Grådkvalt norsk reservekaptajn er stolt over fight i Østrig

25-årige Mats Møller Dæhli bar anførerbindet, da et voldsomt reservespækket norsk landshold fik 1-1 i Østrig.



En positiv coronaprøve i den norske landsholdstrup betød, at det onsdag aften var en række reserver, der skulle forsøge at sikre Norge oprykning til Nations Leagues øverste niveau, A.

Det lykkedes ikke, da det blev til 1-1 mod Østrig, men alligevel var 25-årige Mats Møller Dæhli stolt efter kampen.

Han bar anførerbindet i fraværet af holdets normale profiler.

– Staben og træneren havde lagt en fantastisk plan, som vi fulgte. Vi skulle være modige og presse højt, når vi kunne, og forstyrre dem så meget som muligt. Vi skabte også nogle chancer med de gode spillere, vi har, siger Mats Møller Dæhli til norsk TV2 efter kampen.

Læs også:Spanier kædes sammen med AaB: Ville være et godt skridt for mig

Han var tydeligt rørt på pressemødet efter opgøret. Kampen kom nemlig også på et tidspunkt, hvor det kniber med spilletid i hans klub, Genk.

– Det var været et hårdt efterår for mig – også personligt. Jeg er meget rørt og stolt af holdet. At jeg kan være anfører for Norge i sådan en kamp, hvor vi spiller, som vi gør, er helt fantastisk, siger han.

Mats Møller Dæhli var nødlandsholdets mest rutinerede spiller i landsholdsregi. Inden onsdagens opgør havde han 23 landskampe på cv’et.

– Jeg håber, at alle hjemme i stuerne havde en god aften og så, at vi kæmpede for Norge. At det i en ellers lidt svær tid for mange var en god oplevelse for mange, siger anføreren til TV2 ifølge avisen VG.

Læs også:Målscorer Wind: Lige nu er man lidt skuffet

Det var Leif Gunnar Smerud, der stod i spidsen for de norske reserver onsdag aften. Og han var også stolt efter kampen.

– Spillerne anede muligheden og greb chancen. De viste, at de er gode fodboldspillere, og der er mange her, som er undervurderede. Jeg er meget, meget imponeret over deres indsats, siger han til TV2.

/ritzau/

Læs også:Ærgerlig Eriksen: Mange små ting gik galt
Læs også:Hjulmand lovpriser uimponeret Jonas Wind
Læs også:Højbjerg: Har udviklet os rigtig godt under Hjulmand





Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden


Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Revser Alexander Zorniger

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi



Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Henter Mads Junker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i dansk klub efter 2 dage

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde