Kamil Grabara spiller på lånt tid i FC København, og om et år er han nok fortid i klubben.
Det står fast, efter at FC København selv har meldt ud søndag, at man forhandler om et salg af den polske keeper. Ekstra Bladet og tyske medier melder, at det er Wolfsburg, som polakken skal til – men altså først til næste sommer.
Derfor vil FC København råde over den dygtige målmand for resten af indeværende sæson, og det kommer som en overraskelse for Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.
– Jeg er overrasket over, det lykkes FC København at holde på Kamil Grabara i tre sæsoner. Han er for mig en af de bedste målmænd nogensinde i Superligaen, og på den måde forstår jeg til fulde, at FC København går langt for at holde på ham og nok går lidt på kompromis med prisen mod at beholde ham et år til.
– Den pris på fem millioner euro, der var fremme i Tyskland, er helt på månen. Selv til næste sommer, hvor der kun er to år tilbage på kontrakten, er han i hvert fald det dobbelte, 75 millioner kroner, værd.
Han klapper i hænderne over det mulige skifte til Bundesliga-klubben – også fra FC Københavns perspektiv.
– Både sportsligt og finansielt er det fedt for FC København, hvis løsningen bliver Wolfsburg til næste sommer. Man kunne helt sikkert have fået flere penge ved et salg her i sommeren 2023, men det er ret ubetydeligt sat i forhold til at få resultater (og millioner i præmiepenge) i Champions League og i forhold til at vinde DM, før Champions League bliver endnu større økonomisk fra næste sommer.
– Og så er det jo også en gevinst for FC København, hvis Wolfsburg ellers er Kamil Grabaras foretrukne destination. Det har da fyldt for ham, at så mange klubber har holdt øje, og at det har fyldt så meget i danske og polske medier, hvad han skal efter FC København. Wolfsburg er ikke den mest sexede klub i Tyskland, men til gengæld spiller den med i toppen af Bundesligaen og betaler godt. Og det er et godt skridt, hvis Grabara drømmer om en dag at nå en af de største klubber i verden.
Går skiftet igennem, så har FC København også god tid til at finde en afløser for målmanden. Troels Bager Thøgersen peger på, at det ikke bliver nogen nem løsning, og lige nu er den rette kandidat der ikke, for så havde man sandsynligvis solgt Grabara i sommerens transfervindue.
FC København hentede Kamil Grabara i Liverpool i 2021.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job