Grindheim: Måske mit dårligste år

De store ambitioner faldt på stribe, og formen svigtede. FC Københavns Christian Grindheim kigger tilbage på et 2011, der ikke blev, som han havde håbet.



Da norske Christian Grindheim kom til FC København i sommeren 2011 som afløser for William Kvist, fortalte han i Tipsbladet, at han siden teenage-årene havde haft tre store ambitioner med sit fodboldliv: At spille i Champions League, at komme til en slutrunde med Norge og at spille for en klub i England.

– Ja, da jeg kom til FC København, havde jeg vel håbet på, at to af de tre ville være gået i opfyldelse nu, men først forsvandt Champions League-muligheden, og siden fik vi ikke det ene udebanepoint, vi skulle have haft med Norge mod Danmark og Portugal. Og hvis man så også tænker på, at mit sidste forår i Heerenveen var præget af ballade, så har det måske været mit dårligste år som fodboldspiller, siger Christian Grindheim på den anden side af et efterår, der ikke gik efter planen.

– I løbet af to måneder var alt væk, så sådan går det nogen gange hurtigt i fodbold, men det kan man ikke lade sig påvirke af. Før i tiden var jeg helt umulig at snakke med i flere dage efter et nederlag, men man lærer jo, at det påvirker ens spil i de næste kampe, så jeg er blevet god til at lægge skuffelserne væk og komme videre. For der kommer hele tiden en ny kamp.

– Vi kom ikke i Champions League, vi kom ikke til EM. Sådan er det. Den tid er forbi, og nu må vi se fremad. Hvis vi vinder mesterskabet, kommer vi direkte i Champions League, så det håber jeg selvfølgelig på, ja det vil vel næsten være en lille katastrofe, hvis vi ikke bliver mestre, siger Christian Grindheim til Tipsbladet.

Men hvorfor fungerede det heller ikke optimalt rent spillemæssigt for nordmanden på FCK’s midtbane, hvordan havde han det med trænerskiftet, og hvordan tegner kampen om midtbanepladserne i FCK sig i det hele taget set fra Grindheims og set fra cheftræner Carsten V. Jensens side.

Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og tager en snak med både cheftræneren og det centrale norske islæt. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København tager vild sejr i Champions League

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Peger på mulig gave til FCK

Brøndbys store karantænemareridt

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

FCM-stjerne færdig for i år

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Stort spansk medie fremhæver William Clem

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Her kan du se Villarreal mod FC København

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement