Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

TV 2 Sportens Superliga-ekspert er slet ikke imponeret over Silkeborg IF, der uden Tonni Adamsen ville være for dårlige til at overleve i Superligaen.



Et point i de seneste fem kampe og en målscore, der siger 1:10.

På godt jysk ville man sige, at det går skidt i Søhøjlandet, hvor Kent Nielsen og Silkeborg i den grad kæmper med at samle point for tiden.

Mandag spillede man igen en dårlig kamp, hvor spillet slet ikke hang sammen, hvilket førte til, at Sønderjyske mod slutningen af kampen tog sejren i land på trods af en tidlig scoring af Tonni Adamsen.

Netop angriberen fra Silkeborg har været en af de mest omtalte spillere denne vinter, hvor der har været stor interesse for ham fra Brøndby og AGF, men på trods af tilbud valgte man at beholde ham hos ‘Søhøjlandets helte’.

Den beslutning kan vise sig at være guld værd for holdet, der kæmper for at overleve. Det slår Superliga-ekspert Jonas Hebo Goldmann fast over for TV 2 Sporten.

– Uden Tonni Adamsen kan Silkeborg ikke gøre noget. Han er altafgørende for det hold. Jeg kan jo ikke garantere, at Silkeborg bliver oppe, men jeg kan næsten garantere, at hvis de havde solgt Adamsen i vinter, så var de røget ned, fortæller han til mediet.

Tilbage i elevatoren?

Silkeborg IF var i årevis den førende elevatorklub i dansk fodbold med seks nedrykninger i dette årtusinde. Under Kent Nielsens ledelse er man kun rykket ned i 1. division en enkelt gang, hvilket ligger tilbage i hans debutsæson som cheftræner i klubben.

De dårlige resultater er dermed ikke kendetegnende for holdet de senere år, hvor man har præsteret glimrende.

Men én ting er sikkert: På trods af de elendige resultater er Kent Nielsen alt andet end fyringstruet.

-Jo større problemer vi måtte komme i, jo mere sikker er jeg på, at vi har den rigtige mand. Han arbejder på samme måde i med- og modvind, fortalte administerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, tidligere tirsdag til Tipsbladet.


Kent Nielsen er med afstand den træner, der har siddet længst i Superligaen. Han blev ansat tilbage i 2018, hvorefter han overtog holdet i 2019 efter en sygemelding. Siden er det blevet til 260 kampe i spidsen for Silkeborg IF, som han har vundet pokalturneringen og bronzemedaljer med.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

FC Midtjylland – Sønderjyske

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Det er han ekstremt god til



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Hvem fanden ringer man til?’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Falsk transferhistorie i omløb

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers