FC København vandt mandag med 2-1 på udebane over Viborg, hvor der i slutningen af kampen på trods af FCK-overtal var godt tryk på omkring deres eget mål. Sejren kom dog hjem, men der var klare nerver.
Det fortæller fodboldekspert Thomas Gravesen på Discovery+, hvor han sætter ord på FCK’ernes kamp.
– Dårligt spil. Nervøst spil for FC København. En mand i overtal og de kan slet ikke få styr på nerverne. De kan slet ikke få styr på alt det der. Der var så meget på spil. Der var så meget under huden på FC Københavns spillere, siger Gravesen.
Derudover peger han på, hvordan FCK-spillerne efter slutfløjt også viste tegn på, at de ikke kunne finde ro. Dog understreger ‘Graveren’ også, at det må have været en fantastisk kamp at have været med i.
Dernæst var det også et opgør, hvor hovedstadsklubben fik givet spilletid til Andreas Cornelius, ligesom den skadede anfører Carlos Zeca blev hyldet foran fansene.
– Der er så mange gode historier i den her kamp. En Cornelius, der kommer tilbage. Kommer ind og får spilletid og fodbold under huden igen. Der er så mange gode historier i den her FC København-kamp. Selvfølgelig glemmer de ikke historien inde i FCK med Carlos Zeca, så hele vejen rundt en fornem præstation, lyder det fra Thomas Gravesen.
Gravesen bemærker endvidere, at det var den sværeste kamp, som de kunne komme ud for, og giver desuden et vip med hatten til FCK-cheftræneren.
– Det her aftryk, som de har sat og den standard, som de leverer, det er et tydeligt aftryk fra cheftræner Jacob Neestrup, fortæller den tidligere Real Madrid-spiller.
Hos FCK var det i kampen mod Viborg særligt de offensive spillere, der stod bag sejren. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
Historien taler for norsk triumf
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
