Ikke godt nok af FCM: Det er ekstremt skuffende

FC Midtjylland røg torsdag aften ud af Europa League efter at have spillet 0-0 med bulgarske Ludogorets.



Torsdag aften led FC Midtjylland et skuffende Europa League-exit, efter at holdet blot formåede at spille 0-0 med bulgarske Ludogorets.

Holdets cheftræner, Bo Henriksen, roser sine spillere for indsatsen, men var også tydeligt slukøret efter kampen.

– Vi er stolte af vores præstationer. Gutterne kæmper, arbejder og gør alt, hvad de skal. Hvis vi spiller den her kamp 100 gange, så vinder vi 98 af dem.

– Men sådan er fodbold. Det er ekstremt skuffende og frustrerende. Især for spillerne, for de har fortjent bedre, siger Henriksen til TV 2 Sport X.

Skuffelsen var også malet i ansigtet på en af holdets offensive spillere Gustav Isaksen, da han snakkede med en reporter fra TV 2 Sport X efter opgøret.

– Det er ikke godt nok. Vi havde selv meldt ud, at vi skulle videre fra gruppespillet, siger han.

– Vi havde alt på hånden, og vi kunne være gået videre fra gruppen som etter.

Det kunne have ladet sig gøre at ende øverst i puljen, efter at Røde Stjerne og Braga, der begge endte med at spille sig videre i turneringen, spillede uafgjort 1-1.

Isaksen havde følelsen af, at FCM skabte nok chancer, men at spillerne ganske enkelt ikke var skarpe nok foran målet. Selv havde han en stor chance på et hovedstød i de sidste minutter.

Og så er han usikker på, om han skulle have haft et straffespark i begyndelsen af kampen, da en Ludogorets-spiller ramte ham over benet i feltet.

– Men det er jo lige meget nu, lyder det.

FC Midtjylland som treer i gruppen videre til playoffrunden i Conference Leagues slutspil. Her kan holdet for eksempel trække Bodø/Glimt, Partizan eller Slavia Prag.

/ritzau/






TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Belgien – Iran

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Spanien – Saudi-Arabien