Gravesen råder: Sådan bliver Brøndby bedre

Thomas Gravesen giver sit bud på, hvad Brøndby IF skal lykkes med for at vinde Superligaen.



Brøndby er på alle måder involveret i Superligaens guldkamp, og med otte spillerunder tilbage af sæsonen spidser det for alvor til i toppen.

FC Midtjylland og FC København er begge lige i hælene på klubben fra Vestegnen, og skal det ende med guld til Brøndby, er holdet nødt til at blive bedre til at omstille sig efter, hvordan modstanderne spiller.

Det siger Thomas Gravesen i optakten på Discovery+ til søndagens kamp mod AGF.

– De bliver mødt at hold nu, som har kigget på Brøndby, og som har studeret Brøndby og fundet ud af, hvad der er deres styrker og svagheder. Så Brøndby skal finde evnen til at spille mod hold… for eksempel som vi så mod Silkeborg, hvor Silkeborg spiller på en bestemt måde og en bestemt taktik, som er at beholde bolden og spille med bolden i lang tid. Det skal Brøndby være bedre til at indstille sig på.

– I dag skal de indstille sig på et AGF-hold, der bestemt ikke kommer ud af egen banehalvdel, der bestemt ikke giver Brøndby en centimeter, når det gælder nærkampe. Så mit syn, på hvordan Brøndby kan blive bedre, er, at når de møder top seks-hold, skal de blive bedre til at spille mod de forskellige nuancer, der er.

Thomas Gravesen mener omvendt, at Brøndby skal holde fast i den mentalitet og tro på egne evner, som har gennemsyret mandskabet hele sæsonen.

– Man må ikke miste troen, fordi man nu kommer til at spille i top seks, for der er ikke noget, der hedder, at Brøndby nu bare kører gennem top seks og vinder alle kampe 3-0.

– Troen og mentaliteten, der er blevet skabt gennem sæsonen, og den måde, som Brøndby har spillet på, må man blive ved at tro på. Man må blive ved med at tro på den måde, Vallys spiller på. Man må blive ved med at tro på den måde, Wass spiller på. Man skal ikke finde nye positioner. Man skal ikke opfinde noget nyt, fordi man løber ind i topholdene og ikke lige vinder 3-0 og ikke lige spiller på den bedst mulige måde.

– Derfor skal mentaliteten fortsætte med at være den samme. Troen på egne evner og troen på den DNA, som løber gennem Brøndby, skal man blive ved med at have.

Brøndby ligger i skrivende stund nummer et i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Historisk finale! Han er verdens bedste

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De vil gerne have Jens Jønsson

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen