Christian Eriksen og Inter snuppede i weekenden det italienske mesterskab og brød dermed Juventus’ stime på ni mesterskaber i træk.
Den danske landsholdsstjerne tror på, at Inter også i de kommende år vil være en fast del af mesterskabskampen.
Det fortæller han til La Gazzetta dello Sport.
– Det var svært at vinde det her mesterskab, men vi gjorde det med fire kampe tilbage af sæsonen. Det er et godt udgangspunkt for at begynde en ny æra. Det bliver svært at vinde ni i træk, men vi vil prøve at skabe noget smukt, siger Christian Eriksen.
Christian Eriksen er i den igangværende sæson gået fra en rolle som bænkevarmer til at være fast mand hos Inter.
Opholdet i Italien så i efteråret ud til at være mislykket, og Eriksen var smidt på transferlisten – under et år efter skiftet fra Tottenham.
Men så ændrede det hele sig. I 2021 har Christian Eriksen været en vigtig mand for Inter. Han fortæller, at det tog tid at falde til under cheftræner Antonio Conte.
– Jeg var villig til at lære nye ting, da jeg ankom, men jeg havde ikke forstået, at jeg skulle følge Contes system hele tiden, siger Eriksen.
– Før var jeg fri til at tage beslutninger ud fra det, jeg så. Det havde meget med intuition at gøre. Nu er der en generel plan, vi skal følge. Vi skal være klar, vide hvor holdkammeraterne er, og hvor de kan flytte sig hen.
– Jeg skulle lære en masse og tilpasse mig et nyt tempo. Vi talte sammen i januar, og siden da har jeg bevist, hvad jeg er i stand til, siger Christian Eriksen.
Christian Eriksen mener imidlertid ikke, at han nu kan kalde sig en bedre fodboldspiller, end han var før, han blev fast mand i Inter.
– Nej, jeg kan godt lide den måde, jeg spillede på før, og jeg kan lide den måde, jeg spiller på nu. Jeg gør andre ting, og jeg har et trofæ på cv’et. Måske er det derfor, andre ser mig som en bedre fodboldspiller.
Christian Eriksen understreger, at fodbolden udvikler sig hurtigt – nærmest hver uge. For et halvt år siden var han i unåde i Inter, men nu er situationen en anden.
– Nu har vi et trofæ, og jeg kan sige, at jeg er utrolig glad her i Inter, siger Christian Eriksen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
