Kamil Grabara har udsigt til at blive ny mand i Wolfsburg, da den tyske klub samt FC København onsdag ved middagstid har bekræftet, at man er blevet enige om en handel med den polske målmand i centrum.
Det er en aftale, der handler om, at han først skifter i sommeren 2024, mens der dog også er en klausul om, at tyskerne kan få ham i januar.
Prisen på Grabara er ikke kommet frem, men salget forventes at få en positiv virkning på Parken-regnskabet på 50 millioner kroner før skat – og ifølge tyske Kicker er der udsigt til, at FCK sælger ham for 100 millioner kroner.
Alle pengene kan FC København dog ikke beholde. Da de hentede ham i Liverpool i 2021 var en del af aftalen, at den engelske storklub skulle have 20 procent af videresalget. Dermed ryger der godt 20 millioner kroner videre alt efter, hvad prisen helt præcist lander på. Klausulen om et januar-salg kan eventuelt ændre på det.
Selv betalte den danske hovedstadsklub angiveligt omkring 26 millioner kroner for at få polakken til klubben for to år siden.
Om aftalen med Wolfsburg har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen fortalt følgende på klubbens hjemmeside.
– Vi har i samarbejde fundet en god model, som alle tre parter er glade for. Den giver Kamil muligheden for at jagte sit tredje mesterskab i træk som FCK-keeper og spille Champions League igen, siger han og fortsætter:
– Samtidig giver det os en fornuftig tidshorisont til at sikre den rigtige sammensætning af målmandsteamet fremover, mens økonomien i aftalen også er den rigtige for os, lyder det fra Peter Christiansen.
Salget af Grabara er desuden noget, som har høstet stor ros. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER