Der har været langt mellem superligasejrene i AC Horsens, men onsdag aften fik klubben tiltrængt oprejsning, da AaB blev sendt hjem med et nederlag på 1-2.
I kampens overtid fik Horsens-angriber Nicolai Brock-Madsen scoret det forløsende mål, der udløste forårets første sejr.
Sejren skaber glæde på ledelsesgangen hos sportschef Niels Erik Søndergård. Han fornemmer, at klubben er på rette kurs trods en sidsteplads i tabellen.
– Jeg kan mærke i dagligdagen, at klubben bevæger sig i den rigtige retning. Det viser sig i truppen, på træningsbanen og hele den måde, der bliver arbejdet i teamet omkring holdet, siger Søndergaard.
Horsens har efter tre indledende forårsnederlag hentet fem point i de seneste tre kampe. Ifølge sportschefen er det et udtryk for, at holdet har lært af den tunge start.
– Jeg har stadig tiltro til, at vi kan overleve. Min tro bliver forstærket efter sådan en kamp, hvor marginalerne også tipper over til vores fordel.
– Vi har stor fokus på, at vi fortsat er i Superligaen, så det er der, vi lægger vores kræfter, siger Niels Erik Søndergård.
På det seneste har Horsens’ defensiv været mere solid end tidligere i sæsonen. Og mod AaB blev der også skabt flere chancer i den anden ende end i de forrige kampe.
Cheftræner Jens Berthel Askou glæder sig over, at klubben fik lidt tiltrængt succes med et sent sejrsmål.
– Det er let at sige, at det fortæller alt om truppen og den kultur, vi er ved at opdyrke, men der er noget sandhed i det. Vi er blevet bedre og bedre, og endelig får spillerne en belønning.
– Vi rykker os spillemæssigt i øjeblikket. Det er klart, at vi ikke sætter 10.000 pasninger sammen på det her underlag. Vi vil gerne spille direkte i øjeblikket, fordi vi tror, det er vejen frem til at få nogle resultater, siger træneren.
AC Horsens skal på banen igen på søndag, når holdet på udebane møder FC Nordsjælland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
