Den britisk-græske fodboldspiller George Baldock er onsdag blevet fundet død i en swimmingpool i sit hjem i Glyfada, en forstad i det sydlige Athen.
Det oplyser kilder fra græsk politi til nyhedsbureauet Reuters.
Dødsårsagen er endnu ukendt.
Politiet oplyser, at betjentene forsøgte at genoplive den 31-årige fodboldspiller med hjertemassage, da de kom frem til stedet, men at det ikke lykkedes.
Det anslås, at han døde klokken 21.00 dansk tid.
Forsvarsspilleren var på kontrakt i storklubben Panathinaikos og havde desuden spillet landskampe for Grækenland så sent som i marts.
Grækenlands landshold skriver på dets facebookprofil, at "der ikke er ord for den menneskelige smerte, som det har medført at miste en af vores unge mennesker alt for tidligt".
– Øjeblikket fordrer stilhed. Vi kondolerer hans familie. Vi kondolerer fra hans anden familie. Farvel, skriver holdet.
George Baldock blev født i England, men havde en græsk far, der gjorde det muligt for ham at repræsentere Grækenland, og i 2022 fik han debut.
Han nåede at spille tre kampe for Panathinaikos i den bedste græske række, siden han kom til klubben fra Sheffield United i England i maj, da klubben rykkede ud af Premier League.
Baldock spillede for Sheffield United i syv år, og klubben siger, at man er chokeret og triste over nyheden om, at han er gået bort.
– Forsvarsspilleren forlod klubben i sommer efter syv år på Bramall Lane (klubbens stadion, red.) og var ekstremt populær iblandt klubbens fans, ansatte og spillere, som trak i den rød-hvide trøje sammen med ham.
– Klubben og alle, der har med os at gøre, sender sine kondolencer til Georges familie og venner, skriver Sheffield United på det sociale medie X, der før var kendt som Twitter.
Harry Maguire, som spiller for Manchester United, men som tidligere har været holdkammerat med Baldock for Sheffield United, har delt et billede på Instagram af Baldock med et knust hjerte og teksten "R.I.P.", som på engelsk står for "hvil i fred".
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Chokskifte på vej?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico