Hård dom: For ringe til Superligaen

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen virker Lyngby Boldklub til at være et hold, der er for dårligt til at spille i Superligaen.



De hentede 15 point i de første 10 spillerunder, men siden da er resultaterne gået i den forkerte retning for Lyngby Boldklub. 

I de efterfølgende 16 spillerunder har Lyngby nemlig blot hentet 10 point, hvilket i skrivende stund efterlader 'De Kongeblå' på niendepladsen i Superligaen, med tre point ned til nedrykningsstregen. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen virker Lyngby faktisk til at være et hold, der ganske enkelt ikke har niveau til den bedste række. 

– De første 10 kampe kom lidt i forlængelse af den der fabelagtige periode, hvor de jo blev genoplivet henover foråret og overlevede i kampen om at undgå nedrykning. AaB trak det korteste strå sammen med Horsens, selvom Lyngby var elendige i hele efterårssæsonen.

– Det momentum tog Lyngby lidt med ind (i denne sæson, red.), men siden runde 10 har de ligesom 'genfundet' sig selv som det her hold, der forekommer at være for ringe til at spille i Superligaen, lød det søndag i studiet fra Peter Sørensen efter Lyngbys 2-1-nederlag til Viborg FF. 

Ifølge Peter Sørensen har flere af Lyngbys vigtigste spillere været for langt fra deres tidligere niveau. 

– Det har været en meget lang række af meget dårlige præstationer, hvor mange af de spillere, som 'shinede' i den periode, hvor de nåede nye højder… Gytkjær er småskadet og spiller kun ganske lidt, og Rømer og Bjelland er skadede og spiller ikke. Chukwuani, som ellers har været den største stjerne, er meget svag i dag (søndag, red.).

– Gudjohnsen er måske det lyspunkt, der var i kampen, men der er ikke meget andet end sporadiske kontraangreb og dødbolde fra dem. Og det er faretruende, for det er meget længe… det er ikke et øjebliksbillede, at de spiller sådan her. Det har de gjort i 16 kampe. 10 point i 16 kampe, det er nedrykningskvalitet, lød det fra Peter Sørensen. 

Lyngby har i denne sæson haft hele tre forskellige cheftrænere. Freyr Alexandersson rykkede til belgiske Kortrijk i januar, hvor afløseren Magne Hoseth blev fyret efter blot to kampe. David Nielsen har hentet fem point i seks kampe, efter at han blev ansat i begyndelsen af marts. 

Lyngby spiller igen fredag, hvor der venter en vigtig hjemmekamp mod Vejle Boldklub. 

Loading Poll…







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Liverpool – West Ham United

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

‘Det må ikke ske’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Endelig er der godt nyt

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti