Hård tid for AGF: Sådan vil Mortensen op ad hullet

AGF har været nede i de sidste par kampe, men nu kommer en kamp mod FC Midtjylland, hvor de kan komme op igen.



AGF kommer til søndagens kamp mod FC Midtjylland med to nederlag i den seneste uge i bagagen. Først var det 0-2 mod FC Nordsjælland og senest mod Randers FC, hvoraf den sidste var i pokalturneringen.

Nu skal de tilbage på sporet, fortæller AGF-topscorer Patrick Mortensen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det var en dårlig indsats i aftes og det er vi alle skuffet over. Men det nytter ikke noget at hænge med hovederne. Vi har en vigtig kamp igen allerede på søndag, som vi nu har fokus på, siger han og fortsætter:

– For vi skal til at vinde nogle kampe og det kræver, at vi står op for hinanden og viser os som et hold, der bærer logoet stolt – det skal vi vise på søndag, lyder det fra Patrick Mortensen,

Når modstanderen er FCM, så har AGF’erne dog haft rigtig meget medvind i de sidste mange kampe. I de sidste fem kampe har AGF vundet fire af dem – sidst på udebane, hvor man vandt 1-0 på en scoring af netop Mortensen.

Indsatsen fra den kamp skal nu findes frem igen.

– Det vi har manglet i de sidste par kampe, skal vi finde frem igen. Og det kan vi også godt. Vi har en fantastisk trup og det er et spørgsmål om tid, før vi vender tilbage på sporet og forhåbentlig kan vi gøre det igen på søndag og levere en god indsats, fortæller Mortensen.

Patrick Mortensen er endvidere med i en interessant undersøgelse om, hvem der rammer målet mest i Superligaen. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Chok i Wolfsburg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Det ser sort ud for B.93

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

OB – Silkeborg IF