U21-landsholdet kunne godt bruge angriberen Rasmus Højlund og offensivspilleren Jesper Lindstrøm i tirsdagens afgørende opgør mod Kroatien, som handler om en billet til næste års EM-slutrunde.
Det mener Peter Graulund, der er ekspertkommentator på TV2 Sport og dækkede det første opgør i Kroatien. Her vandt kroaterne fredag aften 2-1.
Højlund og Lindstrøm er ikke med. Højlund blev hevet op på A-landsholdet af Kasper Hjulmand, som manglede angribere til Nations League-kampene mod Kroatien og Frankrig, der blev spillet torsdag og søndag.
Lindstrøm, som har alderen til U21-holdet, har længe været en del af A-landsholdet. Han var dog syg til at starte med og derfor kun med mod Frankrig søndag i Parken som indskifter.
– Jeg vil gerne diskutere, hvorfor det er vigtigere at give Højlund og Lindstrøm 30 minutter på A-landsholdet mod Frankrig.
– De startede ikke inde, det er indhop. Højlund fik to indhop. I stedet kunne de to spillere have spillet på U21-holdet og givet dansk fodbold et ekstra boost.
– Man kunne have smidt topkvalitet et skridt ned, fordi det er vigtigt for dansk fodbold. Lindstrøm, der lige har været skadet, kunne måske godt have brugt 90 minutter på U21-holdet tirsdag, mener Graulund.
Graulund undrer sig over prioriteringen, også selv om der venter et VM i Qatar om et par måneder.
– Det er et flot klap på skulderen, og de har også fortjent at spille på A-landsholdet. Det er slet ikke det.
– Men kommer Højlund og Lindstrøm med til VM? Og hvis de gør, bliver de så afgørende brikker for Hjulmand? Måske, lyder det fra Graulund.
Lige nu og her mener han, at det er vigtigere at få det danske U21-hold med til EM næste år.
– For dansk fodbold og udviklingen af U21-holdet kan jeg se mere perspektiv i, at de fik nogle flere minutter og gjorde en større forskel for dansk fodbold.
– Det er måske signalet fra Hjulmand, at en U21-slutrunde ikke er altafgørende. Der er jeg af en anden opfattelse, siger Graulund.
U21-landstræner Jesper Sørensen forholdt sig til emnet, da han udtog truppen og forklarede, at det skete i samråd med Hjulmand.
A-landsholdet var svækket i angrebet på grund af skader til blandt andre Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen og Jonas Wind. Derfor blev Højlund hevet op.
– Vi har diskuteret det. Vi har set på, hvad der taler for, og hvad der taler imod. Det gør vi med alle de spillere, vi diskuterer, lød det fra Jesper Sørensen.
Han har det generelt fint med at afgive spillere til Hjulmands A-landshold, når spillerne er klar til det.
– Der er også en konkurrence på det danske A-landshold, som man er nødt til at tage hensyn til.
– Vi har et virkelig stærkt A-landshold, så det er heller ikke bare lige at komme derop. Det er en vurdering af, hvor det vil være bedst for helheden, forklarede U21-træneren.
U21-holdets afgørende kamp mod Kroatien spilles tirsdag klokken 18.
/ritzau/
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
Steve Cooper varsler store ændringer
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
EKSKLUSIVT