FC København vandt mandag med 2-1 på udebane over Viborg, hvor der i slutningen af kampen på trods af FCK-overtal var godt tryk på omkring deres eget mål. Sejren kom dog hjem, men der var klare nerver.
Det fortæller fodboldekspert Thomas Gravesen på Discovery+, hvor han sætter ord på FCK’ernes kamp.
– Dårligt spil. Nervøst spil for FC København. En mand i overtal og de kan slet ikke få styr på nerverne. De kan slet ikke få styr på alt det der. Der var så meget på spil. Der var så meget under huden på FC Københavns spillere, siger Gravesen.
Derudover peger han på, hvordan FCK-spillerne efter slutfløjt også viste tegn på, at de ikke kunne finde ro. Dog understreger ‘Graveren’ også, at det må have været en fantastisk kamp at have været med i.
Dernæst var det også et opgør, hvor hovedstadsklubben fik givet spilletid til Andreas Cornelius, ligesom den skadede anfører Carlos Zeca blev hyldet foran fansene.
– Der er så mange gode historier i den her kamp. En Cornelius, der kommer tilbage. Kommer ind og får spilletid og fodbold under huden igen. Der er så mange gode historier i den her FC København-kamp. Selvfølgelig glemmer de ikke historien inde i FCK med Carlos Zeca, så hele vejen rundt en fornem præstation, lyder det fra Thomas Gravesen.
Gravesen bemærker endvidere, at det var den sværeste kamp, som de kunne komme ud for, og giver desuden et vip med hatten til FCK-cheftræneren.
– Det her aftryk, som de har sat og den standard, som de leverer, det er et tydeligt aftryk fra cheftræner Jacob Neestrup, fortæller den tidligere Real Madrid-spiller.
Hos FCK var det i kampen mod Viborg særligt de offensive spillere, der stod bag sejren. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
De er færdige i 1. division
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
NYHEDER
