Tobias Salquist vendte i sommer hjem til dansk fodbold og Hobro IK efter et ophold i Belgien og Norge hos henholdsvis Waasland-Beveren og Lillestrøm. Den 25-årige forsvarsspiller har fået masser af spilletid i Hobro, og han har blandt andet noteret sig for tre scoringer i efteråret, hvilket må siges at være godkendt af en midtstopper.
Nu skal han måske score sine mål andetsteds.
Den tidligere Silkeborg-spiller har kontraktudløb i Hobro IK ved årsskiftet, og dermed er Tobias Salquist tvunget til at tænke over, hvad fremtiden skal bringe.
Der er mange bolde i luften her kort før jul.
Læs også:Superliga-powerranking: Kan forfølger-trioen røre FC Midtjylland?
– Som det ser ud nu, er jeg færdig i Hobro, men jeg holder selvfølgelig alle muligheder åbne. Jeg er glad for at have Peter Sørensen som træner, og jeg vil ikke fuldstændig afskrive, at jeg bliver i Hobro, men lige nu ser det ikke sådan ud. Vi er i dialog, men det er en svær tid for alle klubber på grund af coronakrisen. Det gælder også Hobro, siger Tobias Salquist til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg er enormt sulten – jeg har aldrig været mere sulten. Jeg vendte hjem til Danmark på grund af min familie, og fordi min kæreste og jeg skulle være forældre. Vi har nu fået en dejlig datter, og jeg har fået helt styr på mine tanker, så jeg er fuldstændig klar til at give den gas. Jeg har gjort en masse tiltag på det personlige plan. Jeg har arbejdet med det mentale, og jeg har haft en kostvejleder og en personlig træner tilknyttet. Så må vi se, hvor jeg skal spille i det nye år.
Tobias Salqust har tidligere spillet Superliga for Silkeborg IF, og han har dermed vist sig frem på højeste niveau i Danmark. Forsvarsspilleren fastslår imidlertid, at det i sig selv ikke er en billet retur til det fornemste selskab. En sådan skal man gøre sig fortjent til.
– Jeg vil sindssygt gerne spille på et højere niveau. Jeg har både spillet i Superligaen og i udlandet, så selvfølgelig er det noget, der frister mig helt vildt. Men jeg har også den tilgang, at man ikke er bedre end der, hvor man er. Hvis jeg var så skide god, var der jo en Superliga-klub, der havde hentet mig. Jeg er trods alt kontraktfri, så det er meget nemt.
Læs også:Heerenveen leder efter ny klub til dansk midtstopper
– Det kunne være super fedt at spille Superliga igen, men man må også have lidt selvindsigt. Og jeg er ikke for god til at spille 1. division, fastslår Salquist.
Han understreger, at det ikke er månedslønnen, der i sidste ende skal afgøre fremtiden.
– Økonomi er selvfølgelig vigtigt, men man bliver klogere med alderen, og jeg kan kun sige, at det er rigtigt, når folk siger, at man også bliver mere moden af at blive far. Der er vigtigere ting i livet end penge. Jeg betalte selv for at komme ud af min kontrakt med Lillestrøm, fordi jeg gerne ville hjem til Danmark på grund af familien. Det kostede mig mange penge. Men det var det hele værd og mere til, slutter Tobias Salquist.
Tobias Salquist og holdkammeraterne i Hobro IK overvintrer på sjettepladsen i 1. division.
Læs også:Julestatus på Superligaen: Her er årets bedste og dårligste hold
Læs også:Efterårets Profil: Sådan stemte de 12 Superliga-trænere
Læs også:– Bayern München ledte os på sporet af FC København-stjerne
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
