FC Nordsjælland spillede i tirsdags måske deres bedste kamp i sæsonen, da man slog FC Midtjylland med 3-2 i Farum, men i dag løb ‘Tigrene’ ind i et knusende 5-0-nederlag, da de mødte de forsvarende mestre igen i Herning.
Ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er forklaringen på dagens FC Nordsjælland-nedtur meget simpel.
– Naivitet, stædighed og det, at man simpelthen ikke vil lave om på den opskrift, man har, der virker på kunstgræs, der er så ekstrem hurtig og som udstiller andre hold, som ikke spiller på kunstgræs. Der her man en fordel. Kommer du på græs, så har man jo det modsatte, en ulempe.
– Og der bliver du nødt til at have muligheden for at ændre måden, du spiller på, for ellers render du ind i kniven på den her måde, lød det her fra Thomas Gravesen, der blandt andet savnede, at FC Nordsjælland i et højere omfang clearede bolden langt væk i stedet for at spille ud.
Jens Fønsskov Olsen gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor FC Nordsjælland-cheftræneren blev spurgt, hvad han tænkte om Gravesens kritik.
– Det er han jo i sin gode ret til. Han skal jo spille sin rolle i det studie der. Vi spiller på den måde, vi spiller på. Thomas har forhåbentligt set sidste gang, vi var her, hvor vi også spillede, som vi gør, og hvor vi var meget tæt på at tage noget med herfra og også kunne have vundet kampen (FC Nordsjælland tabte 2-1 efter en tæt kamp, red.).
– Det har vi også gjort på Brøndby Stadion og i Parken. Nogle gange lykkes det, og i dag lykkedes det desværre ikke, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.
Har Thomas Gravesen ret i sin kritik?
0 Votes
Thomas Gravesen uddybede herefter, at det selvfølgelig er fantastisk at se FC Nordsjællands spil på de dage, hvor det fungerer, men at han savner en plan B på de dage, hvor plan A ikke fungerer.
– Jeg mener bare, at man skal være klar til at ændre sit system, når det ikke virker. Det kan Jacob Neestrup og det gør Thomas Thomasberg også nogle gange, bare på forskellige måder. Det gør Jens Olsen ikke. Han ændrer det ikke, ligegyldigt hvad. De kunne have tabt 10-0, hvor han siger: ‘Vi spiller på vores måde.’
– De skal vinde noget i FC Nordsjælland! De er med i Mesterskabsspillet for at vinde noget. De skal have medaljer, de skal sigte højere. De må ikke bare acceptere, at de bliver kørt rundt i manegen mod Midtjylland. Det er ikke godt nok. Det er for dårligt, lød det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.
FC Nordsjælland spiller igen på fredag, hvor der venter en udekamp mod Randers FC.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Offentliggøres i dag
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TIPSBLADETS DOM