Grindheim: Måske mit dårligste år

De store ambitioner faldt på stribe, og formen svigtede. FC Københavns Christian Grindheim kigger tilbage på et 2011, der ikke blev, som han havde håbet.



Da norske Christian Grindheim kom til FC København i sommeren 2011 som afløser for William Kvist, fortalte han i Tipsbladet, at han siden teenage-årene havde haft tre store ambitioner med sit fodboldliv: At spille i Champions League, at komme til en slutrunde med Norge og at spille for en klub i England.

– Ja, da jeg kom til FC København, havde jeg vel håbet på, at to af de tre ville være gået i opfyldelse nu, men først forsvandt Champions League-muligheden, og siden fik vi ikke det ene udebanepoint, vi skulle have haft med Norge mod Danmark og Portugal. Og hvis man så også tænker på, at mit sidste forår i Heerenveen var præget af ballade, så har det måske været mit dårligste år som fodboldspiller, siger Christian Grindheim på den anden side af et efterår, der ikke gik efter planen.

– I løbet af to måneder var alt væk, så sådan går det nogen gange hurtigt i fodbold, men det kan man ikke lade sig påvirke af. Før i tiden var jeg helt umulig at snakke med i flere dage efter et nederlag, men man lærer jo, at det påvirker ens spil i de næste kampe, så jeg er blevet god til at lægge skuffelserne væk og komme videre. For der kommer hele tiden en ny kamp.

– Vi kom ikke i Champions League, vi kom ikke til EM. Sådan er det. Den tid er forbi, og nu må vi se fremad. Hvis vi vinder mesterskabet, kommer vi direkte i Champions League, så det håber jeg selvfølgelig på, ja det vil vel næsten være en lille katastrofe, hvis vi ikke bliver mestre, siger Christian Grindheim til Tipsbladet.

Men hvorfor fungerede det heller ikke optimalt rent spillemæssigt for nordmanden på FCK’s midtbane, hvordan havde han det med trænerskiftet, og hvordan tegner kampen om midtbanepladserne i FCK sig i det hele taget set fra Grindheims og set fra cheftræner Carsten V. Jensens side.

Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og tager en snak med både cheftræneren og det centrale norske islæt. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

OB siger farvel til seks spillere

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby IF – Sønderjyske

Nu klager FC Barcelona igen

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Chelsea – Manchester United

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord