Man City kollapsede: Spillerne mærkede presset

Manchester Citys manager har svært ved at forklare, hvordan holdet tabte til Real Madrid i Champions League.



Manchester City-manager Pep Guardiola erkender, at presset måske blev for meget for hans spillere, da holdet onsdag aften satte en samlet føring over styr på få minutter mod Real Madrid i semifinalen i Champions League.

Det siger spanieren til BT Sport efter opgøret i Madrid, som de engelske mestre tabte 1-3 efter forlænget spilletid.

– Vi spillede ikke op til vores bedste, men det er normalt, at spillerne mærker presset i en semifinale.

– Fodbold er uforudsigeligt, sådan er spillet. Vi er nødt til at acceptere det, siger Guardiola.

Manchester City lignede ellers et sikkert bud på en finaledeltager, da Riyad Mahrez sparkede holdet i front 17 minutter før og gav englænderne en samlet føring på 5-3.

Men i de sidste minutter tvang Real Madrid-indskifteren Rodrygo kampen ud i forlænget spilletid med to mål på 88 sekunder.

Her fuldbyrdede Karim Benzema Real Madrids mirakel og Manchester Citys kollaps, da han gjorde det til 3-1 på et straffespark, og derfor må Guardiola fortsætte jagten på sin første Champions League-titel siden 2011.

– Vi var tæt på, men i sidste ende kunne vi ikke nå finalen. Så simpelt er det, siger Manchester City-manageren til BT Sport.

– I første halvleg var vi ikke med i kampen. Vi var ikke gode nok, men vi led samtidig ikke meget. Efter at vi scorede et mål, var vi bedre. Vi fandt rytmen, og spillerne var komfortable på banen.

– Vi måtte ikke lide særlig meget (i kampen, red.), men fodbold er uforudsigeligt. Nu har vi brug for tid til at bearbejde det her og vende tilbage til vores folk derhjemme.

Manchester City er dog nødt til at få det smertefulde nederlag ud af systemet hurtigt, hvis ikke klubben skal slutte sæsonen uden trofæer for første gang i fem år.

Holdet er således midt i en intens mesterskabskamp med Liverpool i Premier League og er kun foran med et point med fire kampe tilbage.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Jagter stor Liverpool-stjerne