For bare anden gang i 61 kampe i denne sæson valgte Pep Guardiola i lørdagens Champions League-finale mod Chelsea at stille op uden enten Rodri eller Fernandinho fra start.
I stedet blev Ilkay Gündogan til mange eksperters overraskelse bedt om at udfylde rollen som den bageste af Citys midtbanespillere.
Satsningen fungerede dog ikke som håbet, da manglen på en reel defensiv midtbanespiller særligt i første halvleg udstillede Citys forsvar og tillod Chelsea at dominere midtbanen.
Alligevel vil den spanske manager ikke høre tale om, at han overtænkte Citys taktik i en af holdets største kampe, hvilket han ellers flere gange er blevet beskyldt for i de seneste sæsoner.
– Jeg valgte det hold, som jeg troede ville være det bedste, og det ved spillerne.
– Det var en tæt kamp. Vi kæmpede med at bryde igennem i første halvleg, men efter pausen var vi meget bedre. Chelsea er et godt hold, men vi matchede dem perfekt og fortjente et mål.
– Men det er ikke let mod et hold med så god en defensiv struktur som Chelsea, siger Guardiola til BT Sport efter nederlaget på 0-1, inden han forklarer, hvorfor han valgte at starte med Gündogan som defensiv midtbane.
– Gündogan har spillet den position i mange år. Han er hurtig på bolden og god til at finde de rigtige spillere med afleveringer mellem linjerne, og det er derfor, jeg tog beslutningen.
– Jeg synes, at han spillede godt, siger Guardiola.
Han tilføjer, at Manchester City trods nederlaget har grund til at være stolte over holdets sæson, der både bød på et Premier League-mesterskab og sejr i Carabao Cuppen.
– Spillerne gav alt (i finalen, red.), og jeg vil lykønske dem med en fantastisk sæson. Jeg håber, at vi igen når frem til finalen en dag, siger Guardiola.
I lørdagens finale blev Fernandinho først sendt på banen efter 64 minutter, mens Rodri blev på bænken hele kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
