Kørt over: Selv to Haaland-kasser var i underkanten for Dortmund

To flotte mål af Erling Haaland var ikke nok for Dortmund, som tabte 2-4 ude mod Borussia Mönchengladbach.



Fredagens Borussia-slag i toppen af den tyske Bundesliga endte med en 4-2-sejr til Mönchengladbach over Dortmund i en voldsomt ujævn men underholdende affære.

Gladbachs første sejr i seks år over Dortmund sender klubben forbi blandt andre Dortmund og op på den fjerdeplads, som giver adgang til næste sæsons Champions League.

Det var samtidig Dortmunds tredje kamp på stribe uden sejr efter uafgjort mod Mainz og nederlag til Bayer Leverkusen.

Det var en kamp med et underligt og ekstremt omskifteligt forløb, hvor Dortmund gjorde det svært for sig selv gennem store dele af kampen.

Gæsterne kom helt skævt ind i kampen, hvor det virkede til, at samtlige spillere stod på hælene.

Gladbach sad totalt på opgøret, og det var kun med hjælp fra VAR, at Dortmund ikke allerede efter godt to minutters spil var bagud efter ringe forsvarsspil.

Efter ti minutter gik den dog ikke længere. Nico Elvedi kunne i helt fri position heade et frispark i kassen, og selv om han var på grænsen til offside, kom VAR ikke gæsterne til undsætning denne gang.

På positivsiden så målet ud til at vække de slumrende Dortmund-talenter. I særdeleshed to af dem.

Med seks minutters mellem fra midtvejs i halvlegen diskede Jadon Sancho op med to flotte frispilninger til den norske målmaskine Erling Haaland, som kvitterede med to lige så fremragende afslutninger.

Fra at have været helt væk i kampen sad Dortmund nu på det hele. Billedet var vendt totalt på hovedet. Men ikke mere end at blot en enkelt fejl kunne ændre på det igen.

Den kom få minutter efter 2-1-målet. Målmand Roman Bürki boksede et ufarligt frispark direkte ud i fødderne på Elvedi, og den ringe målmandsaktion gjorde Elvedi til dobbelt målscorer.

Mens Dortmund famlede videre efter et stabilt niveau efter pausen, kom der mere styr på organisationen hos hjemmeholdet.

Dortmund kom igen skidt fra land, og da Ramy Bensebaini efter fire minutter flot sparkede bolden ind i det lange hjørne, var det op ad bakke.

Der blev lagt pres på fra gæsterne, men de største chancer kom til Gladbach på kontrastød. Dem var der en del af. 4-2 virkede mere nærliggende end 3-3.

Det blev dog en dødbold og ikke en kontra, som beseglede Dortmunds skæbne i kampen, da indskiftede Marcus Thuram i 78. minut headede kampens sidste mål ind.

/ritzau/



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

– Den her sidder dybt i sjælen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

– En humørdræber

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Alle storroser Dario Osorio

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK