Godt nyt om FC København-stortalent

Noah Sahsah kommer tættere og tættere på at være tilbage, mens Thomas Jørgensen nu skal være en fast del af førsteholdstruppen i FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Den 3. oktober 2023 havde Noah Sahsah gang i en fremragende eftermiddag. Han strålede med to mål og en rolle som matchvinder for FC København mod Bayern München i Youth League.

Men aftenen endte skrækkeligt.

I en jubelscene blev kantspilleren alvorligt skadet, og efterfølgende undersøgelser viste, at han havde pådraget sig en alvorlig knæskade, der ville holde ham ude i op til et år.

Da FC København havde første rigtige træningsdag forud for den nye sæson mandag, trænede Noah Sahsah heller ikke med resten af holdkammeraterne. Men Tipsbladet kunne se, hvordan den talentfulde kantspiller var godt i gang med skudtræningen og så ganske frisk ud.

Og Jacob Neestrup fortæller også, at det går godt med Noah Sahsahs genoptræning.

– Han er jo ved at være der, hvor han kommer tættere og tættere på, men der er et lille stykke vej endnu. Han gør gode fremskridt, siger cheftræneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Stortalent permanent i førsteholdstruppen
En mand, der til gengæld trænede med førsteholdstruppen, er Thomas Jørgensen.

Den 18-årige midtbanespiller var i foråret udlejet til Hvidovre IF med stor succes, men nu er han tilbage i FC København, hvor han er kommet tilbage og nu skal indgå fast i førsteholdstruppen.

Her håber Jacob Neestrup, at Thomas Jørgensen kan tage det næste skridt hos “løverne”.

– Forhåbentlig er planen den samme, som det var med Marko Stamenic. Desværre for os kunne vi ikke overbevise ham om at signe en ny kontrakt med os, men hans sportslige udvikling ved sit lejeophold i HB Køge gav ham nogle muligheder i FC København, der siden bragte ham til Røde Stjerne, og det har nu bragt ham til Nottingham Forest og Olympiakos.

– Orri Oskarsson var også udlejet i 1. division, og det var vi glade for. Han kom tilbage og startede inde i 18 ud af 33 Superliga-kampe for os og tog et godt spring og skal tage det næste nu.

– Det håber vi også, at Thomas kan, siger Neestrup, der dog ikke endnu kan sige meget om den unge midtbanespillers præstationer på træningsbanen:

– Det er for tidligt. Jeg synes, ham og hans holdkammerater ser fine ud, og Thomas har gjort det godt i Hvidovre. Vi har fået det ud af lejeopholdet, som FC København og Thomas ønskede, og som Hvidovre ønskede. Vi siger gensidigt tak for hjælpen.

FC København indleder sæsonen den 22. juli mod Lyngby Boldklub, og om det bliver med Thomas Jørgensen i truppen, må tiden vise. Kampen kommer dog med al sandsynlighed et stykke for tidligt til, at Noah Sahsah kan komme i spil.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Bekræfter FC København-historie

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Meldes på vej mod nyt skifte

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’