En positiv coronaprøve i den norske landsholdstrup betød, at det onsdag aften var en række reserver, der skulle forsøge at sikre Norge oprykning til Nations Leagues øverste niveau, A.
Det lykkedes ikke, da det blev til 1-1 mod Østrig, men alligevel var 25-årige Mats Møller Dæhli stolt efter kampen.
Han bar anførerbindet i fraværet af holdets normale profiler.
– Staben og træneren havde lagt en fantastisk plan, som vi fulgte. Vi skulle være modige og presse højt, når vi kunne, og forstyrre dem så meget som muligt. Vi skabte også nogle chancer med de gode spillere, vi har, siger Mats Møller Dæhli til norsk TV2 efter kampen.
Læs også:Spanier kædes sammen med AaB: Ville være et godt skridt for mig
Han var tydeligt rørt på pressemødet efter opgøret. Kampen kom nemlig også på et tidspunkt, hvor det kniber med spilletid i hans klub, Genk.
– Det var været et hårdt efterår for mig – også personligt. Jeg er meget rørt og stolt af holdet. At jeg kan være anfører for Norge i sådan en kamp, hvor vi spiller, som vi gør, er helt fantastisk, siger han.
Mats Møller Dæhli var nødlandsholdets mest rutinerede spiller i landsholdsregi. Inden onsdagens opgør havde han 23 landskampe på cv’et.
– Jeg håber, at alle hjemme i stuerne havde en god aften og så, at vi kæmpede for Norge. At det i en ellers lidt svær tid for mange var en god oplevelse for mange, siger anføreren til TV2 ifølge avisen VG.
Læs også:Målscorer Wind: Lige nu er man lidt skuffet
Det var Leif Gunnar Smerud, der stod i spidsen for de norske reserver onsdag aften. Og han var også stolt efter kampen.
– Spillerne anede muligheden og greb chancen. De viste, at de er gode fodboldspillere, og der er mange her, som er undervurderede. Jeg er meget, meget imponeret over deres indsats, siger han til TV2.
/ritzau/
Læs også:Ærgerlig Eriksen: Mange små ting gik galt
Læs også:Hjulmand lovpriser uimponeret Jonas Wind
Læs også:Højbjerg: Har udviklet os rigtig godt under Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Brasilien – Haiti
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Brøler sender Mexico videre
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
