FC København vandt mandag med 2-1 på udebane over Viborg, hvor der i slutningen af kampen på trods af FCK-overtal var godt tryk på omkring deres eget mål. Sejren kom dog hjem, men der var klare nerver.
Det fortæller fodboldekspert Thomas Gravesen på Discovery+, hvor han sætter ord på FCK’ernes kamp.
– Dårligt spil. Nervøst spil for FC København. En mand i overtal og de kan slet ikke få styr på nerverne. De kan slet ikke få styr på alt det der. Der var så meget på spil. Der var så meget under huden på FC Københavns spillere, siger Gravesen.
Derudover peger han på, hvordan FCK-spillerne efter slutfløjt også viste tegn på, at de ikke kunne finde ro. Dog understreger ‘Graveren’ også, at det må have været en fantastisk kamp at have været med i.
Dernæst var det også et opgør, hvor hovedstadsklubben fik givet spilletid til Andreas Cornelius, ligesom den skadede anfører Carlos Zeca blev hyldet foran fansene.
– Der er så mange gode historier i den her kamp. En Cornelius, der kommer tilbage. Kommer ind og får spilletid og fodbold under huden igen. Der er så mange gode historier i den her FC København-kamp. Selvfølgelig glemmer de ikke historien inde i FCK med Carlos Zeca, så hele vejen rundt en fornem præstation, lyder det fra Thomas Gravesen.
Gravesen bemærker endvidere, at det var den sværeste kamp, som de kunne komme ud for, og giver desuden et vip med hatten til FCK-cheftræneren.
– Det her aftryk, som de har sat og den standard, som de leverer, det er et tydeligt aftryk fra cheftræner Jacob Neestrup, fortæller den tidligere Real Madrid-spiller.
Hos FCK var det i kampen mod Viborg særligt de offensive spillere, der stod bag sejren. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
OPTAKT
Portugal – Kroatien
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Belgien – Senegal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
