Var det noget med en rutineret midtbanespiller med over 200 Superliga-kampe på cv’et?
Den tidligere FC Midtjylland- og OB-kriger Izunna Uzochukwu er fri på markedet, efter hans aftale med FC Honka løb ud ved årsskiftet.
Nigerianeren, 31 år, har et flot cv og bør stadig have kvaliteterne til at spille på øverst niveau, men han har ikke spillet meget de sidste par år, så der er et efterslæb i forhold til formen.
Det er også derfor, at han kun trænede få dage i AC Horsens – klubben vurderede, at det tager noget tid, før han står knivskarpt.
– Jeg leder efter en klub, som er klar til at give mig en muligheden for at bygge mig op. Det kommer nok til at tage tre uger til en måned, og så skal jeg nok være i den rette kampform igen.
– Jeg ved, at jeg stadig har det, der skal til. Min krop kan klare at spille på øverste niveau, siger nigerianeren til Tipsbladet.
Izunna blev i 2019 ramt af en alvorlig knæskade, der holdt ham ude i otte måneder, og så kom han tilbage og spillede kampe for Aalesund i Eliteserien. Men aftalen løb ud i starten af 2021, og grundet pandemien blev det til seks måneder uden en arbejdsgiver, inden han fik et par måneder i Honka. Her sluttede sæsonen allerede i oktober, så midtbanespilleren har haft et par måneder uden reel træning.
Og det er de ting, en ny arbejdsgiver skal tage med i betragtningerne, og som gør, at det er tricky for Izunna Uzochukwu at finde en ny klub. Den 31-årige midtbanemand føler sig dog overbevist om, at han har det, der skal til, og han er klar på stort set hvad som helst, siger han.
– Jeg bor i Odense, og Danmark er min førsteprioritet, men kan jeg finde noget i Norge eller Sverige, vil jeg heller ikke sige nej til det. Det handler om den rette mulighed.
– Jeg vil jo bare gerne spille igen. Er det på det øverste niveau i Danmark, er det fedt, men jeg har heller intet imod at spille i 1. division.
– Jeg har ikke rigtigt en agent. Jeg er bare åben for de ting, der kommer.
En mulighed kunne være at spørge gamle venner i FC Midtjylland og OB om muligheden for at bygge formen op, men klubberne er også bevidste om, at unge spillere også skal have plads til at træne med de bedste, så det er ikke sikkert, at der er plads til, at Izunna kan holde formen ved lige.
I stedet går han med overvejelser om at spørge en anden bekendt om muligheden for at kigge forbi.
– Jeg har talt lidt med Rilwan (Hassan), for jeg kender jo deres træner lidt (Henrik Hansen i SønderjyskE, red.). Ham har jeg spillet mod nogle gange, og forhåbentlig kan jeg få hans nummer og høre, om jeg kan træne med, siger Izunna Uzochukwu.
Nigerianeren startede i samarbejdsklubben FC Ebedei, og siden rykkede han til FC Midtjylland, hvor han blev en god profil centralt på midtbanen. Izunna blev solgt til Amkar Perm, inden han i 2016 kom retur til dansk fodbold og OB. To år senere prøvede han lykken i Kina inden skiftet til Skandinavien og Aalesund.
– Med alt det, der er sket den seneste tid, har jeg brug for en periode, hvor jeg træner fuldt og kan være den rigtige Izunna. Lige nu forsøger jeg at gøre mit bedste og træne så godt, jeg kan selv, men man kan aldrig helt ramme en rigtig fodboldtræning med den rette speed, siger Izunna Uzochukwu.
Nigerianeren har i alt 210 Superliga-kampe på cv’et – 149 af dem for FC Midtjylland.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
