Gravesen: Det var dårligt og nervøst spil af FCK

Selv med en mand mere end Viborg var der ikke styr på nerverne i FCK, fortæller Thomas Gravesen.



FC København vandt mandag med 2-1 på udebane over Viborg, hvor der i slutningen af kampen på trods af FCK-overtal var godt tryk på omkring deres eget mål. Sejren kom dog hjem, men der var klare nerver.

Det fortæller fodboldekspert Thomas Gravesen på Discovery+, hvor han sætter ord på FCK’ernes kamp.

– Dårligt spil. Nervøst spil for FC København. En mand i overtal og de kan slet ikke få styr på nerverne. De kan slet ikke få styr på alt det der. Der var så meget på spil. Der var så meget under huden på FC Københavns spillere, siger Gravesen.

Derudover peger han på, hvordan FCK-spillerne efter slutfløjt også viste tegn på, at de ikke kunne finde ro. Dog understreger ‘Graveren’ også, at det må have været en fantastisk kamp at have været med i.

Dernæst var det også et opgør, hvor hovedstadsklubben fik givet spilletid til Andreas Cornelius, ligesom den skadede anfører Carlos Zeca blev hyldet foran fansene.

– Der er så mange gode historier i den her kamp. En Cornelius, der kommer tilbage. Kommer ind og får spilletid og fodbold under huden igen. Der er så mange gode historier i den her FC København-kamp. Selvfølgelig glemmer de ikke historien inde i FCK med Carlos Zeca, så hele vejen rundt en fornem præstation, lyder det fra Thomas Gravesen.

Gravesen bemærker endvidere, at det var den sværeste kamp, som de kunne komme ud for, og giver desuden et vip med hatten til FCK-cheftræneren.

– Det her aftryk, som de har sat og den standard, som de leverer, det er et tydeligt aftryk fra cheftræner Jacob Neestrup, fortæller den tidligere Real Madrid-spiller.

Hos FCK var det i kampen mod Viborg særligt de offensive spillere, der stod bag sejren. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Teaser for rekordindkøb!




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ny bejler til dansk guldfugl

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ecuador – Tyskland

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

West Ham opfordres til at hente dansk bomber