Under Vincent Kompanys ledelse har Burnley haft en forrygende sæson og er som nummer et i Championship topkandidat til at rykke op i Premier League.
Men lørdag måtte Citys tidligere anfører sande, at der er kolossal forskel på toppen af bedste og næstbedste liga i England.
Særligt Erling Haaland var den store forskel i FA Cup-kvartfinalen, som endte med en stensikker 6-0-sejr til City.
Haaland var flyvende tidligere på ugen, hvor han i Champions League scorede hele fem mål i massakren på 7-0 over RB Leipzig.
Og nordmanden tog målformen med ind til lørdagens hjemmekamp, hvor han med to mål i første halvleg og et i anden afgjorde kampen.
City er dermed videre til semifinalerne som første hold. Søndag spilles de resterende tre kvartfinaler, når Sheffield United-Blackburn, Brighton-Grimsby og Manchester United-Fulham er på plakaten.
Kompany modtog før kickoff stående ovationer fra Manchester Citys publikum, som nød godt af belgierens lederevner fra 2008 til 2019.
Hans mandskab holdt stand i lidt over en halv time, før korthuset faldt sammen.
En perfekt stikning fra Julian Alvarez sendte Haaland alene afsted, og angriberen prikkede den nemt forbi Burnley-målmand Bailey Peacock-Farrell.
Et par minutter senere gik det galt igen i gæsternes defensiv. Denne gang var det et fladt indlæg fra venstre, som Erling Haaland omsatte til scoring.
City behøvede ikke at træde ret meget på speederen for at volde gæsterne problemer.
En time inde i opgøret sværmede Citys offensiv om feltet, og Haaland stod igen-igen på det rigtige sted, da bolden kom trillende hans vej efter et stolpeskud. En sikker eksekvering sørgede for 4-0.
Den norske landsholdsspiller har nu scoret otte mål i to kampe og 42 i sæsonen, og han udbygger hastigt sin rekord som den mest scorende City-spiller i én sæson.
Det begyndte at udvikle sig til en ydmygelse for Kompanys tropper, som også måtte se Alvarez score to gange og Cole Palmer lave en enkelt pind, før der blev sat en stopper for pinslerne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
TRANSFER