Flyvende Haaland: Nu har han lavet 42 City-mål

Erling Haaland lavede hattrick for Manchester City i FA Cup-kvartfinalen mod Vincent Kompanys Burnley.



Under Vincent Kompanys ledelse har Burnley haft en forrygende sæson og er som nummer et i Championship topkandidat til at rykke op i Premier League.

Men lørdag måtte Citys tidligere anfører sande, at der er kolossal forskel på toppen af bedste og næstbedste liga i England.

Særligt Erling Haaland var den store forskel i FA Cup-kvartfinalen, som endte med en stensikker 6-0-sejr til City.

Haaland var flyvende tidligere på ugen, hvor han i Champions League scorede hele fem mål i massakren på 7-0 over RB Leipzig.

Og nordmanden tog målformen med ind til lørdagens hjemmekamp, hvor han med to mål i første halvleg og et i anden afgjorde kampen.

City er dermed videre til semifinalerne som første hold. Søndag spilles de resterende tre kvartfinaler, når Sheffield United-Blackburn, Brighton-Grimsby og Manchester United-Fulham er på plakaten.

Kompany modtog før kickoff stående ovationer fra Manchester Citys publikum, som nød godt af belgierens lederevner fra 2008 til 2019.

Hans mandskab holdt stand i lidt over en halv time, før korthuset faldt sammen.

En perfekt stikning fra Julian Alvarez sendte Haaland alene afsted, og angriberen prikkede den nemt forbi Burnley-målmand Bailey Peacock-Farrell.

Et par minutter senere gik det galt igen i gæsternes defensiv. Denne gang var det et fladt indlæg fra venstre, som Erling Haaland omsatte til scoring.

City behøvede ikke at træde ret meget på speederen for at volde gæsterne problemer.

En time inde i opgøret sværmede Citys offensiv om feltet, og Haaland stod igen-igen på det rigtige sted, da bolden kom trillende hans vej efter et stolpeskud. En sikker eksekvering sørgede for 4-0.

Den norske landsholdsspiller har nu scoret otte mål i to kampe og 42 i sæsonen, og han udbygger hastigt sin rekord som den mest scorende City-spiller i én sæson.

Det begyndte at udvikle sig til en ydmygelse for Kompanys tropper, som også måtte se Alvarez score to gange og Cole Palmer lave en enkelt pind, før der blev sat en stopper for pinslerne.

/ritzau/





TransferLIVE: Tidl. SL-spiller fri på markedet




Optakt til FC Fredericia - OB LIVE

Superliga-LIVE: Vildt mål i 1. division

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Arsenal jagter Spurs-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

AGF – Brøndby IF

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: FC København sælger stjerne

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø