Grim fortid med amerikanske ejere: Har intet at frygte

Mads Larsen følte på egen krop, hvor galt det kunne gå med amerikanske ejere i Esbjerg fB, men der er ingen grund til panik over de kommende ejere af Silkeborg IF.



(Jysk Park) Tipsbladet: Mads Larsen har på egen krop og karriere mærket, hvad det kan betyde, når amerikanske ejere kommer ind i den fodboldklub, man spiller for.

I Esbjerg endte det med at koste tilværelsen i 1. division, som blev byttet ud med to sæsoner på tredje klasse i 2. division. Samtidig med, at han under Peter Hyballa først blev udpeget som anfører, for derefter at få det frataget kort tid efter, da han skrev under på et brev fra spillertruppen, der udtrykte mistillid til den hollandske træner.

Derfor var det naturligt, at den unge midtbanespiller reagerede på nyheden om, at der var amerikanere på vej ind i Silkeborg IF.

– Jamen, det er klart, med min historik i Esbjerg, at jeg lige måtte stoppe op, da jeg hørte nyheden. Da jeg hørte det, tænkte jeg selvfølgelig en ekstra gang over det, og jeg fik et flashback til det, der skete, da jeg var i Esbjerg, siger Mads Larsen til Tipsbladet.

Umiddelbart har den løbestærke midtbanespiller ikke noget at frygte, når det kommer til de kommende ejere fra Trivela Group, hvis man spørger journalisten Barry Landy, der følger irske Drogheda United, som ejes af amerikanerne, på nærmeste hold for mediet Love is the Drog.

– Jeg har ikke meget dårligt at sige om amerikanerne. De har kun gjort gode ting for Drogheda United og skubbet dem i den rigtige retning. Jeg kan forstå, at der er frygt for, at de kommer til Silkeborg for at ville bestemme det hele og skifte ud på diverse ledelsesposter, men det har i hvert fald ikke været tilfældet i Irland.

– Klubben er lige nu på et bedre stadie, end den var, inden Trivela Group overtog styringen. Der har ikke været tanker om, at der skulle ændres på trænerposten. Tværtimod er Kevin Doherty gået fra at være deltidsansat, hvor han ved siden af trænergerningen var postmand, til at være fuldtid nu. Han har modtaget lidt sportslig vejledning fra amerikanerne, men det har jeg svært ved at forestille mig sker i Silkeborg, med hvad jeg har hørt om Kent Nielsen, siger Barry Landy til Tipsbladet.

Mads Larsen er efterfølgende også blevet helt rolig omkring omstændighederne i Søhøjlandet, hvis det forestående køb går igennem onsdag. Han har nemlig stor tiltro til, at alt i Silkeborg fortsætter på samme måde som hidtil.

– Vi har tillid til, at det nok skal blive godt, hvis de kommer til at overtage. Vi har kun fået positive ting fortalt fra dem her i klubben, som ved mere om det, end vi gør. Jeg stoler på, at det er den bedste beslutning, de tager for Silkeborg IF.

Mads Larsen skiftede i vinter fra Esbjerg fB, der dengang lå i 2. division, til Silkeborg IF, hvor han siden har spillet 41 kampe.





FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’


FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FC Fredericia – AGF

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Salah strålede for Liverpool

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Jagter Christian Nørgaard

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

For første gang siden 1999!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Jeg skammer mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London