FC Midtjyllands Jonas Lössl var ude med en klar kritik af dommeren efter kampen mod Silkeborg i sidste runde af grundspillet. Den kostede ham en karantæne på én kamp, og i FCM har man svært ved at forstå retningen i disciplinær-instansen, der er kommet frem til dommen.
Det fortæller sportschef Svend Graversen om i et interview med TV3 Sport.
– For det første, så accepterer vi jo den karantæne. Den er jo, som den er. Det kan vi ikke gøre så meget ved. For os er det mere den kurs, som er sat, som vi har svært ved at se en linje i. Vi kan ikke helt finde retningen, og det kan være, at retningen har ændret sig, men så skal vi klubber jo have det at vide, for vi synes, at den er omskiftelig, siger han og fortsætter:
– Den ene dag kan man sige noget, og den anden så kan man sige noget andet. Det er klart, at det kan godt være svært at navigere i, lyder det fra Svend Graversen.
Han afviser desuden, at være utilfreds med, hvem der sidder i disciplinær-instansen.
– Det er jo godt, at vi har disciplinær-instansen. Også til at tage de her sager op på bagkant. Nej, det vi udfordrer, det er, at vi som klubber skal vide, hvor vi står henne. Så det ikke er sådan, at den ene dag, der bliver der taget én sag op og dømt på dén måde – og den anden dag bliver den taget op og dømt på en anden måde. Det er det, og hvis der er en ændring, så skal vi have det at vide, fortæller FCM-sportschefen.
Det bliver ikke nævnt af Graversen selv, men et eksempel på en anden tilgang til dommer-kommentarer har været AGF's Uwe Rösler, der efter en kamp mod FCK udtalte sig sådan til førnævnte tv-station.
– De ser den mere end fem-seks gange, og de kommer seriøst til den beslutning, at det ikke var en fejl? Det er en joke. Det er en joke. Det her er grunden til, at vi ikke har brug for VAR efter min mening. Der er nogen, der sidder et eller andet sted og tager beslutninger. Jeg håber ikke, at han kommer fra København, sagde Rösler dengang.
Det endte med en advarsel til tyskeren.
Situationen med Jonas Lössl kan ses i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Forlader Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
OPTAKT
Australien – Egypten
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge