Hård tid for AGF: Sådan vil Mortensen op ad hullet

AGF har været nede i de sidste par kampe, men nu kommer en kamp mod FC Midtjylland, hvor de kan komme op igen.



AGF kommer til søndagens kamp mod FC Midtjylland med to nederlag i den seneste uge i bagagen. Først var det 0-2 mod FC Nordsjælland og senest mod Randers FC, hvoraf den sidste var i pokalturneringen.

Nu skal de tilbage på sporet, fortæller AGF-topscorer Patrick Mortensen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det var en dårlig indsats i aftes og det er vi alle skuffet over. Men det nytter ikke noget at hænge med hovederne. Vi har en vigtig kamp igen allerede på søndag, som vi nu har fokus på, siger han og fortsætter:

– For vi skal til at vinde nogle kampe og det kræver, at vi står op for hinanden og viser os som et hold, der bærer logoet stolt – det skal vi vise på søndag, lyder det fra Patrick Mortensen,

Når modstanderen er FCM, så har AGF’erne dog haft rigtig meget medvind i de sidste mange kampe. I de sidste fem kampe har AGF vundet fire af dem – sidst på udebane, hvor man vandt 1-0 på en scoring af netop Mortensen.

Indsatsen fra den kamp skal nu findes frem igen.

– Det vi har manglet i de sidste par kampe, skal vi finde frem igen. Og det kan vi også godt. Vi har en fantastisk trup og det er et spørgsmål om tid, før vi vender tilbage på sporet og forhåbentlig kan vi gøre det igen på søndag og levere en god indsats, fortæller Mortensen.

Patrick Mortensen er endvidere med i en interessant undersøgelse om, hvem der rammer målet mest i Superligaen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Jagter stor Liverpool-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Australien – Egypten

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Crazy transfer: City køber Anderson

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

Spanien – Østrig

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning