Da norske Christian Grindheim kom til FC København i sommeren 2011 som afløser for William Kvist, fortalte han i Tipsbladet, at han siden teenage-årene havde haft tre store ambitioner med sit fodboldliv: At spille i Champions League, at komme til en slutrunde med Norge og at spille for en klub i England.
– Ja, da jeg kom til FC København, havde jeg vel håbet på, at to af de tre ville være gået i opfyldelse nu, men først forsvandt Champions League-muligheden, og siden fik vi ikke det ene udebanepoint, vi skulle have haft med Norge mod Danmark og Portugal. Og hvis man så også tænker på, at mit sidste forår i Heerenveen var præget af ballade, så har det måske været mit dårligste år som fodboldspiller, siger Christian Grindheim på den anden side af et efterår, der ikke gik efter planen.
– I løbet af to måneder var alt væk, så sådan går det nogen gange hurtigt i fodbold, men det kan man ikke lade sig påvirke af. Før i tiden var jeg helt umulig at snakke med i flere dage efter et nederlag, men man lærer jo, at det påvirker ens spil i de næste kampe, så jeg er blevet god til at lægge skuffelserne væk og komme videre. For der kommer hele tiden en ny kamp.
– Vi kom ikke i Champions League, vi kom ikke til EM. Sådan er det. Den tid er forbi, og nu må vi se fremad. Hvis vi vinder mesterskabet, kommer vi direkte i Champions League, så det håber jeg selvfølgelig på, ja det vil vel næsten være en lille katastrofe, hvis vi ikke bliver mestre, siger Christian Grindheim til Tipsbladet.
Men hvorfor fungerede det heller ikke optimalt rent spillemæssigt for nordmanden på FCK’s midtbane, hvordan havde han det med trænerskiftet, og hvordan tegner kampen om midtbanepladserne i FCK sig i det hele taget set fra Grindheims og set fra cheftræner Carsten V. Jensens side.
Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og tager en snak med både cheftræneren og det centrale norske islæt. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
10. gang i træk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT