Jacob Neestrup skal fremover stå i spidsen for FC København, som han også tilbragte flere af sine få aktive år som fodboldspiller i.
Karrieren på grønsværen blev dog skæmmet af flere længerevarende skader, og i 2011 måtte han lægge støvlerne på hylden i en alder af 23 år.
Forinden Jacob Neestrup indstillede karrieren havde han været forbi Stavanger i Norge og FH på Island. På vulkanøen lykkedes det ham ikke rigtigt at imponere synderligt meget efter et langt skadesforløb.
– Han var en skygge af, hvordan han havde været før, fordi da han spillede var han direkte dårlig. Han fik egentlig flere chancer hos FH, end han havde fortjent baseret på hans præstationer. Han forsøgte en masse ting for at komme tilbage, men det fungerede bare ikke, siger hans tidligere holdkammerat i FH Atli Viðar Björnsson til et islandsk medie.
– Han var en meget rolig og fattet fyr, hvis jeg husker korrekt. En god person som ikke skabte problemer, lyder det. Atli Viðar Björnsson kalder ham også andetsteds "en fantastisk god fyr".
I snart ti år har Jacob Neestrup beskæftiget sig med trænerfaget. Han startede i FC København som træner på akademiet og sidenhen blev han assistenttræner. I 2019 prøvede han kræfter som cheftræner i Viborg FF, og allerede dengang blev han udråbt til et stort trænertalent.
– Jeg forventede ikke, at han skulle være et supertalent som træner. Når man har set ham og hans udvikling som træner de seneste år, så kan man tydeligt se, at han er en stor trænerstjerne i Danmark, siger Atli Viðar Björnsson.
Siden januar 2021 har han været tilbage i FC København som cheftræner. Tirsdag blev han forfremmet til cheftræner som følge af Jess Thorups fyring. Onsdag var han første gang på træningsbanen som cheftræner for FCK.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED