De hentede 15 point i de første 10 spillerunder, men siden da er resultaterne gået i den forkerte retning for Lyngby Boldklub.
I de efterfølgende 16 spillerunder har Lyngby nemlig blot hentet 10 point, hvilket i skrivende stund efterlader 'De Kongeblå' på niendepladsen i Superligaen, med tre point ned til nedrykningsstregen.
Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen virker Lyngby faktisk til at være et hold, der ganske enkelt ikke har niveau til den bedste række.
– De første 10 kampe kom lidt i forlængelse af den der fabelagtige periode, hvor de jo blev genoplivet henover foråret og overlevede i kampen om at undgå nedrykning. AaB trak det korteste strå sammen med Horsens, selvom Lyngby var elendige i hele efterårssæsonen.
– Det momentum tog Lyngby lidt med ind (i denne sæson, red.), men siden runde 10 har de ligesom 'genfundet' sig selv som det her hold, der forekommer at være for ringe til at spille i Superligaen, lød det søndag i studiet fra Peter Sørensen efter Lyngbys 2-1-nederlag til Viborg FF.
Ifølge Peter Sørensen har flere af Lyngbys vigtigste spillere været for langt fra deres tidligere niveau.
– Det har været en meget lang række af meget dårlige præstationer, hvor mange af de spillere, som 'shinede' i den periode, hvor de nåede nye højder… Gytkjær er småskadet og spiller kun ganske lidt, og Rømer og Bjelland er skadede og spiller ikke. Chukwuani, som ellers har været den største stjerne, er meget svag i dag (søndag, red.).
– Gudjohnsen er måske det lyspunkt, der var i kampen, men der er ikke meget andet end sporadiske kontraangreb og dødbolde fra dem. Og det er faretruende, for det er meget længe… det er ikke et øjebliksbillede, at de spiller sådan her. Det har de gjort i 16 kampe. 10 point i 16 kampe, det er nedrykningskvalitet, lød det fra Peter Sørensen.
Lyngby har i denne sæson haft hele tre forskellige cheftrænere. Freyr Alexandersson rykkede til belgiske Kortrijk i januar, hvor afløseren Magne Hoseth blev fyret efter blot to kampe. David Nielsen har hentet fem point i seks kampe, efter at han blev ansat i begyndelsen af marts.
Lyngby spiller igen fredag, hvor der venter en vigtig hjemmekamp mod Vejle Boldklub.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE