Godt nyt om FC København-stortalent

Noah Sahsah kommer tættere og tættere på at være tilbage, mens Thomas Jørgensen nu skal være en fast del af førsteholdstruppen i FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Den 3. oktober 2023 havde Noah Sahsah gang i en fremragende eftermiddag. Han strålede med to mål og en rolle som matchvinder for FC København mod Bayern München i Youth League.

Men aftenen endte skrækkeligt.

I en jubelscene blev kantspilleren alvorligt skadet, og efterfølgende undersøgelser viste, at han havde pådraget sig en alvorlig knæskade, der ville holde ham ude i op til et år.

Da FC København havde første rigtige træningsdag forud for den nye sæson mandag, trænede Noah Sahsah heller ikke med resten af holdkammeraterne. Men Tipsbladet kunne se, hvordan den talentfulde kantspiller var godt i gang med skudtræningen og så ganske frisk ud.

Og Jacob Neestrup fortæller også, at det går godt med Noah Sahsahs genoptræning.

– Han er jo ved at være der, hvor han kommer tættere og tættere på, men der er et lille stykke vej endnu. Han gør gode fremskridt, siger cheftræneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Stortalent permanent i førsteholdstruppen
En mand, der til gengæld trænede med førsteholdstruppen, er Thomas Jørgensen.

Den 18-årige midtbanespiller var i foråret udlejet til Hvidovre IF med stor succes, men nu er han tilbage i FC København, hvor han er kommet tilbage og nu skal indgå fast i førsteholdstruppen.

Her håber Jacob Neestrup, at Thomas Jørgensen kan tage det næste skridt hos “løverne”.

– Forhåbentlig er planen den samme, som det var med Marko Stamenic. Desværre for os kunne vi ikke overbevise ham om at signe en ny kontrakt med os, men hans sportslige udvikling ved sit lejeophold i HB Køge gav ham nogle muligheder i FC København, der siden bragte ham til Røde Stjerne, og det har nu bragt ham til Nottingham Forest og Olympiakos.

– Orri Oskarsson var også udlejet i 1. division, og det var vi glade for. Han kom tilbage og startede inde i 18 ud af 33 Superliga-kampe for os og tog et godt spring og skal tage det næste nu.

– Det håber vi også, at Thomas kan, siger Neestrup, der dog ikke endnu kan sige meget om den unge midtbanespillers præstationer på træningsbanen:

– Det er for tidligt. Jeg synes, ham og hans holdkammerater ser fine ud, og Thomas har gjort det godt i Hvidovre. Vi har fået det ud af lejeopholdet, som FC København og Thomas ønskede, og som Hvidovre ønskede. Vi siger gensidigt tak for hjælpen.

FC København indleder sæsonen den 22. juli mod Lyngby Boldklub, og om det bliver med Thomas Jørgensen i truppen, må tiden vise. Kampen kommer dog med al sandsynlighed et stykke for tidligt til, at Noah Sahsah kan komme i spil.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Bekymrende melding om FCM-stjerner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Gift Links hylder FCK-legende



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Nu er han pludselig syg

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Han er Superligaens ringeste målmand!

Har været uenig med Steve Cooper

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Tøfting lægger hånden på kogepladen

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Barcelona – Atletico

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

PSG – Liverpool

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’