Hård tid for AGF: Sådan vil Mortensen op ad hullet

AGF har været nede i de sidste par kampe, men nu kommer en kamp mod FC Midtjylland, hvor de kan komme op igen.



AGF kommer til søndagens kamp mod FC Midtjylland med to nederlag i den seneste uge i bagagen. Først var det 0-2 mod FC Nordsjælland og senest mod Randers FC, hvoraf den sidste var i pokalturneringen.

Nu skal de tilbage på sporet, fortæller AGF-topscorer Patrick Mortensen i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det var en dårlig indsats i aftes og det er vi alle skuffet over. Men det nytter ikke noget at hænge med hovederne. Vi har en vigtig kamp igen allerede på søndag, som vi nu har fokus på, siger han og fortsætter:

– For vi skal til at vinde nogle kampe og det kræver, at vi står op for hinanden og viser os som et hold, der bærer logoet stolt – det skal vi vise på søndag, lyder det fra Patrick Mortensen,

Når modstanderen er FCM, så har AGF’erne dog haft rigtig meget medvind i de sidste mange kampe. I de sidste fem kampe har AGF vundet fire af dem – sidst på udebane, hvor man vandt 1-0 på en scoring af netop Mortensen.

Indsatsen fra den kamp skal nu findes frem igen.

– Det vi har manglet i de sidste par kampe, skal vi finde frem igen. Og det kan vi også godt. Vi har en fantastisk trup og det er et spørgsmål om tid, før vi vender tilbage på sporet og forhåbentlig kan vi gøre det igen på søndag og levere en god indsats, fortæller Mortensen.

Patrick Mortensen er endvidere med i en interessant undersøgelse om, hvem der rammer målet mest i Superligaen. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Stopper karrieren

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’