliver givet råd til FC Midtjylland om erstatningen for Isaksen.



FC Midtjylland ser ud til at skulle sælge Superliga-topscorer Gustav Isaksen, og derfor kan der også være brug for en erstatning for ham. Her peger den tidligere landsholdsspiller Per Frimann på, at midtjyderne skal gå efter Andreas Skov Olsen.

Det fortæller eksperten på TV3+.

– Han bliver meget, meget svær at erstatte, men der er da spillere, som kan nogle af de ting. Og så kan man jo fantasere lidt og sige 'hvad med at de hentede en kanon-spiller? Fordi vi ved også, at der er nogle ejere, som gerne vil give lidt penge til at hente gode spillere. Der kunne være et par stykker.

– Jeg synes jo, at det kunne være Andreas Skov Olsen. Altså, jeg ved ikke helt, hvad der sker med ham i Club Brugge. Han er dyr. Han er meget dyr, men han er også en spiller, som måske kunne flyttes. Det vil være interessant for en klub som FC Midtjylland. Det ville også vise, at de godt vil op og presse FCK. Spørgsmålet er om han selv vil.

I forlængelse af dette nævner Frimann nogle af de evner, som landsholdsspilleren har, som blandt andet tæller den farlighed, han har foran målet. Det kan man se i videoen i toppen af artiklen også.

– Nu kaster jeg den på bordet til dem, og så må de kan de jo vælge at gå den vej eller lade være, runder tv-eksperten af.

Interessant nok er Andreas Skov Olsen også en spiller, der kan se ud til at være på vej videre, og ifølge Tipsbladets oplysninger, så er det til en pris på omkring 150 millioner kroner. En pris som FCM selv med Benham og Holch Povlsen nok er i overkanten.

I forhold til Skov Olsen er det dog muligt, at FCM skal kæmpe med Premier League-klubber. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Silkeborg IF – FC København

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

AGF i Europa: De venter i næste runde