(Jysk Park) Tipsbladet: Mads Larsen har på egen krop og karriere mærket, hvad det kan betyde, når amerikanske ejere kommer ind i den fodboldklub, man spiller for.
I Esbjerg endte det med at koste tilværelsen i 1. division, som blev byttet ud med to sæsoner på tredje klasse i 2. division. Samtidig med, at han under Peter Hyballa først blev udpeget som anfører, for derefter at få det frataget kort tid efter, da han skrev under på et brev fra spillertruppen, der udtrykte mistillid til den hollandske træner.
Derfor var det naturligt, at den unge midtbanespiller reagerede på nyheden om, at der var amerikanere på vej ind i Silkeborg IF.
– Jamen, det er klart, med min historik i Esbjerg, at jeg lige måtte stoppe op, da jeg hørte nyheden. Da jeg hørte det, tænkte jeg selvfølgelig en ekstra gang over det, og jeg fik et flashback til det, der skete, da jeg var i Esbjerg, siger Mads Larsen til Tipsbladet.
Umiddelbart har den løbestærke midtbanespiller ikke noget at frygte, når det kommer til de kommende ejere fra Trivela Group, hvis man spørger journalisten Barry Landy, der følger irske Drogheda United, som ejes af amerikanerne, på nærmeste hold for mediet Love is the Drog.
– Jeg har ikke meget dårligt at sige om amerikanerne. De har kun gjort gode ting for Drogheda United og skubbet dem i den rigtige retning. Jeg kan forstå, at der er frygt for, at de kommer til Silkeborg for at ville bestemme det hele og skifte ud på diverse ledelsesposter, men det har i hvert fald ikke været tilfældet i Irland.
– Klubben er lige nu på et bedre stadie, end den var, inden Trivela Group overtog styringen. Der har ikke været tanker om, at der skulle ændres på trænerposten. Tværtimod er Kevin Doherty gået fra at være deltidsansat, hvor han ved siden af trænergerningen var postmand, til at være fuldtid nu. Han har modtaget lidt sportslig vejledning fra amerikanerne, men det har jeg svært ved at forestille mig sker i Silkeborg, med hvad jeg har hørt om Kent Nielsen, siger Barry Landy til Tipsbladet.
Mads Larsen er efterfølgende også blevet helt rolig omkring omstændighederne i Søhøjlandet, hvis det forestående køb går igennem onsdag. Han har nemlig stor tiltro til, at alt i Silkeborg fortsætter på samme måde som hidtil.
– Vi har tillid til, at det nok skal blive godt, hvis de kommer til at overtage. Vi har kun fået positive ting fortalt fra dem her i klubben, som ved mere om det, end vi gør. Jeg stoler på, at det er den bedste beslutning, de tager for Silkeborg IF.
Mads Larsen skiftede i vinter fra Esbjerg fB, der dengang lå i 2. division, til Silkeborg IF, hvor han siden har spillet 41 kampe.
LIVE
LIVE: Er han verdens bedste målmand?
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER