Brøndby er på alle måder involveret i Superligaens guldkamp, og med otte spillerunder tilbage af sæsonen spidser det for alvor til i toppen.
FC Midtjylland og FC København er begge lige i hælene på klubben fra Vestegnen, og skal det ende med guld til Brøndby, er holdet nødt til at blive bedre til at omstille sig efter, hvordan modstanderne spiller.
Det siger Thomas Gravesen i optakten på Discovery+ til søndagens kamp mod AGF.
– De bliver mødt at hold nu, som har kigget på Brøndby, og som har studeret Brøndby og fundet ud af, hvad der er deres styrker og svagheder. Så Brøndby skal finde evnen til at spille mod hold… for eksempel som vi så mod Silkeborg, hvor Silkeborg spiller på en bestemt måde og en bestemt taktik, som er at beholde bolden og spille med bolden i lang tid. Det skal Brøndby være bedre til at indstille sig på.
– I dag skal de indstille sig på et AGF-hold, der bestemt ikke kommer ud af egen banehalvdel, der bestemt ikke giver Brøndby en centimeter, når det gælder nærkampe. Så mit syn, på hvordan Brøndby kan blive bedre, er, at når de møder top seks-hold, skal de blive bedre til at spille mod de forskellige nuancer, der er.
Thomas Gravesen mener omvendt, at Brøndby skal holde fast i den mentalitet og tro på egne evner, som har gennemsyret mandskabet hele sæsonen.
– Man må ikke miste troen, fordi man nu kommer til at spille i top seks, for der er ikke noget, der hedder, at Brøndby nu bare kører gennem top seks og vinder alle kampe 3-0.
– Troen og mentaliteten, der er blevet skabt gennem sæsonen, og den måde, som Brøndby har spillet på, må man blive ved at tro på. Man må blive ved med at tro på den måde, Vallys spiller på. Man må blive ved med at tro på den måde, Wass spiller på. Man skal ikke finde nye positioner. Man skal ikke opfinde noget nyt, fordi man løber ind i topholdene og ikke lige vinder 3-0 og ikke lige spiller på den bedst mulige måde.
– Derfor skal mentaliteten fortsætte med at være den samme. Troen på egne evner og troen på den DNA, som løber gennem Brøndby, skal man blive ved med at have.
Brøndby ligger i skrivende stund nummer et i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Her kan man se La Liga fremover
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER