Grim fortid med amerikanske ejere: Har intet at frygte

Mads Larsen følte på egen krop, hvor galt det kunne gå med amerikanske ejere i Esbjerg fB, men der er ingen grund til panik over de kommende ejere af Silkeborg IF.



(Jysk Park) Tipsbladet: Mads Larsen har på egen krop og karriere mærket, hvad det kan betyde, når amerikanske ejere kommer ind i den fodboldklub, man spiller for.

I Esbjerg endte det med at koste tilværelsen i 1. division, som blev byttet ud med to sæsoner på tredje klasse i 2. division. Samtidig med, at han under Peter Hyballa først blev udpeget som anfører, for derefter at få det frataget kort tid efter, da han skrev under på et brev fra spillertruppen, der udtrykte mistillid til den hollandske træner.

Derfor var det naturligt, at den unge midtbanespiller reagerede på nyheden om, at der var amerikanere på vej ind i Silkeborg IF.

– Jamen, det er klart, med min historik i Esbjerg, at jeg lige måtte stoppe op, da jeg hørte nyheden. Da jeg hørte det, tænkte jeg selvfølgelig en ekstra gang over det, og jeg fik et flashback til det, der skete, da jeg var i Esbjerg, siger Mads Larsen til Tipsbladet.

Umiddelbart har den løbestærke midtbanespiller ikke noget at frygte, når det kommer til de kommende ejere fra Trivela Group, hvis man spørger journalisten Barry Landy, der følger irske Drogheda United, som ejes af amerikanerne, på nærmeste hold for mediet Love is the Drog.

– Jeg har ikke meget dårligt at sige om amerikanerne. De har kun gjort gode ting for Drogheda United og skubbet dem i den rigtige retning. Jeg kan forstå, at der er frygt for, at de kommer til Silkeborg for at ville bestemme det hele og skifte ud på diverse ledelsesposter, men det har i hvert fald ikke været tilfældet i Irland.

– Klubben er lige nu på et bedre stadie, end den var, inden Trivela Group overtog styringen. Der har ikke været tanker om, at der skulle ændres på trænerposten. Tværtimod er Kevin Doherty gået fra at være deltidsansat, hvor han ved siden af trænergerningen var postmand, til at være fuldtid nu. Han har modtaget lidt sportslig vejledning fra amerikanerne, men det har jeg svært ved at forestille mig sker i Silkeborg, med hvad jeg har hørt om Kent Nielsen, siger Barry Landy til Tipsbladet.

Mads Larsen er efterfølgende også blevet helt rolig omkring omstændighederne i Søhøjlandet, hvis det forestående køb går igennem onsdag. Han har nemlig stor tiltro til, at alt i Silkeborg fortsætter på samme måde som hidtil.

– Vi har tillid til, at det nok skal blive godt, hvis de kommer til at overtage. Vi har kun fået positive ting fortalt fra dem her i klubben, som ved mere om det, end vi gør. Jeg stoler på, at det er den bedste beslutning, de tager for Silkeborg IF.

Mads Larsen skiftede i vinter fra Esbjerg fB, der dengang lå i 2. division, til Silkeborg IF, hvor han siden har spillet 41 kampe.





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Vil have ham væk fra FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

De danske kvinder tager førstepladsen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

FCM ansætter ny topboss



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

City spiller sig videre i FA Cuppen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Narteys krav til ny kontrakt

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Der får David at vide, at han er fyret

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Mourinho tog røven på Zeca

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Her kan du se Viborg FF mod FC København

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

‘Tottenham er i overhængende fare’

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København