Man City kollapsede: Spillerne mærkede presset

Manchester Citys manager har svært ved at forklare, hvordan holdet tabte til Real Madrid i Champions League.



Manchester City-manager Pep Guardiola erkender, at presset måske blev for meget for hans spillere, da holdet onsdag aften satte en samlet føring over styr på få minutter mod Real Madrid i semifinalen i Champions League.

Det siger spanieren til BT Sport efter opgøret i Madrid, som de engelske mestre tabte 1-3 efter forlænget spilletid.

– Vi spillede ikke op til vores bedste, men det er normalt, at spillerne mærker presset i en semifinale.

– Fodbold er uforudsigeligt, sådan er spillet. Vi er nødt til at acceptere det, siger Guardiola.

Manchester City lignede ellers et sikkert bud på en finaledeltager, da Riyad Mahrez sparkede holdet i front 17 minutter før og gav englænderne en samlet føring på 5-3.

Men i de sidste minutter tvang Real Madrid-indskifteren Rodrygo kampen ud i forlænget spilletid med to mål på 88 sekunder.

Her fuldbyrdede Karim Benzema Real Madrids mirakel og Manchester Citys kollaps, da han gjorde det til 3-1 på et straffespark, og derfor må Guardiola fortsætte jagten på sin første Champions League-titel siden 2011.

– Vi var tæt på, men i sidste ende kunne vi ikke nå finalen. Så simpelt er det, siger Manchester City-manageren til BT Sport.

– I første halvleg var vi ikke med i kampen. Vi var ikke gode nok, men vi led samtidig ikke meget. Efter at vi scorede et mål, var vi bedre. Vi fandt rytmen, og spillerne var komfortable på banen.

– Vi måtte ikke lide særlig meget (i kampen, red.), men fodbold er uforudsigeligt. Nu har vi brug for tid til at bearbejde det her og vende tilbage til vores folk derhjemme.

Manchester City er dog nødt til at få det smertefulde nederlag ud af systemet hurtigt, hvis ikke klubben skal slutte sæsonen uden trofæer for første gang i fem år.

Holdet er således midt i en intens mesterskabskamp med Liverpool i Premier League og er kun foran med et point med fire kampe tilbage.

/ritzau/



Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Brendan Rodgers i chokskifte

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Hænger Chido Obi ud

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Lukas Lerager tæt på denne klub

Målmand håber på Brøndby-transfer

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Vanvittig kamp for Manchester United

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Vildt skifte i Superligaen?

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

– Det er alvorligt og ret bekymrende

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Har Brøndby-spiller på blokken

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL