Hård tid i FCM: Næsten alle ville væk

Bo Henriksen husker tilbage på tiden, da han lige var kommet til FC Midtjylland.



Det var ikke det nemmeste hold, som Bo Henriksen gik ind til, da han blev cheftræner i FC Midtjylland for omkring et års tid siden. Dengang var det en trup, hvor en lang række af spillerne i truppen ville væk. Det blev sågar også sådan, at en meget stor del af startopstillingen fra 2021-foråret endte med at rykke videre. 

Her kan man nemt finde navne som Alexander Scholz, Frank Onyeka, Jens-Lys Cajuste og Sory Kaba frem. Sidstnævnte kom på en lejeaftale. Derfor var der meget ved kulturen, som skulle rykkes i det midtjyske, så det blev et hold af spillere, som godt ville være der. Det fortæller han om i et interview ved torsdagens træning.

Her lægger han ud med at pege på, at det sted, som de står nu ser meget bedre ud end det gjorde dengang.

– I forhold til, da jeg kom sidste år, så er det her paradis. Scholle skulle væk, Frank var væk. Jens Lys havde ikke lyst til at spille. Kaba skulle væk, Dreyer blev solgt, opremser Bo Henriksen, som peger på, at mens den ene halvdel af startopstillingen var ved at forsvinde, så ville den anden halvdel slet ikke være der.

– Så det her er jo ren hygge i forhold til, hvad jeg kom ind til sidste år. Nu har vi en kultur af mennesker, som elsker at være her, fortæller Bo Henriksen og peger på, at det kun er Dreyer nu, som man ikke har i klubben fra sidste års startere.

Det er en kultur, som han kan se ændret, men det er ikke noget, som han selv vil tage skylden for. I stedet mener han, at det er noget, som er sket samlet, og at kulturen er noget, som hele klubben har været med til at skabe.

– Jeg tror egentlig ikke, at det er noget, som jeg har skabt. Det er noget, som er blevet genskabt, for jeg tror altid, at det har været en del af at være en familieklub. Vi skulle have et godt omklædningsrum, og vi skulle have nogle mennesker, som satte en ære i at være her og elske at være her og være en del af FC Midtjylland. Og bidrog til fællesskabet, siger han og fortsætter:

– Det var det, som var min vigtigste opgave sidste år, som jeg fik til at starte med. At få genskabt den i forhold til klubbens ideologi og strategi. Det synes jeg at vi er lykkes formidabelt med, lyder det fra Bo Henriksen.

Han peger desuden på, at det er godt gået, at man har kunne sælge for så mange penge og genskabe et hold og stadig gøre det godt på banen.

Førnævnte Dreyer er endvidere en, som man ikke har opgivet at holde på. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Premier League-stjerne truet med pistol af agent


Premier League-stjerne truet med pistol af agent

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

David Nielsen, den er til dig!

Kaster hård dom over Eriksen

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

– Det er skidt for spillernes helbred

Hattrickhelt var meget frustreret

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Derfor vinder Brøndby ikke guld

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Scorer hvert 49. minut

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Patrick Vieira fyret

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

‘En af de største nogensinde’

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

Steve Cooper overrasker stort

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Sorte Katte spiser Karameller

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

‘Nogle gange er jeg fucking god’

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Slår fast: Han kommer til at koste

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss