Da norske Christian Grindheim kom til FC København i sommeren 2011 som afløser for William Kvist, fortalte han i Tipsbladet, at han siden teenage-årene havde haft tre store ambitioner med sit fodboldliv: At spille i Champions League, at komme til en slutrunde med Norge og at spille for en klub i England.
– Ja, da jeg kom til FC København, havde jeg vel håbet på, at to af de tre ville være gået i opfyldelse nu, men først forsvandt Champions League-muligheden, og siden fik vi ikke det ene udebanepoint, vi skulle have haft med Norge mod Danmark og Portugal. Og hvis man så også tænker på, at mit sidste forår i Heerenveen var præget af ballade, så har det måske været mit dårligste år som fodboldspiller, siger Christian Grindheim på den anden side af et efterår, der ikke gik efter planen.
– I løbet af to måneder var alt væk, så sådan går det nogen gange hurtigt i fodbold, men det kan man ikke lade sig påvirke af. Før i tiden var jeg helt umulig at snakke med i flere dage efter et nederlag, men man lærer jo, at det påvirker ens spil i de næste kampe, så jeg er blevet god til at lægge skuffelserne væk og komme videre. For der kommer hele tiden en ny kamp.
– Vi kom ikke i Champions League, vi kom ikke til EM. Sådan er det. Den tid er forbi, og nu må vi se fremad. Hvis vi vinder mesterskabet, kommer vi direkte i Champions League, så det håber jeg selvfølgelig på, ja det vil vel næsten være en lille katastrofe, hvis vi ikke bliver mestre, siger Christian Grindheim til Tipsbladet.
Men hvorfor fungerede det heller ikke optimalt rent spillemæssigt for nordmanden på FCK’s midtbane, hvordan havde han det med trænerskiftet, og hvordan tegner kampen om midtbanepladserne i FCK sig i det hele taget set fra Grindheims og set fra cheftræner Carsten V. Jensens side.
Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og tager en snak med både cheftræneren og det centrale norske islæt. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE