De hentede 15 point i de første 10 spillerunder, men siden da er resultaterne gået i den forkerte retning for Lyngby Boldklub.
I de efterfølgende 16 spillerunder har Lyngby nemlig blot hentet 10 point, hvilket i skrivende stund efterlader 'De Kongeblå' på niendepladsen i Superligaen, med tre point ned til nedrykningsstregen.
Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen virker Lyngby faktisk til at være et hold, der ganske enkelt ikke har niveau til den bedste række.
– De første 10 kampe kom lidt i forlængelse af den der fabelagtige periode, hvor de jo blev genoplivet henover foråret og overlevede i kampen om at undgå nedrykning. AaB trak det korteste strå sammen med Horsens, selvom Lyngby var elendige i hele efterårssæsonen.
– Det momentum tog Lyngby lidt med ind (i denne sæson, red.), men siden runde 10 har de ligesom 'genfundet' sig selv som det her hold, der forekommer at være for ringe til at spille i Superligaen, lød det søndag i studiet fra Peter Sørensen efter Lyngbys 2-1-nederlag til Viborg FF.
Ifølge Peter Sørensen har flere af Lyngbys vigtigste spillere været for langt fra deres tidligere niveau.
– Det har været en meget lang række af meget dårlige præstationer, hvor mange af de spillere, som 'shinede' i den periode, hvor de nåede nye højder… Gytkjær er småskadet og spiller kun ganske lidt, og Rømer og Bjelland er skadede og spiller ikke. Chukwuani, som ellers har været den største stjerne, er meget svag i dag (søndag, red.).
– Gudjohnsen er måske det lyspunkt, der var i kampen, men der er ikke meget andet end sporadiske kontraangreb og dødbolde fra dem. Og det er faretruende, for det er meget længe… det er ikke et øjebliksbillede, at de spiller sådan her. Det har de gjort i 16 kampe. 10 point i 16 kampe, det er nedrykningskvalitet, lød det fra Peter Sørensen.
Lyngby har i denne sæson haft hele tre forskellige cheftrænere. Freyr Alexandersson rykkede til belgiske Kortrijk i januar, hvor afløseren Magne Hoseth blev fyret efter blot to kampe. David Nielsen har hentet fem point i seks kampe, efter at han blev ansat i begyndelsen af marts.
Lyngby spiller igen fredag, hvor der venter en vigtig hjemmekamp mod Vejle Boldklub.
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
Afslører dansk toptræners millionløn
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Tysk VM-chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED