Flyvende Haaland: Nu har han lavet 42 City-mål

Erling Haaland lavede hattrick for Manchester City i FA Cup-kvartfinalen mod Vincent Kompanys Burnley.



Under Vincent Kompanys ledelse har Burnley haft en forrygende sæson og er som nummer et i Championship topkandidat til at rykke op i Premier League.

Men lørdag måtte Citys tidligere anfører sande, at der er kolossal forskel på toppen af bedste og næstbedste liga i England.

Særligt Erling Haaland var den store forskel i FA Cup-kvartfinalen, som endte med en stensikker 6-0-sejr til City.

Haaland var flyvende tidligere på ugen, hvor han i Champions League scorede hele fem mål i massakren på 7-0 over RB Leipzig.

Og nordmanden tog målformen med ind til lørdagens hjemmekamp, hvor han med to mål i første halvleg og et i anden afgjorde kampen.

City er dermed videre til semifinalerne som første hold. Søndag spilles de resterende tre kvartfinaler, når Sheffield United-Blackburn, Brighton-Grimsby og Manchester United-Fulham er på plakaten.

Kompany modtog før kickoff stående ovationer fra Manchester Citys publikum, som nød godt af belgierens lederevner fra 2008 til 2019.

Hans mandskab holdt stand i lidt over en halv time, før korthuset faldt sammen.

En perfekt stikning fra Julian Alvarez sendte Haaland alene afsted, og angriberen prikkede den nemt forbi Burnley-målmand Bailey Peacock-Farrell.

Et par minutter senere gik det galt igen i gæsternes defensiv. Denne gang var det et fladt indlæg fra venstre, som Erling Haaland omsatte til scoring.

City behøvede ikke at træde ret meget på speederen for at volde gæsterne problemer.

En time inde i opgøret sværmede Citys offensiv om feltet, og Haaland stod igen-igen på det rigtige sted, da bolden kom trillende hans vej efter et stolpeskud. En sikker eksekvering sørgede for 4-0.

Den norske landsholdsspiller har nu scoret otte mål i to kampe og 42 i sæsonen, og han udbygger hastigt sin rekord som den mest scorende City-spiller i én sæson.

Det begyndte at udvikle sig til en ydmygelse for Kompanys tropper, som også måtte se Alvarez score to gange og Cole Palmer lave en enkelt pind, før der blev sat en stopper for pinslerne.

/ritzau/





FC København interesseret i Jonas Kersken




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Udeladt – kan slet ikke spille

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AC Horsens – FC Nordsjælland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-træner måtte give meget svær besked

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Viborg FF – OB

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF – Brøndby IF

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er VM-turneringens hold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”