Efter nedtur: Pep Guardiola forklarer sats

Pep Guardiola forsvarer sin beslutning om udelade Rodri og Fernandinho fra start i Champions League-finale.



For bare anden gang i 61 kampe i denne sæson valgte Pep Guardiola i lørdagens Champions League-finale mod Chelsea at stille op uden enten Rodri eller Fernandinho fra start.

I stedet blev Ilkay Gündogan til mange eksperters overraskelse bedt om at udfylde rollen som den bageste af Citys midtbanespillere.

Satsningen fungerede dog ikke som håbet, da manglen på en reel defensiv midtbanespiller særligt i første halvleg udstillede Citys forsvar og tillod Chelsea at dominere midtbanen.

Alligevel vil den spanske manager ikke høre tale om, at han overtænkte Citys taktik i en af holdets største kampe, hvilket han ellers flere gange er blevet beskyldt for i de seneste sæsoner.

– Jeg valgte det hold, som jeg troede ville være det bedste, og det ved spillerne.

– Det var en tæt kamp. Vi kæmpede med at bryde igennem i første halvleg, men efter pausen var vi meget bedre. Chelsea er et godt hold, men vi matchede dem perfekt og fortjente et mål.

– Men det er ikke let mod et hold med så god en defensiv struktur som Chelsea, siger Guardiola til BT Sport efter nederlaget på 0-1, inden han forklarer, hvorfor han valgte at starte med Gündogan som defensiv midtbane.

– Gündogan har spillet den position i mange år. Han er hurtig på bolden og god til at finde de rigtige spillere med afleveringer mellem linjerne, og det er derfor, jeg tog beslutningen.

– Jeg synes, at han spillede godt, siger Guardiola.

Han tilføjer, at Manchester City trods nederlaget har grund til at være stolte over holdets sæson, der både bød på et Premier League-mesterskab og sejr i Carabao Cuppen.

– Spillerne gav alt (i finalen, red.), og jeg vil lykønske dem med en fantastisk sæson. Jeg håber, at vi igen når frem til finalen en dag, siger Guardiola.

I lørdagens finale blev Fernandinho først sendt på banen efter 64 minutter, mens Rodri blev på bænken hele kampen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’