Grabara-salg? Det er fedt for FC København

At FC København nok formår at holde på Kamil Grabara i et helt år endnu kommer som en stor overraskelse for Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Kamil Grabara spiller på lånt tid i FC København, og om et år er han nok fortid i klubben.

Det står fast, efter at FC København selv har meldt ud søndag, at man forhandler om et salg af den polske keeper. Ekstra Bladet og tyske medier melder, at det er Wolfsburg, som polakken skal til – men altså først til næste sommer.

Derfor vil FC København råde over den dygtige målmand for resten af indeværende sæson, og det kommer som en overraskelse for Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen. 

– Jeg er overrasket over, det lykkes FC København at holde på Kamil Grabara i tre sæsoner. Han er for mig en af de bedste målmænd nogensinde i Superligaen, og på den måde forstår jeg til fulde, at FC København går langt for at holde på ham og nok går lidt på kompromis med prisen mod at beholde ham et år til.

– Den pris på fem millioner euro, der var fremme i Tyskland, er helt på månen. Selv til næste sommer, hvor der kun er to år tilbage på kontrakten, er han i hvert fald det dobbelte, 75 millioner kroner, værd.

Han klapper i hænderne over det mulige skifte til Bundesliga-klubben – også fra FC Københavns perspektiv.

– Både sportsligt og finansielt er det fedt for FC København, hvis løsningen bliver Wolfsburg til næste sommer. Man kunne helt sikkert have fået flere penge ved et salg her i sommeren 2023, men det er ret ubetydeligt sat i forhold til at få resultater (og millioner i præmiepenge) i Champions League og i forhold til at vinde DM, før Champions League bliver endnu større økonomisk fra næste sommer.

– Og så er det jo også en gevinst for FC København, hvis Wolfsburg ellers er Kamil Grabaras foretrukne destination. Det har da fyldt for ham, at så mange klubber har holdt øje, og at det har fyldt så meget i danske og polske medier, hvad han skal efter FC København. Wolfsburg er ikke den mest sexede klub i Tyskland, men til gengæld spiller den med i toppen af Bundesligaen og betaler godt. Og det er et godt skridt, hvis Grabara drømmer om en dag at nå en af de største klubber i verden.

Går skiftet igennem, så har FC København også god tid til at finde en afløser for målmanden. Troels Bager Thøgersen peger på, at det ikke bliver nogen nem løsning, og lige nu er den rette kandidat der ikke, for så havde man sandsynligvis solgt Grabara i sommerens transfervindue. 

FC København hentede Kamil Grabara i Liverpool i 2021. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Momentum i nederlandsk playoff

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fortryder FC Barcelona-transfer

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bayern – Stuttgart

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Godt nyt for Jess Thorup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Lyon forhandler med dansk profil