Fredagens Borussia-slag i toppen af den tyske Bundesliga endte med en 4-2-sejr til Mönchengladbach over Dortmund i en voldsomt ujævn men underholdende affære.
Gladbachs første sejr i seks år over Dortmund sender klubben forbi blandt andre Dortmund og op på den fjerdeplads, som giver adgang til næste sæsons Champions League.
Det var samtidig Dortmunds tredje kamp på stribe uden sejr efter uafgjort mod Mainz og nederlag til Bayer Leverkusen.
Det var en kamp med et underligt og ekstremt omskifteligt forløb, hvor Dortmund gjorde det svært for sig selv gennem store dele af kampen.
Gæsterne kom helt skævt ind i kampen, hvor det virkede til, at samtlige spillere stod på hælene.
Gladbach sad totalt på opgøret, og det var kun med hjælp fra VAR, at Dortmund ikke allerede efter godt to minutters spil var bagud efter ringe forsvarsspil.
Efter ti minutter gik den dog ikke længere. Nico Elvedi kunne i helt fri position heade et frispark i kassen, og selv om han var på grænsen til offside, kom VAR ikke gæsterne til undsætning denne gang.
På positivsiden så målet ud til at vække de slumrende Dortmund-talenter. I særdeleshed to af dem.
Med seks minutters mellem fra midtvejs i halvlegen diskede Jadon Sancho op med to flotte frispilninger til den norske målmaskine Erling Haaland, som kvitterede med to lige så fremragende afslutninger.
Fra at have været helt væk i kampen sad Dortmund nu på det hele. Billedet var vendt totalt på hovedet. Men ikke mere end at blot en enkelt fejl kunne ændre på det igen.
Den kom få minutter efter 2-1-målet. Målmand Roman Bürki boksede et ufarligt frispark direkte ud i fødderne på Elvedi, og den ringe målmandsaktion gjorde Elvedi til dobbelt målscorer.
Mens Dortmund famlede videre efter et stabilt niveau efter pausen, kom der mere styr på organisationen hos hjemmeholdet.
Dortmund kom igen skidt fra land, og da Ramy Bensebaini efter fire minutter flot sparkede bolden ind i det lange hjørne, var det op ad bakke.
Der blev lagt pres på fra gæsterne, men de største chancer kom til Gladbach på kontrastød. Dem var der en del af. 4-2 virkede mere nærliggende end 3-3.
Det blev dog en dødbold og ikke en kontra, som beseglede Dortmunds skæbne i kampen, da indskiftede Marcus Thuram i 78. minut headede kampens sidste mål ind.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
OPTAKT
Randers FC – OB
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
MEDIE
