Hård dom: For ringe til Superligaen

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen virker Lyngby Boldklub til at være et hold, der er for dårligt til at spille i Superligaen.



De hentede 15 point i de første 10 spillerunder, men siden da er resultaterne gået i den forkerte retning for Lyngby Boldklub. 

I de efterfølgende 16 spillerunder har Lyngby nemlig blot hentet 10 point, hvilket i skrivende stund efterlader 'De Kongeblå' på niendepladsen i Superligaen, med tre point ned til nedrykningsstregen. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen virker Lyngby faktisk til at være et hold, der ganske enkelt ikke har niveau til den bedste række. 

– De første 10 kampe kom lidt i forlængelse af den der fabelagtige periode, hvor de jo blev genoplivet henover foråret og overlevede i kampen om at undgå nedrykning. AaB trak det korteste strå sammen med Horsens, selvom Lyngby var elendige i hele efterårssæsonen.

– Det momentum tog Lyngby lidt med ind (i denne sæson, red.), men siden runde 10 har de ligesom 'genfundet' sig selv som det her hold, der forekommer at være for ringe til at spille i Superligaen, lød det søndag i studiet fra Peter Sørensen efter Lyngbys 2-1-nederlag til Viborg FF. 

Ifølge Peter Sørensen har flere af Lyngbys vigtigste spillere været for langt fra deres tidligere niveau. 

– Det har været en meget lang række af meget dårlige præstationer, hvor mange af de spillere, som 'shinede' i den periode, hvor de nåede nye højder… Gytkjær er småskadet og spiller kun ganske lidt, og Rømer og Bjelland er skadede og spiller ikke. Chukwuani, som ellers har været den største stjerne, er meget svag i dag (søndag, red.).

– Gudjohnsen er måske det lyspunkt, der var i kampen, men der er ikke meget andet end sporadiske kontraangreb og dødbolde fra dem. Og det er faretruende, for det er meget længe… det er ikke et øjebliksbillede, at de spiller sådan her. Det har de gjort i 16 kampe. 10 point i 16 kampe, det er nedrykningskvalitet, lød det fra Peter Sørensen. 

Lyngby har i denne sæson haft hele tre forskellige cheftrænere. Freyr Alexandersson rykkede til belgiske Kortrijk i januar, hvor afløseren Magne Hoseth blev fyret efter blot to kampe. David Nielsen har hentet fem point i seks kampe, efter at han blev ansat i begyndelsen af marts. 

Lyngby spiller igen fredag, hvor der venter en vigtig hjemmekamp mod Vejle Boldklub. 

Loading Poll…





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Nedtur for Højlund og Napoli

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Steve Cooper storroser stjerne

‘Så brænder hele København ned’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FCN vinder brag om bronzemedaljer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Kæmpe Silkeborg-kollaps

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Få mål i Herning

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads