FC Midtjylland kan stille noget af et hold, når alle mand er klar. Lad os lige tage dem.
Jesper Hansen. Dion Cools. Erik Sviatchenko. Alexander Scholz. Paulinho. Frank Onyeka. Jens-Lys Cajuste. Evander. Pione Sisto. Anders Dreyer. Ja selv Sory Kaba, der har haft svært ved at score, lukker efteråret med tre scoringer i de sidste tre kampe.
FC Midtjylland var knusende overlegen mandag aften og burde have vundet med mere end 3-1 over FC Nordsjælland.
Det samme FCM-hold har også spillet uafgjort med OB, AaB og AC Horsens, og tabte stort til FC Nordsjælland, fire hold, der overvintrer uden for Top 6.
Ja faktisk er SønderjyskE eneste hold i Top 6, der har taget point fra FC Midtjylland, så nu hvor FC Midtjylland kan bruge al energien på Superligaen og et en-to-tre pokalkampe, ligner midtjyderne en klar titelfavorit.
Læs også:FC Midtjylland-boss afbryder tv-program: Har julegaver med
Brøndby sled lidt mere, end de kunne have ønsket sig mod et ikke spor skræmmende Horsens-hold, og AGF kunne egentlig lige så vel have ligget toer i denne uges rangering efter en stensikker 3-0-sejr over AaB. Nordjyderne er ikke rigtig på vej nogen vegne, og det skal laves om i en vis fart.
Seneste runde
SønderjyskE-Randers FC 0-1
Lyngby-Vejle 0-0
AGF-AaB 3-0
FC København-OB 1-1
AC Horsens-Brøndby IF 1-2
FC Midtjylland-FC Nordsjælland 3-1
OB var ikke just uheldig med 1-1 mod et FC København, der har været stærkere i den sidste måned af efterårssæsonen. Er det virkelig cheftræner Jakob Michelsen, der er problemet i Odense, som de seneste dages historier om en snarlig afsked antyder?
At OB skulle have en trup selvskreven til Top 6, er der altså ikke voldsomt mange, der er enige i uden for Fyn. Skulle SønderjyskE, Randers, AaB og FC Nordsjælland bæve i frygt, når de ser spillerlisten i OB? Måske mangler der et ekstra tjek af varelageret, før man beder Jakob Michelsen blive hjemme i Århus.
Randers vandt en dårlig knoldekamp på en rædsom bane i Haderslev, som Randers FC ganske ironisk, og morsomt, bagefter bemærkede på sociale medier havde tacklet hjemmeholdets Julius Eskesen ved en stor chance ved 0-0. Det røde kort til Haji Wright før pausen ødelagde det hele for SønderjyskE, der havde været bedst og ikke behøver frygte noget, selvom resultaterne ramte en lille bølgedal til sidst i efterårssæsonen.
Læs også:Tilfreds FC Midtjylland-målscorer: Der har vi udviklet os meget
Og så blev Christian Nielsen, fraværende gennem længere tid efter en sygemelding med en hjernerystelse, fyret som cheftræner i Lyngby mandag aften.
Det kommer altid til at virke ekstra hårdt, men selvom der blev talt om en overlevelsesmission i foråret, er det usandsynligt med 11 point op til den livgivende tiendeplads, hvor Vejle ligger. Lyngby burde have vundet over et svagt Vejle-hold i sidste runde, men det skal man altså ikke lade sig snyde af.
Lyngby er tårnhøj nedrykningsfavorit sammen med AC Horsens, fordi alle holdene foran har potentialet til at hente mindst ét point per kamp, som de minimum har gjort i de første 13 runder.
Det lugter af, at Lyngby eller Horsens skal have 28-30 point i 19 forårskampe, 25, hvis et hold virkelig går i stå. Det kan godt lade sig gøre, men det bliver altså svært, når de to klubber til sammen har fået 10 point i 26 efterårskampe.
Statistik
Næste runde
Tirsdag 2. februar, 18.00: Randers FC-AC Horsens
Tirsdag 2. februar, 20.00: Vejle Boldklub-AGF
Onsdag 3. februar, 18.00: OB-Lyngby
Onsdag 3. februar, 20.00: AaB-FC København
Torsdag 4. februar, 18.00: FC Midtjylland-SønderjyskE
Torsdag 4. februar, 20.00: FC Nordsjælland-Brøndby IF
Der skal tages forbehold for ændrede kamptidspunkter
Læs også:Bedst og værst: Anders Dreyer og co. sluttede året af med manér
LIVE
LIVE: Raser over ‘den skaldede mands forræderi’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Farzam: En gave for FC København
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
