De hentede 15 point i de første 10 spillerunder, men siden da er resultaterne gået i den forkerte retning for Lyngby Boldklub.
I de efterfølgende 16 spillerunder har Lyngby nemlig blot hentet 10 point, hvilket i skrivende stund efterlader 'De Kongeblå' på niendepladsen i Superligaen, med tre point ned til nedrykningsstregen.
Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen virker Lyngby faktisk til at være et hold, der ganske enkelt ikke har niveau til den bedste række.
– De første 10 kampe kom lidt i forlængelse af den der fabelagtige periode, hvor de jo blev genoplivet henover foråret og overlevede i kampen om at undgå nedrykning. AaB trak det korteste strå sammen med Horsens, selvom Lyngby var elendige i hele efterårssæsonen.
– Det momentum tog Lyngby lidt med ind (i denne sæson, red.), men siden runde 10 har de ligesom 'genfundet' sig selv som det her hold, der forekommer at være for ringe til at spille i Superligaen, lød det søndag i studiet fra Peter Sørensen efter Lyngbys 2-1-nederlag til Viborg FF.
Ifølge Peter Sørensen har flere af Lyngbys vigtigste spillere været for langt fra deres tidligere niveau.
– Det har været en meget lang række af meget dårlige præstationer, hvor mange af de spillere, som 'shinede' i den periode, hvor de nåede nye højder… Gytkjær er småskadet og spiller kun ganske lidt, og Rømer og Bjelland er skadede og spiller ikke. Chukwuani, som ellers har været den største stjerne, er meget svag i dag (søndag, red.).
– Gudjohnsen er måske det lyspunkt, der var i kampen, men der er ikke meget andet end sporadiske kontraangreb og dødbolde fra dem. Og det er faretruende, for det er meget længe… det er ikke et øjebliksbillede, at de spiller sådan her. Det har de gjort i 16 kampe. 10 point i 16 kampe, det er nedrykningskvalitet, lød det fra Peter Sørensen.
Lyngby har i denne sæson haft hele tre forskellige cheftrænere. Freyr Alexandersson rykkede til belgiske Kortrijk i januar, hvor afløseren Magne Hoseth blev fyret efter blot to kampe. David Nielsen har hentet fem point i seks kampe, efter at han blev ansat i begyndelsen af marts.
Lyngby spiller igen fredag, hvor der venter en vigtig hjemmekamp mod Vejle Boldklub.
LIVE
TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT