Græsk landsholdsspiller fundet død i swimmingpool

George Baldock, der spillede for Panathinaikos og Grækenland, er fundet død i en swimmingpool.



Den britisk-græske fodboldspiller George Baldock er onsdag blevet fundet død i en swimmingpool i sit hjem i Glyfada, en forstad i det sydlige Athen.

Det oplyser kilder fra græsk politi til nyhedsbureauet Reuters.

Dødsårsagen er endnu ukendt.

Politiet oplyser, at betjentene forsøgte at genoplive den 31-årige fodboldspiller med hjertemassage, da de kom frem til stedet, men at det ikke lykkedes.

Det anslås, at han døde klokken 21.00 dansk tid.

Forsvarsspilleren var på kontrakt i storklubben Panathinaikos og havde desuden spillet landskampe for Grækenland så sent som i marts.

Grækenlands landshold skriver på dets facebookprofil, at "der ikke er ord for den menneskelige smerte, som det har medført at miste en af vores unge mennesker alt for tidligt".

– Øjeblikket fordrer stilhed. Vi kondolerer hans familie. Vi kondolerer fra hans anden familie. Farvel, skriver holdet.

George Baldock blev født i England, men havde en græsk far, der gjorde det muligt for ham at repræsentere Grækenland, og i 2022 fik han debut.

Han nåede at spille tre kampe for Panathinaikos i den bedste græske række, siden han kom til klubben fra Sheffield United i England i maj, da klubben rykkede ud af Premier League.

Baldock spillede for Sheffield United i syv år, og klubben siger, at man er chokeret og triste over nyheden om, at han er gået bort.

– Forsvarsspilleren forlod klubben i sommer efter syv år på Bramall Lane (klubbens stadion, red.) og var ekstremt populær iblandt klubbens fans, ansatte og spillere, som trak i den rød-hvide trøje sammen med ham.

– Klubben og alle, der har med os at gøre, sender sine kondolencer til Georges familie og venner, skriver Sheffield United på det sociale medie X, der før var kendt som Twitter.

Harry Maguire, som spiller for Manchester United, men som tidligere har været holdkammerat med Baldock for Sheffield United, har delt et billede på Instagram af Baldock med et knust hjerte og teksten "R.I.P.", som på engelsk står for "hvil i fred".

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Frankrig – England

Klar for FC København

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fransk klub overvejer Victor Bak

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Horsens var et helvede’

Snød FC København for keeper

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

FCK-boss åben for lejeaftaler

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira