Optimisme i Horsens: Vi er blevet bedre og bedre

Efter en tung start på foråret har Horsens nu spillet tre kampe uden nederlag. Onsdag kom første sejr i 2021.



Der har været langt mellem superligasejrene i AC Horsens, men onsdag aften fik klubben tiltrængt oprejsning, da AaB blev sendt hjem med et nederlag på 1-2.

I kampens overtid fik Horsens-angriber Nicolai Brock-Madsen scoret det forløsende mål, der udløste forårets første sejr.

Sejren skaber glæde på ledelsesgangen hos sportschef Niels Erik Søndergård. Han fornemmer, at klubben er på rette kurs trods en sidsteplads i tabellen.

– Jeg kan mærke i dagligdagen, at klubben bevæger sig i den rigtige retning. Det viser sig i truppen, på træningsbanen og hele den måde, der bliver arbejdet i teamet omkring holdet, siger Søndergaard.

Horsens har efter tre indledende forårsnederlag hentet fem point i de seneste tre kampe. Ifølge sportschefen er det et udtryk for, at holdet har lært af den tunge start.

– Jeg har stadig tiltro til, at vi kan overleve. Min tro bliver forstærket efter sådan en kamp, hvor marginalerne også tipper over til vores fordel.

– Vi har stor fokus på, at vi fortsat er i Superligaen, så det er der, vi lægger vores kræfter, siger Niels Erik Søndergård.

På det seneste har Horsens’ defensiv været mere solid end tidligere i sæsonen. Og mod AaB blev der også skabt flere chancer i den anden ende end i de forrige kampe.

Cheftræner Jens Berthel Askou glæder sig over, at klubben fik lidt tiltrængt succes med et sent sejrsmål.

– Det er let at sige, at det fortæller alt om truppen og den kultur, vi er ved at opdyrke, men der er noget sandhed i det. Vi er blevet bedre og bedre, og endelig får spillerne en belønning.

– Vi rykker os spillemæssigt i øjeblikket. Det er klart, at vi ikke sætter 10.000 pasninger sammen på det her underlag. Vi vil gerne spille direkte i øjeblikket, fordi vi tror, det er vejen frem til at få nogle resultater, siger træneren.

AC Horsens skal på banen igen på søndag, når holdet på udebane møder FC Nordsjælland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Teaser for ny AGF-aftale

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona