Gu’ er Herning og FC Midtjylland sexet

Tipsbladet stiller skarpt på kampen i medaljeslutspillet mellem rivalerne FC Midtjylland og AGF.



HERNING(Tipsbladet)

FC Midtjylland-AGF 2-1 (2-1)
1-0 Cho Gue-sung (24')
2-0 Mads Bech Sørensen (32')
2-1 Tobias Anker (45')


Kampens bedste:

FC Midtjylland
FC Midtjylland spillede en jævn kamp og kom hurtigt over på cruise control, hvilket er helt fair med tanke på, at man om fire døgn skal spille det, der kan være en direkte duel om guldet i Parken med FC København, som man meget vel kan være tvunget til at slå for at blive mester.

Det kan så også blive for jævnt, som det blev efter 2-0, og hvor FCM kom til at svede for de tre point i anden halvleg.

En af dem, der kunne sætte tempoet offensivt, når det var på sin plads, og som trådte på bolden, når det gav mening, var Paulinho.

Brasilianeren var tilbage i sidste weekend i den ekstremt intense og underholdende kamp mod Brøndby IF, og i dag mod AGF viste backen nok en gang sin store værdi. Ham kommer de til at savne, når han er sandsynligvis skifter til udlandet til sommer.

PS: Darío Osorio har stadig et utroligt kælent touch, men vi kan ikke pege på ham hver gang.

AGF
'Paddy' var ekstremt skuffet efter torsdagens pokalnederlag, der sandsynligvis var et af københavnerens sidste attentater på et trofæ.

Men Patrick Mortensen sled som vanligt i holdets tjeneste og var en håndfuld for FC Midtjylland og et omdrejningspunkt, efter AGF fik en skidt start på kampen.

Der melder sig naturligt spørgsmål om pladsen og AGF's langtidsplaner, når man som Mortensen er født i 1989, men der er rigeligt med fodbold i den hovedstødsstærke angriber, der stadig kan nå at blive Superliga-topscorer.

Kampens værste:

Vi ved det godt – der er ikke noget, der hedder synd i fodbold.

Men nærværende skribent havde nu alligevel lidt ondt af AGF's målmand Bailey Peacock-Farrell, der blev rørt i situationen ved FC Midtjyllands 1-0-mål men selvfølgelig alligevel skal holde bolden.

Det har været en træls uge, som vi siger på de kanter, for den nordirske landsholdsmålmand, der heller ikke kunne forhindre Silkeborgs fine 1-0-mål ved Oliver Sonne, som Peacock-Farrell på en god dag havde forhindret.

Han er et godt bekendtskab, nordireren, men den slags mål skal man selvsagt ikke indkassere, uanset om AGF kun spiller om femte- og sjettepladsen her de sidste to uger af sæsonen. Leverede flere gode indgreb efter den ærgerlige situation ved 1-0-målet.

Kampens detalje:

Ja ok, undertegnede er glade for skovene, vandet og Midtbyen i Århus (jeg siger også 'Busgajen'), og der er måske ikke horder af københavnere, der bare længes efter at lægge derbyet og hovedstaden bag sig og flytte til Herning.

Men når vi lige parkerer vores storby-forkælelse og ser på fodbold, er der god grund til at have rigeligt med respekt for FC Midtjylland og det, der er skabt på egnen gennem 25 år (fødselsdag for fodboldholdet 1. juli) og forud for det guldbrag, der venter i Parken på torsdag.

FC Midtjylland har rigelig med forbedringspotentiale og kan stadig blive langt bedre til det etablerede angrebsspil, men det er trods det store udlæg på spillere ikke nogen lille bedrift at gå fra en ekstremt skuffende syvendeplads til at stå med to guldkampe i Storkøbenhavn på fire døgn her et år senere.

Der er rigelig med stærke profiler på holdet som Cho Gue-sung, Mads Bech Sørensen, Darío Osorio, Paulinho og en gryende, tilbagevendt Emiliano Martínez, når han for alvor rammer formen, for ej at glemme holdets løbehjerte og mest stabile spiller Oliver Sørensen.

Hvis det glipper for FC Midtjylland i den kommende uge, er der god grund til at tro, det her hold er stærkere, når transfervinduet lukker 1. september – det er sandsynligvis kun Paulinho, der forsvinder fra idealopstillingen.

Det kan noget at være så fræk, man stjæler et af Benficas talenter i Franculino og sætter ham til at brillere i Superligaen, og at man giver den fuld smadder på transfermarkedet, med spritnye lounges og store armbevægelser. Der bliver stadig slået skæverter, man rammer så sandelig også plet.

Så jo: Gu er Herning og FC Midtjylland sexet, også selv om spillet over 90 minutter her i 2024 (og i hvert fald heller ikke i dag) ikke har matchet de flotteste kampe af FC København, Brøndby og da især FC Nordsjælland. Man har vundet tre guldmedaljer på denne manér, og om to uger kan man have vundet en fjerde – hvilket så kræver mere spil a la det med Brøndby og mindre fra dagens AGF-kamp.





– Dumme beslutninger



NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


FC København – FC Midtjylland

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet



Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC



Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Anthony Jung er i dialog med denne klub


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog