Gratis om lidt: Jeg vil sindssygt gerne spille Superliga igen

Hobro-spilleren Tobias Salquist har kontraktudløb om godt en uge.



Tobias Salquist vendte i sommer hjem til dansk fodbold og Hobro IK efter et ophold i Belgien og Norge hos henholdsvis Waasland-Beveren og Lillestrøm. Den 25-årige forsvarsspiller har fået masser af spilletid i Hobro, og han har blandt andet noteret sig for tre scoringer i efteråret, hvilket må siges at være godkendt af en midtstopper.

Nu skal han måske score sine mål andetsteds.

Den tidligere Silkeborg-spiller har kontraktudløb i Hobro IK ved årsskiftet, og dermed er Tobias Salquist tvunget til at tænke over, hvad fremtiden skal bringe.

Der er mange bolde i luften her kort før jul.

Læs også:Superliga-powerranking: Kan forfølger-trioen røre FC Midtjylland?

– Som det ser ud nu, er jeg færdig i Hobro, men jeg holder selvfølgelig alle muligheder åbne. Jeg er glad for at have Peter Sørensen som træner, og jeg vil ikke fuldstændig afskrive, at jeg bliver i Hobro, men lige nu ser det ikke sådan ud. Vi er i dialog, men det er en svær tid for alle klubber på grund af coronakrisen. Det gælder også Hobro, siger Tobias Salquist til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg er enormt sulten – jeg har aldrig været mere sulten. Jeg vendte hjem til Danmark på grund af min familie, og fordi min kæreste og jeg skulle være forældre. Vi har nu fået en dejlig datter, og jeg har fået helt styr på mine tanker, så jeg er fuldstændig klar til at give den gas. Jeg har gjort en masse tiltag på det personlige plan. Jeg har arbejdet med det mentale, og jeg har haft en kostvejleder og en personlig træner tilknyttet. Så må vi se, hvor jeg skal spille i det nye år.

Tobias Salqust har tidligere spillet Superliga for Silkeborg IF, og han har dermed vist sig frem på højeste niveau i Danmark. Forsvarsspilleren fastslår imidlertid, at det i sig selv ikke er en billet retur til det fornemste selskab. En sådan skal man gøre sig fortjent til.

– Jeg vil sindssygt gerne spille på et højere niveau. Jeg har både spillet i Superligaen og i udlandet, så selvfølgelig er det noget, der frister mig helt vildt. Men jeg har også den tilgang, at man ikke er bedre end der, hvor man er. Hvis jeg var så skide god, var der jo en Superliga-klub, der havde hentet mig. Jeg er trods alt kontraktfri, så det er meget nemt.

Læs også:Heerenveen leder efter ny klub til dansk midtstopper

– Det kunne være super fedt at spille Superliga igen, men man må også have lidt selvindsigt. Og jeg er ikke for god til at spille 1. division, fastslår Salquist.

Han understreger, at det ikke er månedslønnen, der i sidste ende skal afgøre fremtiden. 

– Økonomi er selvfølgelig vigtigt, men man bliver klogere med alderen, og jeg kan kun sige, at det er rigtigt, når folk siger, at man også bliver mere moden af at blive far. Der er vigtigere ting i livet end penge. Jeg betalte selv for at komme ud af min kontrakt med Lillestrøm, fordi jeg gerne ville hjem til Danmark på grund af familien. Det kostede mig mange penge. Men det var det hele værd og mere til, slutter Tobias Salquist.

Tobias Salquist og holdkammeraterne i Hobro IK overvintrer på sjettepladsen i 1. division. 

Læs også:Julestatus på Superligaen: Her er årets bedste og dårligste hold
Læs også:Efterårets Profil: Sådan stemte de 12 Superliga-trænere
Læs også:– Bayern München ledte os på sporet af FC København-stjerne






INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Silkeborg IF – Viborg FF

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Han er på vej væk fra AGF



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Tottenham boykotter Viaplay

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Vejle Boldklub – FC Fredericia

“De havde det bedste transfervindue”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Stor mystik om Patrick Pentz

Brøndby afviser to danske klubber

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Tæt på en falliterklæring, FCK

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Per Frimann hylder Brøndby

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub