Christian Eriksen vil skabe en ny æra med Inter

Christian Eriksen tror på, at han sammen med Inter kan byde Juventus op til dans i de kommende år.



Christian Eriksen og Inter snuppede i weekenden det italienske mesterskab og brød dermed Juventus’ stime på ni mesterskaber i træk.

Den danske landsholdsstjerne tror på, at Inter også i de kommende år vil være en fast del af mesterskabskampen.

Det fortæller han til La Gazzetta dello Sport.

– Det var svært at vinde det her mesterskab, men vi gjorde det med fire kampe tilbage af sæsonen. Det er et godt udgangspunkt for at begynde en ny æra. Det bliver svært at vinde ni i træk, men vi vil prøve at skabe noget smukt, siger Christian Eriksen.

Christian Eriksen er i den igangværende sæson gået fra en rolle som bænkevarmer til at være fast mand hos Inter.

Opholdet i Italien så i efteråret ud til at være mislykket, og Eriksen var smidt på transferlisten – under et år efter skiftet fra Tottenham.

Men så ændrede det hele sig. I 2021 har Christian Eriksen været en vigtig mand for Inter. Han fortæller, at det tog tid at falde til under cheftræner Antonio Conte.

– Jeg var villig til at lære nye ting, da jeg ankom, men jeg havde ikke forstået, at jeg skulle følge Contes system hele tiden, siger Eriksen.

– Før var jeg fri til at tage beslutninger ud fra det, jeg så. Det havde meget med intuition at gøre. Nu er der en generel plan, vi skal følge. Vi skal være klar, vide hvor holdkammeraterne er, og hvor de kan flytte sig hen.

– Jeg skulle lære en masse og tilpasse mig et nyt tempo. Vi talte sammen i januar, og siden da har jeg bevist, hvad jeg er i stand til, siger Christian Eriksen.

Christian Eriksen mener imidlertid ikke, at han nu kan kalde sig en bedre fodboldspiller, end han var før, han blev fast mand i Inter.

– Nej, jeg kan godt lide den måde, jeg spillede på før, og jeg kan lide den måde, jeg spiller på nu. Jeg gør andre ting, og jeg har et trofæ på cv’et. Måske er det derfor, andre ser mig som en bedre fodboldspiller.

Christian Eriksen understreger, at fodbolden udvikler sig hurtigt – nærmest hver uge. For et halvt år siden var han i unåde i Inter, men nu er situationen en anden.

– Nu har vi et trofæ, og jeg kan sige, at jeg er utrolig glad her i Inter, siger Christian Eriksen.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brighton – Manchester United

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk toptræner lander stort job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage