Forstår det ikke: Burde spille for U21-landsholdet

Det havde givet mening at lade Rasmus Højlund og Jesper Lindstrøm spille U21-opgør om EM-billet, lyder kritik.



U21-landsholdet kunne godt bruge angriberen Rasmus Højlund og offensivspilleren Jesper Lindstrøm i tirsdagens afgørende opgør mod Kroatien, som handler om en billet til næste års EM-slutrunde.

Det mener Peter Graulund, der er ekspertkommentator på TV2 Sport og dækkede det første opgør i Kroatien. Her vandt kroaterne fredag aften 2-1.

Højlund og Lindstrøm er ikke med. Højlund blev hevet op på A-landsholdet af Kasper Hjulmand, som manglede angribere til Nations League-kampene mod Kroatien og Frankrig, der blev spillet torsdag og søndag.

Lindstrøm, som har alderen til U21-holdet, har længe været en del af A-landsholdet. Han var dog syg til at starte med og derfor kun med mod Frankrig søndag i Parken som indskifter.

– Jeg vil gerne diskutere, hvorfor det er vigtigere at give Højlund og Lindstrøm 30 minutter på A-landsholdet mod Frankrig.

– De startede ikke inde, det er indhop. Højlund fik to indhop. I stedet kunne de to spillere have spillet på U21-holdet og givet dansk fodbold et ekstra boost.

– Man kunne have smidt topkvalitet et skridt ned, fordi det er vigtigt for dansk fodbold. Lindstrøm, der lige har været skadet, kunne måske godt have brugt 90 minutter på U21-holdet tirsdag, mener Graulund.

Graulund undrer sig over prioriteringen, også selv om der venter et VM i Qatar om et par måneder.

– Det er et flot klap på skulderen, og de har også fortjent at spille på A-landsholdet. Det er slet ikke det.

– Men kommer Højlund og Lindstrøm med til VM? Og hvis de gør, bliver de så afgørende brikker for Hjulmand? Måske, lyder det fra Graulund.

Lige nu og her mener han, at det er vigtigere at få det danske U21-hold med til EM næste år.

– For dansk fodbold og udviklingen af U21-holdet kan jeg se mere perspektiv i, at de fik nogle flere minutter og gjorde en større forskel for dansk fodbold.

– Det er måske signalet fra Hjulmand, at en U21-slutrunde ikke er altafgørende. Der er jeg af en anden opfattelse, siger Graulund.

U21-landstræner Jesper Sørensen forholdt sig til emnet, da han udtog truppen og forklarede, at det skete i samråd med Hjulmand.

A-landsholdet var svækket i angrebet på grund af skader til blandt andre Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen og Jonas Wind. Derfor blev Højlund hevet op.

– Vi har diskuteret det. Vi har set på, hvad der taler for, og hvad der taler imod. Det gør vi med alle de spillere, vi diskuterer, lød det fra Jesper Sørensen.

Han har det generelt fint med at afgive spillere til Hjulmands A-landshold, når spillerne er klar til det.

– Der er også en konkurrence på det danske A-landshold, som man er nødt til at tage hensyn til.

– Vi har et virkelig stærkt A-landshold, så det er heller ikke bare lige at komme derop. Det er en vurdering af, hvor det vil være bedst for helheden, forklarede U21-træneren.

U21-holdets afgørende kamp mod Kroatien spilles tirsdag klokken 18.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’