Han havde håbet på at følge i fodsporene på stortalenter som Victor Kristiansen og Mohamed Daramy, der i de senere år har forladt FC København for kæmpestore beløb.
Men efter en vanskelig efterårssæson endte det for Valdemar Lund med, at han torsdag tog afsked med FC København for at fortsætte karrieren i norske Molde.
– Det var en meget kaotisk dag. Jeg vidste godt, at Molde var en mulighed lang tid før, at jeg besluttede mig for at skrive under med dem. Men jeg blev enig med mit bagland om, at det sportsligt var den rigtige løsning for mig.
– Jeg havde hørt en masse gode ting om klubben, og det hele gav bare mening for mig. Så det var den bedste løsning for mig lige nu, fortæller Valdemar Lund i et interview med Viaplay.
Den 20-årige midterforsvarer vil ikke lægge skjul på, at det var hårdt at sige farvel til barndomsklubben.
– Det var mærkeligt jo. Når man har været i klubben siden man var 12, at man så skal til at flyve fra reden nu. Måske ikke på den måde, som jeg havde håbet på, men ja… der var mange følelser i spil i går.
– En lille tåre på kinden på hotelværelset efter at have skrevet under. Men efter det var det egentlig så fint, lyder det fra Valdemar Lund.
Den nye Molde-spiller erkender selv, at han i sin sidste halvsæson som FC København-spiller ikke ramte topniveauet.
– Jeg kan ikke lægge skjul på, at mine præstationer på det sidste i FC København ikke har været helt top.
– Så ja, jeg havde brug for spilletid, og klubben gad ikke at give mig så meget spilletid, så den bedste løsning var Molde, siger Valdemar Lund.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København indkasseret omtrent 11 millioner kroner på salget af Valdemar Lund.
Se interviewet med Valdemar Lund i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT