Hård tid for AGF: Sådan vil Mortensen op ad hullet

AGF har været nede i de sidste par kampe, men nu kommer en kamp mod FC Midtjylland, hvor de kan komme op igen.



AGF kommer til søndagens kamp mod FC Midtjylland med to nederlag i den seneste uge i bagagen. Først var det 0-2 mod FC Nordsjælland og senest mod Randers FC, hvoraf den sidste var i pokalturneringen.

Nu skal de tilbage på sporet, fortæller AGF-topscorer Patrick Mortensen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det var en dårlig indsats i aftes og det er vi alle skuffet over. Men det nytter ikke noget at hænge med hovederne. Vi har en vigtig kamp igen allerede på søndag, som vi nu har fokus på, siger han og fortsætter:

– For vi skal til at vinde nogle kampe og det kræver, at vi står op for hinanden og viser os som et hold, der bærer logoet stolt – det skal vi vise på søndag, lyder det fra Patrick Mortensen,

Når modstanderen er FCM, så har AGF’erne dog haft rigtig meget medvind i de sidste mange kampe. I de sidste fem kampe har AGF vundet fire af dem – sidst på udebane, hvor man vandt 1-0 på en scoring af netop Mortensen.

Indsatsen fra den kamp skal nu findes frem igen.

– Det vi har manglet i de sidste par kampe, skal vi finde frem igen. Og det kan vi også godt. Vi har en fantastisk trup og det er et spørgsmål om tid, før vi vender tilbage på sporet og forhåbentlig kan vi gøre det igen på søndag og levere en god indsats, fortæller Mortensen.

Patrick Mortensen er endvidere med i en interessant undersøgelse om, hvem der rammer målet mest i Superligaen. Læs mere om det her.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Klubboss raser efter skandalescener

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Iran kommer med krav før VM

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige