Et point i de seneste fem kampe og en målscore, der siger 1:10.
På godt jysk ville man sige, at det går skidt i Søhøjlandet, hvor Kent Nielsen og Silkeborg i den grad kæmper med at samle point for tiden.
Mandag spillede man igen en dårlig kamp, hvor spillet slet ikke hang sammen, hvilket førte til, at Sønderjyske mod slutningen af kampen tog sejren i land på trods af en tidlig scoring af Tonni Adamsen.
Netop angriberen fra Silkeborg har været en af de mest omtalte spillere denne vinter, hvor der har været stor interesse for ham fra Brøndby og AGF, men på trods af tilbud valgte man at beholde ham hos ‘Søhøjlandets helte’.
Den beslutning kan vise sig at være guld værd for holdet, der kæmper for at overleve. Det slår Superliga-ekspert Jonas Hebo Goldmann fast over for TV 2 Sporten.
– Uden Tonni Adamsen kan Silkeborg ikke gøre noget. Han er altafgørende for det hold. Jeg kan jo ikke garantere, at Silkeborg bliver oppe, men jeg kan næsten garantere, at hvis de havde solgt Adamsen i vinter, så var de røget ned, fortæller han til mediet.
Tilbage i elevatoren?
Silkeborg IF var i årevis den førende elevatorklub i dansk fodbold med seks nedrykninger i dette årtusinde. Under Kent Nielsens ledelse er man kun rykket ned i 1. division en enkelt gang, hvilket ligger tilbage i hans debutsæson som cheftræner i klubben.
De dårlige resultater er dermed ikke kendetegnende for holdet de senere år, hvor man har præsteret glimrende.
Men én ting er sikkert: På trods af de elendige resultater er Kent Nielsen alt andet end fyringstruet.
-Jo større problemer vi måtte komme i, jo mere sikker er jeg på, at vi har den rigtige mand. Han arbejder på samme måde i med- og modvind, fortalte administerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, tidligere tirsdag til Tipsbladet.
Kent Nielsen er med afstand den træner, der har siddet længst i Superligaen. Han blev ansat tilbage i 2018, hvorefter han overtog holdet i 2019 efter en sygemelding. Siden er det blevet til 260 kampe i spidsen for Silkeborg IF, som han har vundet pokalturneringen og bronzemedaljer med.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
MEDIE
Storklub jagter to danskere
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE