Pascal Gregors kontrakt med FC Nordsjælland udløber ved udgangen af december, og det står klart, at den ikke bliver forlænget. Dermed skal forsvarsspilleren på jagt efter en ny klub, og den jagt er naturligvis godt i gang.
Den 23-årige midtstopper har ikke spillet en Superliga-kamp siden februar. Først og fremmest på grund af en langvarig skade, og siden han blev klar igen fordi, at cheftræner Kasper Hjulmand har valgt andre alternativer.
Nu er han klar til et nyt kapitel.
– Jeg ved ikke 100 procent, hvad der skal ske. Hvis jeg selv kan vælge, vil jeg gerne til udlandet og prøve mig af på en anden scene og et andet niveau. Så må vi se, om det lykkes, siger Pascal Gregor til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg lytter til de tilbud, der kommer, og så må vi se, hvor det ender.
FC Nordsjælland-spilleren er også åben for at blive i Danmark, og flere danske klubber skal allerede have henvendt sig og vist interesse.
– Jeg snakker med nogle forskellige klubber. Der er både tale om danske- og udenlandske klubber. Jeg kan også se mig i en anden dansk klub, hvis det er det rigtige step og den rigtige udfordring, lyder det fra Gregor, der håber snart at have fremtiden på plads:
– Jeg har selvfølgelig ikke travlt, men jeg vil gerne have noget på plads hurtigst muligt, så der kommer noget ro i maven.
Pascal Gregor understreger, at han er helt og aldeles skadesfri og klar til at give den gas i en ny klub fra dag ét. Han beskriver samtidig sin form som god, selv om han altså ikke har været på banen i Superligaen i denne sæson.
Forsvarsspilleren står noteret for 115 Superliga-kampe for FC Nordsjælland.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Her er Tunesiens nye VM-træner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Argentina – Algeriet
OPTAKT
Ghana – Panama
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
AVIS
