Efter nedtur: Pep Guardiola forklarer sats

Pep Guardiola forsvarer sin beslutning om udelade Rodri og Fernandinho fra start i Champions League-finale.



For bare anden gang i 61 kampe i denne sæson valgte Pep Guardiola i lørdagens Champions League-finale mod Chelsea at stille op uden enten Rodri eller Fernandinho fra start.

I stedet blev Ilkay Gündogan til mange eksperters overraskelse bedt om at udfylde rollen som den bageste af Citys midtbanespillere.

Satsningen fungerede dog ikke som håbet, da manglen på en reel defensiv midtbanespiller særligt i første halvleg udstillede Citys forsvar og tillod Chelsea at dominere midtbanen.

Alligevel vil den spanske manager ikke høre tale om, at han overtænkte Citys taktik i en af holdets største kampe, hvilket han ellers flere gange er blevet beskyldt for i de seneste sæsoner.

– Jeg valgte det hold, som jeg troede ville være det bedste, og det ved spillerne.

– Det var en tæt kamp. Vi kæmpede med at bryde igennem i første halvleg, men efter pausen var vi meget bedre. Chelsea er et godt hold, men vi matchede dem perfekt og fortjente et mål.

– Men det er ikke let mod et hold med så god en defensiv struktur som Chelsea, siger Guardiola til BT Sport efter nederlaget på 0-1, inden han forklarer, hvorfor han valgte at starte med Gündogan som defensiv midtbane.

– Gündogan har spillet den position i mange år. Han er hurtig på bolden og god til at finde de rigtige spillere med afleveringer mellem linjerne, og det er derfor, jeg tog beslutningen.

– Jeg synes, at han spillede godt, siger Guardiola.

Han tilføjer, at Manchester City trods nederlaget har grund til at være stolte over holdets sæson, der både bød på et Premier League-mesterskab og sejr i Carabao Cuppen.

– Spillerne gav alt (i finalen, red.), og jeg vil lykønske dem med en fantastisk sæson. Jeg håber, at vi igen når frem til finalen en dag, siger Guardiola.

I lørdagens finale blev Fernandinho først sendt på banen efter 64 minutter, mens Rodri blev på bænken hele kampen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Sådan kommer Danmark til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden