City måtte slide sig til sejr uden Haaland

Uden at sprudle vandt Manchester City 2-1 over Luton, der ellers kom foran, men ikke kunne fastholde føringen.



Manchester City var på forhånd storfavorit i søndagens Premier League-opgør ude mod oprykkeren Luton, og gæsterne tog også de tre point, men imponerede langt fra spillemæssigt i 2-1-sejren.

De tre point falder på et tørt sted for City, der inden kampen var uden sejr i de seneste fire ligakampe.

Med sejren hænger den forsvarende mester på fjerdepladsen fast i de øvrige tophold. City er fire point efter Liverpool på førstepladsen.

Erling Haaland var for første gang i Premier League-sæsonen ikke med for City, og det var tydeligt, at udeholdet led under nordmandens fravær.

Ifølge træner Pep Guardiola har angriberen pådraget sig en fodskade, og det er uvist, hvornår Haaland er klar igen.

Julian Alvarez var i Haalands fravær Citys spydspids, men den tekniske argentiner havde det svært mod Lutons fysiske defensiv.

Hjemmeholdet stod dybt på banen, mens City forsøgte at brodere sig igennem den kompakte Luton-organisation.

De få gange City kom frem til noget, nød Luton godt af en velspillende sidste skanse i Thomas Kaminski, der afviste gæsternes tilnærmelser med flere gode redninger.

I første halvlegs tillægstid kom Luton sågar foran, da angriberen Elijah Adebayo ud af ingenting kom øverst på et indlæg og headede hjemmeholdet i front.

Fra anden halvlegs start intensiverede City presset.

Efter en times fodbold kom der hul på bylden, da Bernardo Silva opfangede en løs bold i feltet og sparkede den ind ved den fjerne stolpe.

Udligningen virkede til at ryste Luton, der kort efter lavede flere forsvarskoks i samme sekvens, hvilket Jack Grealish udnyttede til at sende gæsterne på sejrskurs.

Luton forsøgte efter Citys to scoringer at indlede et tryk for en 2-2-udligning, men gæsterne formåede at forsvare sig med bolden i egne rækker.

I Liverpool tog Everton imod Chelsea, og hjemmeholdet viste sig ikke gæstfri, da London-klubben blev besejret med 2-0.

Gæstfriheden var heller ikke i fokus for Fulham, der vandt hele 5-0 på hjemmebane over West Ham.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag