For bare anden gang i 61 kampe i denne sæson valgte Pep Guardiola i lørdagens Champions League-finale mod Chelsea at stille op uden enten Rodri eller Fernandinho fra start.
I stedet blev Ilkay Gündogan til mange eksperters overraskelse bedt om at udfylde rollen som den bageste af Citys midtbanespillere.
Satsningen fungerede dog ikke som håbet, da manglen på en reel defensiv midtbanespiller særligt i første halvleg udstillede Citys forsvar og tillod Chelsea at dominere midtbanen.
Alligevel vil den spanske manager ikke høre tale om, at han overtænkte Citys taktik i en af holdets største kampe, hvilket han ellers flere gange er blevet beskyldt for i de seneste sæsoner.
– Jeg valgte det hold, som jeg troede ville være det bedste, og det ved spillerne.
– Det var en tæt kamp. Vi kæmpede med at bryde igennem i første halvleg, men efter pausen var vi meget bedre. Chelsea er et godt hold, men vi matchede dem perfekt og fortjente et mål.
– Men det er ikke let mod et hold med så god en defensiv struktur som Chelsea, siger Guardiola til BT Sport efter nederlaget på 0-1, inden han forklarer, hvorfor han valgte at starte med Gündogan som defensiv midtbane.
– Gündogan har spillet den position i mange år. Han er hurtig på bolden og god til at finde de rigtige spillere med afleveringer mellem linjerne, og det er derfor, jeg tog beslutningen.
– Jeg synes, at han spillede godt, siger Guardiola.
Han tilføjer, at Manchester City trods nederlaget har grund til at være stolte over holdets sæson, der både bød på et Premier League-mesterskab og sejr i Carabao Cuppen.
– Spillerne gav alt (i finalen, red.), og jeg vil lykønske dem med en fantastisk sæson. Jeg håber, at vi igen når frem til finalen en dag, siger Guardiola.
I lørdagens finale blev Fernandinho først sendt på banen efter 64 minutter, mens Rodri blev på bænken hele kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
