Grindheim: Måske mit dårligste år

De store ambitioner faldt på stribe, og formen svigtede. FC Københavns Christian Grindheim kigger tilbage på et 2011, der ikke blev, som han havde håbet.



Da norske Christian Grindheim kom til FC København i sommeren 2011 som afløser for William Kvist, fortalte han i Tipsbladet, at han siden teenage-årene havde haft tre store ambitioner med sit fodboldliv: At spille i Champions League, at komme til en slutrunde med Norge og at spille for en klub i England.

– Ja, da jeg kom til FC København, havde jeg vel håbet på, at to af de tre ville være gået i opfyldelse nu, men først forsvandt Champions League-muligheden, og siden fik vi ikke det ene udebanepoint, vi skulle have haft med Norge mod Danmark og Portugal. Og hvis man så også tænker på, at mit sidste forår i Heerenveen var præget af ballade, så har det måske været mit dårligste år som fodboldspiller, siger Christian Grindheim på den anden side af et efterår, der ikke gik efter planen.

– I løbet af to måneder var alt væk, så sådan går det nogen gange hurtigt i fodbold, men det kan man ikke lade sig påvirke af. Før i tiden var jeg helt umulig at snakke med i flere dage efter et nederlag, men man lærer jo, at det påvirker ens spil i de næste kampe, så jeg er blevet god til at lægge skuffelserne væk og komme videre. For der kommer hele tiden en ny kamp.

– Vi kom ikke i Champions League, vi kom ikke til EM. Sådan er det. Den tid er forbi, og nu må vi se fremad. Hvis vi vinder mesterskabet, kommer vi direkte i Champions League, så det håber jeg selvfølgelig på, ja det vil vel næsten være en lille katastrofe, hvis vi ikke bliver mestre, siger Christian Grindheim til Tipsbladet.

Men hvorfor fungerede det heller ikke optimalt rent spillemæssigt for nordmanden på FCK’s midtbane, hvordan havde han det med trænerskiftet, og hvordan tegner kampen om midtbanepladserne i FCK sig i det hele taget set fra Grindheims og set fra cheftræner Carsten V. Jensens side.

Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og tager en snak med både cheftræneren og det centrale norske islæt. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Stort medie fremhæver FCM-flop

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Stor skuffelse

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Transfer på vej? AaB spørger på profil