Grindheim: Måske mit dårligste år

De store ambitioner faldt på stribe, og formen svigtede. FC Københavns Christian Grindheim kigger tilbage på et 2011, der ikke blev, som han havde håbet.



Da norske Christian Grindheim kom til FC København i sommeren 2011 som afløser for William Kvist, fortalte han i Tipsbladet, at han siden teenage-årene havde haft tre store ambitioner med sit fodboldliv: At spille i Champions League, at komme til en slutrunde med Norge og at spille for en klub i England.

– Ja, da jeg kom til FC København, havde jeg vel håbet på, at to af de tre ville være gået i opfyldelse nu, men først forsvandt Champions League-muligheden, og siden fik vi ikke det ene udebanepoint, vi skulle have haft med Norge mod Danmark og Portugal. Og hvis man så også tænker på, at mit sidste forår i Heerenveen var præget af ballade, så har det måske været mit dårligste år som fodboldspiller, siger Christian Grindheim på den anden side af et efterår, der ikke gik efter planen.

– I løbet af to måneder var alt væk, så sådan går det nogen gange hurtigt i fodbold, men det kan man ikke lade sig påvirke af. Før i tiden var jeg helt umulig at snakke med i flere dage efter et nederlag, men man lærer jo, at det påvirker ens spil i de næste kampe, så jeg er blevet god til at lægge skuffelserne væk og komme videre. For der kommer hele tiden en ny kamp.

– Vi kom ikke i Champions League, vi kom ikke til EM. Sådan er det. Den tid er forbi, og nu må vi se fremad. Hvis vi vinder mesterskabet, kommer vi direkte i Champions League, så det håber jeg selvfølgelig på, ja det vil vel næsten være en lille katastrofe, hvis vi ikke bliver mestre, siger Christian Grindheim til Tipsbladet.

Men hvorfor fungerede det heller ikke optimalt rent spillemæssigt for nordmanden på FCK’s midtbane, hvordan havde han det med trænerskiftet, og hvordan tegner kampen om midtbanepladserne i FCK sig i det hele taget set fra Grindheims og set fra cheftræner Carsten V. Jensens side.

Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og tager en snak med både cheftræneren og det centrale norske islæt. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Transferbombe i Real Madrid?

FC København – Randers FC

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Ny offensiv transfer i FCN?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Fortsætter vild målform



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Manchester City vinder FA Cup