Superliga-powerranking: Kan forfølger-trioen røre FC Midtjylland?

FC Midtjylland sendte resten af ligaen på ferie med en påmindelse, hvor stærkt holdet egentligt er med en alt for lille 3-1-sejr over FCN, mens Lyngby fyrede den sygemeldte cheftræner og ligner et hold på vej i 1. division.



FC Midtjylland kan stille noget af et hold, når alle mand er klar. Lad os lige tage dem.

Jesper Hansen. Dion Cools. Erik Sviatchenko. Alexander Scholz. Paulinho. Frank Onyeka. Jens-Lys Cajuste. Evander. Pione Sisto. Anders Dreyer. Ja selv Sory Kaba, der har haft svært ved at score, lukker efteråret med tre scoringer i de sidste tre kampe.

FC Midtjylland var knusende overlegen mandag aften og burde have vundet med mere end 3-1 over FC Nordsjælland.

Det samme FCM-hold har også spillet uafgjort med OB, AaB og AC Horsens, og tabte stort til FC Nordsjælland, fire hold, der overvintrer uden for Top 6.

Ja faktisk er SønderjyskE eneste hold i Top 6, der har taget point fra FC Midtjylland, så nu hvor FC Midtjylland kan bruge al energien på Superligaen og et en-to-tre pokalkampe, ligner midtjyderne en klar titelfavorit.

Læs også:FC Midtjylland-boss afbryder tv-program: Har julegaver med

Brøndby sled lidt mere, end de kunne have ønsket sig mod et ikke spor skræmmende Horsens-hold, og AGF kunne egentlig lige så vel have ligget toer i denne uges rangering efter en stensikker 3-0-sejr over AaB. Nordjyderne er ikke rigtig på vej nogen vegne, og det skal laves om i en vis fart.

Seneste runde
SønderjyskE-Randers FC 0-1
Lyngby-Vejle 0-0
AGF-AaB 3-0
FC København-OB 1-1
AC Horsens-Brøndby IF 1-2
FC Midtjylland-FC Nordsjælland 3-1

OB var ikke just uheldig med 1-1 mod et FC København, der har været stærkere i den sidste måned af efterårssæsonen. Er det virkelig cheftræner Jakob Michelsen, der er problemet i Odense, som de seneste dages historier om en snarlig afsked antyder?

At OB skulle have en trup selvskreven til Top 6, er der altså ikke voldsomt mange, der er enige i uden for Fyn. Skulle SønderjyskE, Randers, AaB og FC Nordsjælland bæve i frygt, når de ser spillerlisten i OB? Måske mangler der et ekstra tjek af varelageret, før man beder Jakob Michelsen blive hjemme i Århus.

Randers vandt en dårlig knoldekamp på en rædsom bane i Haderslev, som Randers FC ganske ironisk, og morsomt, bagefter bemærkede på sociale medier havde tacklet hjemmeholdets Julius Eskesen ved en stor chance ved 0-0. Det røde kort til Haji Wright før pausen ødelagde det hele for SønderjyskE, der havde været bedst og ikke behøver frygte noget, selvom resultaterne ramte en lille bølgedal til sidst i efterårssæsonen.

Læs også:Tilfreds FC Midtjylland-målscorer: Der har vi udviklet os meget

Og så blev Christian Nielsen, fraværende gennem længere tid efter en sygemelding med en hjernerystelse, fyret som cheftræner i Lyngby mandag aften.

Det kommer altid til at virke ekstra hårdt, men selvom der blev talt om en overlevelsesmission i foråret, er det usandsynligt med 11 point op til den livgivende tiendeplads, hvor Vejle ligger. Lyngby burde have vundet over et svagt Vejle-hold i sidste runde, men det skal man altså ikke lade sig snyde af.

Lyngby er tårnhøj nedrykningsfavorit sammen med AC Horsens, fordi alle holdene foran har potentialet til at hente mindst ét point per kamp, som de minimum har gjort i de første 13 runder.

Det lugter af, at Lyngby eller Horsens skal have 28-30 point i 19 forårskampe, 25, hvis et hold virkelig går i stå. Det kan godt lade sig gøre, men det bliver altså svært, når de to klubber til sammen har fået 10 point i 26 efterårskampe.


Statistik

Næste runde
Tirsdag 2. februar, 18.00: Randers FC-AC Horsens
Tirsdag 2. februar, 20.00: Vejle Boldklub-AGF
Onsdag 3. februar, 18.00: OB-Lyngby
Onsdag 3. februar, 20.00: AaB-FC København 
Torsdag 4. februar, 18.00: FC Midtjylland-SønderjyskE
Torsdag 4. februar, 20.00: FC Nordsjælland-Brøndby IF
Der skal tages forbehold for ændrede kamptidspunkter

Læs også:Bedst og værst: Anders Dreyer og co. sluttede året af med manér


Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Stor derby-bøde til FC København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Har ikke ubegrænset kredit

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Froholdt får kæmpe hæder

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Patrick Da Silva idømt fængsel

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Frank reddet i døende sekunder

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm