Grådkvalt norsk reservekaptajn er stolt over fight i Østrig

25-årige Mats Møller Dæhli bar anførerbindet, da et voldsomt reservespækket norsk landshold fik 1-1 i Østrig.



En positiv coronaprøve i den norske landsholdstrup betød, at det onsdag aften var en række reserver, der skulle forsøge at sikre Norge oprykning til Nations Leagues øverste niveau, A.

Det lykkedes ikke, da det blev til 1-1 mod Østrig, men alligevel var 25-årige Mats Møller Dæhli stolt efter kampen.

Han bar anførerbindet i fraværet af holdets normale profiler.

– Staben og træneren havde lagt en fantastisk plan, som vi fulgte. Vi skulle være modige og presse højt, når vi kunne, og forstyrre dem så meget som muligt. Vi skabte også nogle chancer med de gode spillere, vi har, siger Mats Møller Dæhli til norsk TV2 efter kampen.

Læs også:Spanier kædes sammen med AaB: Ville være et godt skridt for mig

Han var tydeligt rørt på pressemødet efter opgøret. Kampen kom nemlig også på et tidspunkt, hvor det kniber med spilletid i hans klub, Genk.

– Det var været et hårdt efterår for mig – også personligt. Jeg er meget rørt og stolt af holdet. At jeg kan være anfører for Norge i sådan en kamp, hvor vi spiller, som vi gør, er helt fantastisk, siger han.

Mats Møller Dæhli var nødlandsholdets mest rutinerede spiller i landsholdsregi. Inden onsdagens opgør havde han 23 landskampe på cv’et.

– Jeg håber, at alle hjemme i stuerne havde en god aften og så, at vi kæmpede for Norge. At det i en ellers lidt svær tid for mange var en god oplevelse for mange, siger anføreren til TV2 ifølge avisen VG.

Læs også:Målscorer Wind: Lige nu er man lidt skuffet

Det var Leif Gunnar Smerud, der stod i spidsen for de norske reserver onsdag aften. Og han var også stolt efter kampen.

– Spillerne anede muligheden og greb chancen. De viste, at de er gode fodboldspillere, og der er mange her, som er undervurderede. Jeg er meget, meget imponeret over deres indsats, siger han til TV2.

/ritzau/

Læs også:Ærgerlig Eriksen: Mange små ting gik galt
Læs også:Hjulmand lovpriser uimponeret Jonas Wind
Læs også:Højbjerg: Har udviklet os rigtig godt under Hjulmand




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Achouri

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Tullberg bekræfter FCM-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Klar for FC København

Snød FC København for keeper