Gravesen med hård kritik: ‘Naivitet og stædighed’

Thomas Gravesen anklager FC Nordsjælland for en naiv tilgang til dagens nederlag mod FC Midtjylland.



FC Nordsjælland spillede i tirsdags måske deres bedste kamp i sæsonen, da man slog FC Midtjylland med 3-2 i Farum, men i dag løb ‘Tigrene’ ind i et knusende 5-0-nederlag, da de mødte de forsvarende mestre igen i Herning.

Ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er forklaringen på dagens FC Nordsjælland-nedtur meget simpel.

– Naivitet, stædighed og det, at man simpelthen ikke vil lave om på den opskrift, man har, der virker på kunstgræs, der er så ekstrem hurtig og som udstiller andre hold, som ikke spiller på kunstgræs. Der her man en fordel. Kommer du på græs, så har man jo det modsatte, en ulempe.

– Og der bliver du nødt til at have muligheden for at ændre måden, du spiller på, for ellers render du ind i kniven på den her måde, lød det her fra Thomas Gravesen, der blandt andet savnede, at FC Nordsjælland i et højere omfang clearede bolden langt væk i stedet for at spille ud.

Jens Fønsskov Olsen gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor FC Nordsjælland-cheftræneren blev spurgt, hvad han tænkte om Gravesens kritik.

– Det er han jo i sin gode ret til. Han skal jo spille sin rolle i det studie der. Vi spiller på den måde, vi spiller på. Thomas har forhåbentligt set sidste gang, vi var her, hvor vi også spillede, som vi gør, og hvor vi var meget tæt på at tage noget med herfra og også kunne have vundet kampen (FC Nordsjælland tabte 2-1 efter en tæt kamp, red.).

– Det har vi også gjort på Brøndby Stadion og i Parken. Nogle gange lykkes det, og i dag lykkedes det desværre ikke, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

Har Thomas Gravesen ret i sin kritik?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Thomas Gravesen uddybede herefter, at det selvfølgelig er fantastisk at se FC Nordsjællands spil på de dage, hvor det fungerer, men at han savner en plan B på de dage, hvor plan A ikke fungerer.

– Jeg mener bare, at man skal være klar til at ændre sit system, når det ikke virker. Det kan Jacob Neestrup og det gør Thomas Thomasberg også nogle gange, bare på forskellige måder. Det gør Jens Olsen ikke. Han ændrer det ikke, ligegyldigt hvad. De kunne have tabt 10-0, hvor han siger: ‘Vi spiller på vores måde.’

– De skal vinde noget i FC Nordsjælland! De er med i Mesterskabsspillet for at vinde noget. De skal have medaljer, de skal sigte højere. De må ikke bare acceptere, at de bliver kørt rundt i manegen mod Midtjylland. Det er ikke godt nok. Det er for dårligt, lød det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.

FC Nordsjælland spiller igen på fredag, hvor der venter en udekamp mod Randers FC.







LIVE

LIVE: To Real Madrid-transfers på plads

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Fortid i Brøndby? Der er dialog



INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiet – Danmark

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Rasmus Højlund har ikke set det før

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

De nye Wieghorst og Hjulmand?

FC København afviser konspirationsteori

Varme rygter: Han har været i FC København

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Dybt bekymret over VM i USA

Ser I med, Brøndby?

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Thomsen jubler over direktør-job

VM-overraskelse i Pristina

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København