Hård tid for AGF: Sådan vil Mortensen op ad hullet

AGF har været nede i de sidste par kampe, men nu kommer en kamp mod FC Midtjylland, hvor de kan komme op igen.



AGF kommer til søndagens kamp mod FC Midtjylland med to nederlag i den seneste uge i bagagen. Først var det 0-2 mod FC Nordsjælland og senest mod Randers FC, hvoraf den sidste var i pokalturneringen.

Nu skal de tilbage på sporet, fortæller AGF-topscorer Patrick Mortensen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det var en dårlig indsats i aftes og det er vi alle skuffet over. Men det nytter ikke noget at hænge med hovederne. Vi har en vigtig kamp igen allerede på søndag, som vi nu har fokus på, siger han og fortsætter:

– For vi skal til at vinde nogle kampe og det kræver, at vi står op for hinanden og viser os som et hold, der bærer logoet stolt – det skal vi vise på søndag, lyder det fra Patrick Mortensen,

Når modstanderen er FCM, så har AGF’erne dog haft rigtig meget medvind i de sidste mange kampe. I de sidste fem kampe har AGF vundet fire af dem – sidst på udebane, hvor man vandt 1-0 på en scoring af netop Mortensen.

Indsatsen fra den kamp skal nu findes frem igen.

– Det vi har manglet i de sidste par kampe, skal vi finde frem igen. Og det kan vi også godt. Vi har en fantastisk trup og det er et spørgsmål om tid, før vi vender tilbage på sporet og forhåbentlig kan vi gøre det igen på søndag og levere en god indsats, fortæller Mortensen.

Patrick Mortensen er endvidere med i en interessant undersøgelse om, hvem der rammer målet mest i Superligaen. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Tonni Adamsen bekræfter interesse

Giver transferopdatering

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Cristiano Ronaldo i optur

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

AGF kan ende med millionregning, men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Harry Maguire i chok