Optimisme i Horsens: Vi er blevet bedre og bedre

Efter en tung start på foråret har Horsens nu spillet tre kampe uden nederlag. Onsdag kom første sejr i 2021.



Der har været langt mellem superligasejrene i AC Horsens, men onsdag aften fik klubben tiltrængt oprejsning, da AaB blev sendt hjem med et nederlag på 1-2.

I kampens overtid fik Horsens-angriber Nicolai Brock-Madsen scoret det forløsende mål, der udløste forårets første sejr.

Sejren skaber glæde på ledelsesgangen hos sportschef Niels Erik Søndergård. Han fornemmer, at klubben er på rette kurs trods en sidsteplads i tabellen.

– Jeg kan mærke i dagligdagen, at klubben bevæger sig i den rigtige retning. Det viser sig i truppen, på træningsbanen og hele den måde, der bliver arbejdet i teamet omkring holdet, siger Søndergaard.

Horsens har efter tre indledende forårsnederlag hentet fem point i de seneste tre kampe. Ifølge sportschefen er det et udtryk for, at holdet har lært af den tunge start.

– Jeg har stadig tiltro til, at vi kan overleve. Min tro bliver forstærket efter sådan en kamp, hvor marginalerne også tipper over til vores fordel.

– Vi har stor fokus på, at vi fortsat er i Superligaen, så det er der, vi lægger vores kræfter, siger Niels Erik Søndergård.

På det seneste har Horsens’ defensiv været mere solid end tidligere i sæsonen. Og mod AaB blev der også skabt flere chancer i den anden ende end i de forrige kampe.

Cheftræner Jens Berthel Askou glæder sig over, at klubben fik lidt tiltrængt succes med et sent sejrsmål.

– Det er let at sige, at det fortæller alt om truppen og den kultur, vi er ved at opdyrke, men der er noget sandhed i det. Vi er blevet bedre og bedre, og endelig får spillerne en belønning.

– Vi rykker os spillemæssigt i øjeblikket. Det er klart, at vi ikke sætter 10.000 pasninger sammen på det her underlag. Vi vil gerne spille direkte i øjeblikket, fordi vi tror, det er vejen frem til at få nogle resultater, siger træneren.

AC Horsens skal på banen igen på søndag, når holdet på udebane møder FC Nordsjælland.

/ritzau/



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Randers FC – AGF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

De er klar til at købe Mohamed Salah

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ny Liverpool-nedtur

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Dansk bomber i tårevædet afsked

Saver United-stjerne over

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Danskerscoringerne væltede ind

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller