Manchester City-manager Pep Guardiola erkender, at presset måske blev for meget for hans spillere, da holdet onsdag aften satte en samlet føring over styr på få minutter mod Real Madrid i semifinalen i Champions League.
Det siger spanieren til BT Sport efter opgøret i Madrid, som de engelske mestre tabte 1-3 efter forlænget spilletid.
– Vi spillede ikke op til vores bedste, men det er normalt, at spillerne mærker presset i en semifinale.
– Fodbold er uforudsigeligt, sådan er spillet. Vi er nødt til at acceptere det, siger Guardiola.
Manchester City lignede ellers et sikkert bud på en finaledeltager, da Riyad Mahrez sparkede holdet i front 17 minutter før og gav englænderne en samlet føring på 5-3.
Men i de sidste minutter tvang Real Madrid-indskifteren Rodrygo kampen ud i forlænget spilletid med to mål på 88 sekunder.
Her fuldbyrdede Karim Benzema Real Madrids mirakel og Manchester Citys kollaps, da han gjorde det til 3-1 på et straffespark, og derfor må Guardiola fortsætte jagten på sin første Champions League-titel siden 2011.
– Vi var tæt på, men i sidste ende kunne vi ikke nå finalen. Så simpelt er det, siger Manchester City-manageren til BT Sport.
– I første halvleg var vi ikke med i kampen. Vi var ikke gode nok, men vi led samtidig ikke meget. Efter at vi scorede et mål, var vi bedre. Vi fandt rytmen, og spillerne var komfortable på banen.
– Vi måtte ikke lide særlig meget (i kampen, red.), men fodbold er uforudsigeligt. Nu har vi brug for tid til at bearbejde det her og vende tilbage til vores folk derhjemme.
Manchester City er dog nødt til at få det smertefulde nederlag ud af systemet hurtigt, hvis ikke klubben skal slutte sæsonen uden trofæer for første gang i fem år.
Holdet er således midt i en intens mesterskabskamp med Liverpool i Premier League og er kun foran med et point med fire kampe tilbage.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay