Da norske Christian Grindheim kom til FC København i sommeren 2011 som afløser for William Kvist, fortalte han i Tipsbladet, at han siden teenage-årene havde haft tre store ambitioner med sit fodboldliv: At spille i Champions League, at komme til en slutrunde med Norge og at spille for en klub i England.
– Ja, da jeg kom til FC København, havde jeg vel håbet på, at to af de tre ville være gået i opfyldelse nu, men først forsvandt Champions League-muligheden, og siden fik vi ikke det ene udebanepoint, vi skulle have haft med Norge mod Danmark og Portugal. Og hvis man så også tænker på, at mit sidste forår i Heerenveen var præget af ballade, så har det måske været mit dårligste år som fodboldspiller, siger Christian Grindheim på den anden side af et efterår, der ikke gik efter planen.
– I løbet af to måneder var alt væk, så sådan går det nogen gange hurtigt i fodbold, men det kan man ikke lade sig påvirke af. Før i tiden var jeg helt umulig at snakke med i flere dage efter et nederlag, men man lærer jo, at det påvirker ens spil i de næste kampe, så jeg er blevet god til at lægge skuffelserne væk og komme videre. For der kommer hele tiden en ny kamp.
– Vi kom ikke i Champions League, vi kom ikke til EM. Sådan er det. Den tid er forbi, og nu må vi se fremad. Hvis vi vinder mesterskabet, kommer vi direkte i Champions League, så det håber jeg selvfølgelig på, ja det vil vel næsten være en lille katastrofe, hvis vi ikke bliver mestre, siger Christian Grindheim til Tipsbladet.
Men hvorfor fungerede det heller ikke optimalt rent spillemæssigt for nordmanden på FCK’s midtbane, hvordan havde han det med trænerskiftet, og hvordan tegner kampen om midtbanepladserne i FCK sig i det hele taget set fra Grindheims og set fra cheftræner Carsten V. Jensens side.
Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og tager en snak med både cheftræneren og det centrale norske islæt. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Harry Maguire i chok
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Snart sker det
Fortryder FC Barcelona-transfer
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL