Var det noget med en rutineret midtbanespiller med over 200 Superliga-kampe på cv’et?
Den tidligere FC Midtjylland- og OB-kriger Izunna Uzochukwu er fri på markedet, efter hans aftale med FC Honka løb ud ved årsskiftet.
Nigerianeren, 31 år, har et flot cv og bør stadig have kvaliteterne til at spille på øverst niveau, men han har ikke spillet meget de sidste par år, så der er et efterslæb i forhold til formen.
Det er også derfor, at han kun trænede få dage i AC Horsens – klubben vurderede, at det tager noget tid, før han står knivskarpt.
– Jeg leder efter en klub, som er klar til at give mig en muligheden for at bygge mig op. Det kommer nok til at tage tre uger til en måned, og så skal jeg nok være i den rette kampform igen.
– Jeg ved, at jeg stadig har det, der skal til. Min krop kan klare at spille på øverste niveau, siger nigerianeren til Tipsbladet.
Izunna blev i 2019 ramt af en alvorlig knæskade, der holdt ham ude i otte måneder, og så kom han tilbage og spillede kampe for Aalesund i Eliteserien. Men aftalen løb ud i starten af 2021, og grundet pandemien blev det til seks måneder uden en arbejdsgiver, inden han fik et par måneder i Honka. Her sluttede sæsonen allerede i oktober, så midtbanespilleren har haft et par måneder uden reel træning.
Og det er de ting, en ny arbejdsgiver skal tage med i betragtningerne, og som gør, at det er tricky for Izunna Uzochukwu at finde en ny klub. Den 31-årige midtbanemand føler sig dog overbevist om, at han har det, der skal til, og han er klar på stort set hvad som helst, siger han.
– Jeg bor i Odense, og Danmark er min førsteprioritet, men kan jeg finde noget i Norge eller Sverige, vil jeg heller ikke sige nej til det. Det handler om den rette mulighed.
– Jeg vil jo bare gerne spille igen. Er det på det øverste niveau i Danmark, er det fedt, men jeg har heller intet imod at spille i 1. division.
– Jeg har ikke rigtigt en agent. Jeg er bare åben for de ting, der kommer.
En mulighed kunne være at spørge gamle venner i FC Midtjylland og OB om muligheden for at bygge formen op, men klubberne er også bevidste om, at unge spillere også skal have plads til at træne med de bedste, så det er ikke sikkert, at der er plads til, at Izunna kan holde formen ved lige.
I stedet går han med overvejelser om at spørge en anden bekendt om muligheden for at kigge forbi.
– Jeg har talt lidt med Rilwan (Hassan), for jeg kender jo deres træner lidt (Henrik Hansen i SønderjyskE, red.). Ham har jeg spillet mod nogle gange, og forhåbentlig kan jeg få hans nummer og høre, om jeg kan træne med, siger Izunna Uzochukwu.
Nigerianeren startede i samarbejdsklubben FC Ebedei, og siden rykkede han til FC Midtjylland, hvor han blev en god profil centralt på midtbanen. Izunna blev solgt til Amkar Perm, inden han i 2016 kom retur til dansk fodbold og OB. To år senere prøvede han lykken i Kina inden skiftet til Skandinavien og Aalesund.
– Med alt det, der er sket den seneste tid, har jeg brug for en periode, hvor jeg træner fuldt og kan være den rigtige Izunna. Lige nu forsøger jeg at gøre mit bedste og træne så godt, jeg kan selv, men man kan aldrig helt ramme en rigtig fodboldtræning med den rette speed, siger Izunna Uzochukwu.
Nigerianeren har i alt 210 Superliga-kampe på cv’et – 149 af dem for FC Midtjylland.
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
