Det var ikke det nemmeste hold, som Bo Henriksen gik ind til, da han blev cheftræner i FC Midtjylland for omkring et års tid siden. Dengang var det en trup, hvor en lang række af spillerne i truppen ville væk. Det blev sågar også sådan, at en meget stor del af startopstillingen fra 2021-foråret endte med at rykke videre.
Her kan man nemt finde navne som Alexander Scholz, Frank Onyeka, Jens-Lys Cajuste og Sory Kaba frem. Sidstnævnte kom på en lejeaftale. Derfor var der meget ved kulturen, som skulle rykkes i det midtjyske, så det blev et hold af spillere, som godt ville være der. Det fortæller han om i et interview ved torsdagens træning.
Her lægger han ud med at pege på, at det sted, som de står nu ser meget bedre ud end det gjorde dengang.
– I forhold til, da jeg kom sidste år, så er det her paradis. Scholle skulle væk, Frank var væk. Jens Lys havde ikke lyst til at spille. Kaba skulle væk, Dreyer blev solgt, opremser Bo Henriksen, som peger på, at mens den ene halvdel af startopstillingen var ved at forsvinde, så ville den anden halvdel slet ikke være der.
– Så det her er jo ren hygge i forhold til, hvad jeg kom ind til sidste år. Nu har vi en kultur af mennesker, som elsker at være her, fortæller Bo Henriksen og peger på, at det kun er Dreyer nu, som man ikke har i klubben fra sidste års startere.
Det er en kultur, som han kan se ændret, men det er ikke noget, som han selv vil tage skylden for. I stedet mener han, at det er noget, som er sket samlet, og at kulturen er noget, som hele klubben har været med til at skabe.
– Jeg tror egentlig ikke, at det er noget, som jeg har skabt. Det er noget, som er blevet genskabt, for jeg tror altid, at det har været en del af at være en familieklub. Vi skulle have et godt omklædningsrum, og vi skulle have nogle mennesker, som satte en ære i at være her og elske at være her og være en del af FC Midtjylland. Og bidrog til fællesskabet, siger han og fortsætter:
– Det var det, som var min vigtigste opgave sidste år, som jeg fik til at starte med. At få genskabt den i forhold til klubbens ideologi og strategi. Det synes jeg at vi er lykkes formidabelt med, lyder det fra Bo Henriksen.
Han peger desuden på, at det er godt gået, at man har kunne sælge for så mange penge og genskabe et hold og stadig gøre det godt på banen.
Førnævnte Dreyer er endvidere en, som man ikke har opgivet at holde på. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Sverige
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
