Gravesen med hård kritik: ‘Naivitet og stædighed’

Thomas Gravesen anklager FC Nordsjælland for en naiv tilgang til dagens nederlag mod FC Midtjylland.



FC Nordsjælland spillede i tirsdags måske deres bedste kamp i sæsonen, da man slog FC Midtjylland med 3-2 i Farum, men i dag løb ‘Tigrene’ ind i et knusende 5-0-nederlag, da de mødte de forsvarende mestre igen i Herning.

Ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er forklaringen på dagens FC Nordsjælland-nedtur meget simpel.

– Naivitet, stædighed og det, at man simpelthen ikke vil lave om på den opskrift, man har, der virker på kunstgræs, der er så ekstrem hurtig og som udstiller andre hold, som ikke spiller på kunstgræs. Der her man en fordel. Kommer du på græs, så har man jo det modsatte, en ulempe.

– Og der bliver du nødt til at have muligheden for at ændre måden, du spiller på, for ellers render du ind i kniven på den her måde, lød det her fra Thomas Gravesen, der blandt andet savnede, at FC Nordsjælland i et højere omfang clearede bolden langt væk i stedet for at spille ud.

Jens Fønsskov Olsen gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor FC Nordsjælland-cheftræneren blev spurgt, hvad han tænkte om Gravesens kritik.

– Det er han jo i sin gode ret til. Han skal jo spille sin rolle i det studie der. Vi spiller på den måde, vi spiller på. Thomas har forhåbentligt set sidste gang, vi var her, hvor vi også spillede, som vi gør, og hvor vi var meget tæt på at tage noget med herfra og også kunne have vundet kampen (FC Nordsjælland tabte 2-1 efter en tæt kamp, red.).

– Det har vi også gjort på Brøndby Stadion og i Parken. Nogle gange lykkes det, og i dag lykkedes det desværre ikke, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

Har Thomas Gravesen ret i sin kritik?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Thomas Gravesen uddybede herefter, at det selvfølgelig er fantastisk at se FC Nordsjællands spil på de dage, hvor det fungerer, men at han savner en plan B på de dage, hvor plan A ikke fungerer.

– Jeg mener bare, at man skal være klar til at ændre sit system, når det ikke virker. Det kan Jacob Neestrup og det gør Thomas Thomasberg også nogle gange, bare på forskellige måder. Det gør Jens Olsen ikke. Han ændrer det ikke, ligegyldigt hvad. De kunne have tabt 10-0, hvor han siger: ‘Vi spiller på vores måde.’

– De skal vinde noget i FC Nordsjælland! De er med i Mesterskabsspillet for at vinde noget. De skal have medaljer, de skal sigte højere. De må ikke bare acceptere, at de bliver kørt rundt i manegen mod Midtjylland. Det er ikke godt nok. Det er for dårligt, lød det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.

FC Nordsjælland spiller igen på fredag, hvor der venter en udekamp mod Randers FC.







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Roser Superliga-træners søn

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Jakob Poulsen med dyster melding

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Han fik et lortetilbud fra OB

Spotpris – så billig er Højbjerg

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Vejle Boldklub – Randers FC

Møde afsløret – han vil til Manchester United



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

AaB i vildt comeback

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC København – Silkeborg IF

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

FCK bød på landsholdsmålmand

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe