FC Nordsjælland spillede i tirsdags måske deres bedste kamp i sæsonen, da man slog FC Midtjylland med 3-2 i Farum, men i dag løb ‘Tigrene’ ind i et knusende 5-0-nederlag, da de mødte de forsvarende mestre igen i Herning.
Ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er forklaringen på dagens FC Nordsjælland-nedtur meget simpel.
– Naivitet, stædighed og det, at man simpelthen ikke vil lave om på den opskrift, man har, der virker på kunstgræs, der er så ekstrem hurtig og som udstiller andre hold, som ikke spiller på kunstgræs. Der her man en fordel. Kommer du på græs, så har man jo det modsatte, en ulempe.
– Og der bliver du nødt til at have muligheden for at ændre måden, du spiller på, for ellers render du ind i kniven på den her måde, lød det her fra Thomas Gravesen, der blandt andet savnede, at FC Nordsjælland i et højere omfang clearede bolden langt væk i stedet for at spille ud.
Jens Fønsskov Olsen gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor FC Nordsjælland-cheftræneren blev spurgt, hvad han tænkte om Gravesens kritik.
– Det er han jo i sin gode ret til. Han skal jo spille sin rolle i det studie der. Vi spiller på den måde, vi spiller på. Thomas har forhåbentligt set sidste gang, vi var her, hvor vi også spillede, som vi gør, og hvor vi var meget tæt på at tage noget med herfra og også kunne have vundet kampen (FC Nordsjælland tabte 2-1 efter en tæt kamp, red.).
– Det har vi også gjort på Brøndby Stadion og i Parken. Nogle gange lykkes det, og i dag lykkedes det desværre ikke, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.
Har Thomas Gravesen ret i sin kritik?
0 Votes
Thomas Gravesen uddybede herefter, at det selvfølgelig er fantastisk at se FC Nordsjællands spil på de dage, hvor det fungerer, men at han savner en plan B på de dage, hvor plan A ikke fungerer.
– Jeg mener bare, at man skal være klar til at ændre sit system, når det ikke virker. Det kan Jacob Neestrup og det gør Thomas Thomasberg også nogle gange, bare på forskellige måder. Det gør Jens Olsen ikke. Han ændrer det ikke, ligegyldigt hvad. De kunne have tabt 10-0, hvor han siger: ‘Vi spiller på vores måde.’
– De skal vinde noget i FC Nordsjælland! De er med i Mesterskabsspillet for at vinde noget. De skal have medaljer, de skal sigte højere. De må ikke bare acceptere, at de bliver kørt rundt i manegen mod Midtjylland. Det er ikke godt nok. Det er for dårligt, lød det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.
FC Nordsjælland spiller igen på fredag, hvor der venter en udekamp mod Randers FC.
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW