Godt nyt om FC København-stortalent

Noah Sahsah kommer tættere og tættere på at være tilbage, mens Thomas Jørgensen nu skal være en fast del af førsteholdstruppen i FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Den 3. oktober 2023 havde Noah Sahsah gang i en fremragende eftermiddag. Han strålede med to mål og en rolle som matchvinder for FC København mod Bayern München i Youth League.

Men aftenen endte skrækkeligt.

I en jubelscene blev kantspilleren alvorligt skadet, og efterfølgende undersøgelser viste, at han havde pådraget sig en alvorlig knæskade, der ville holde ham ude i op til et år.

Da FC København havde første rigtige træningsdag forud for den nye sæson mandag, trænede Noah Sahsah heller ikke med resten af holdkammeraterne. Men Tipsbladet kunne se, hvordan den talentfulde kantspiller var godt i gang med skudtræningen og så ganske frisk ud.

Og Jacob Neestrup fortæller også, at det går godt med Noah Sahsahs genoptræning.

– Han er jo ved at være der, hvor han kommer tættere og tættere på, men der er et lille stykke vej endnu. Han gør gode fremskridt, siger cheftræneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Stortalent permanent i førsteholdstruppen
En mand, der til gengæld trænede med førsteholdstruppen, er Thomas Jørgensen.

Den 18-årige midtbanespiller var i foråret udlejet til Hvidovre IF med stor succes, men nu er han tilbage i FC København, hvor han er kommet tilbage og nu skal indgå fast i førsteholdstruppen.

Her håber Jacob Neestrup, at Thomas Jørgensen kan tage det næste skridt hos “løverne”.

– Forhåbentlig er planen den samme, som det var med Marko Stamenic. Desværre for os kunne vi ikke overbevise ham om at signe en ny kontrakt med os, men hans sportslige udvikling ved sit lejeophold i HB Køge gav ham nogle muligheder i FC København, der siden bragte ham til Røde Stjerne, og det har nu bragt ham til Nottingham Forest og Olympiakos.

– Orri Oskarsson var også udlejet i 1. division, og det var vi glade for. Han kom tilbage og startede inde i 18 ud af 33 Superliga-kampe for os og tog et godt spring og skal tage det næste nu.

– Det håber vi også, at Thomas kan, siger Neestrup, der dog ikke endnu kan sige meget om den unge midtbanespillers præstationer på træningsbanen:

– Det er for tidligt. Jeg synes, ham og hans holdkammerater ser fine ud, og Thomas har gjort det godt i Hvidovre. Vi har fået det ud af lejeopholdet, som FC København og Thomas ønskede, og som Hvidovre ønskede. Vi siger gensidigt tak for hjælpen.

FC København indleder sæsonen den 22. juli mod Lyngby Boldklub, og om det bliver med Thomas Jørgensen i truppen, må tiden vise. Kampen kommer dog med al sandsynlighed et stykke for tidligt til, at Noah Sahsah kan komme i spil.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Spørger på Jonas Wind

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Belønnes af FC København

FCM taber til AS Roma i Europa League

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken