Fredagens Borussia-slag i toppen af den tyske Bundesliga endte med en 4-2-sejr til Mönchengladbach over Dortmund i en voldsomt ujævn men underholdende affære.
Gladbachs første sejr i seks år over Dortmund sender klubben forbi blandt andre Dortmund og op på den fjerdeplads, som giver adgang til næste sæsons Champions League.
Det var samtidig Dortmunds tredje kamp på stribe uden sejr efter uafgjort mod Mainz og nederlag til Bayer Leverkusen.
Det var en kamp med et underligt og ekstremt omskifteligt forløb, hvor Dortmund gjorde det svært for sig selv gennem store dele af kampen.
Gæsterne kom helt skævt ind i kampen, hvor det virkede til, at samtlige spillere stod på hælene.
Gladbach sad totalt på opgøret, og det var kun med hjælp fra VAR, at Dortmund ikke allerede efter godt to minutters spil var bagud efter ringe forsvarsspil.
Efter ti minutter gik den dog ikke længere. Nico Elvedi kunne i helt fri position heade et frispark i kassen, og selv om han var på grænsen til offside, kom VAR ikke gæsterne til undsætning denne gang.
På positivsiden så målet ud til at vække de slumrende Dortmund-talenter. I særdeleshed to af dem.
Med seks minutters mellem fra midtvejs i halvlegen diskede Jadon Sancho op med to flotte frispilninger til den norske målmaskine Erling Haaland, som kvitterede med to lige så fremragende afslutninger.
Fra at have været helt væk i kampen sad Dortmund nu på det hele. Billedet var vendt totalt på hovedet. Men ikke mere end at blot en enkelt fejl kunne ændre på det igen.
Den kom få minutter efter 2-1-målet. Målmand Roman Bürki boksede et ufarligt frispark direkte ud i fødderne på Elvedi, og den ringe målmandsaktion gjorde Elvedi til dobbelt målscorer.
Mens Dortmund famlede videre efter et stabilt niveau efter pausen, kom der mere styr på organisationen hos hjemmeholdet.
Dortmund kom igen skidt fra land, og da Ramy Bensebaini efter fire minutter flot sparkede bolden ind i det lange hjørne, var det op ad bakke.
Der blev lagt pres på fra gæsterne, men de største chancer kom til Gladbach på kontrastød. Dem var der en del af. 4-2 virkede mere nærliggende end 3-3.
Det blev dog en dødbold og ikke en kontra, som beseglede Dortmunds skæbne i kampen, da indskiftede Marcus Thuram i 78. minut headede kampens sidste mål ind.
/ritzau/
Flere positive nyheder fra FC København
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
Tadej Pogacar får superhjælper
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Økonomisk bombe i ny aftale
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
NYHEDER
Godt nyt for FCK
INTERVIEW
Overvejede at sige op
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Bekræfter skrækskade til dansker
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
TOPNYHED
På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
Afløser skadede landsholdsstjerner
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
INTERVIEW
Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’
Kæmpebøder til NFL-stjerner
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
Brøndby kan blive ramt af forbud
Afviser Diant Ramaj-bombe
EKSKLUSIVT
Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’
Her er de tre bedste akademier i Danmark
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem
Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
Stor tro på tingene i AGF
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
Suveræn schweizer jagter helt vild bedrift
Mikkel Beckmann storroser Harry Kane
Amalie Dideriksen tager omnium-bronze
Dansk cykelstjerne tager VM-sølv
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund tæmmer Gedebukke
EKSKLUSIVT
Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv
NYHEDER
‘Alle har set de chokerende billeder’
NYHEDER
