Han havde håbet på at følge i fodsporene på stortalenter som Victor Kristiansen og Mohamed Daramy, der i de senere år har forladt FC København for kæmpestore beløb.
Men efter en vanskelig efterårssæson endte det for Valdemar Lund med, at han torsdag tog afsked med FC København for at fortsætte karrieren i norske Molde.
– Det var en meget kaotisk dag. Jeg vidste godt, at Molde var en mulighed lang tid før, at jeg besluttede mig for at skrive under med dem. Men jeg blev enig med mit bagland om, at det sportsligt var den rigtige løsning for mig.
– Jeg havde hørt en masse gode ting om klubben, og det hele gav bare mening for mig. Så det var den bedste løsning for mig lige nu, fortæller Valdemar Lund i et interview med Viaplay.
Den 20-årige midterforsvarer vil ikke lægge skjul på, at det var hårdt at sige farvel til barndomsklubben.
– Det var mærkeligt jo. Når man har været i klubben siden man var 12, at man så skal til at flyve fra reden nu. Måske ikke på den måde, som jeg havde håbet på, men ja… der var mange følelser i spil i går.
– En lille tåre på kinden på hotelværelset efter at have skrevet under. Men efter det var det egentlig så fint, lyder det fra Valdemar Lund.
Den nye Molde-spiller erkender selv, at han i sin sidste halvsæson som FC København-spiller ikke ramte topniveauet.
– Jeg kan ikke lægge skjul på, at mine præstationer på det sidste i FC København ikke har været helt top.
– Så ja, jeg havde brug for spilletid, og klubben gad ikke at give mig så meget spilletid, så den bedste løsning var Molde, siger Valdemar Lund.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København indkasseret omtrent 11 millioner kroner på salget af Valdemar Lund.
Se interviewet med Valdemar Lund i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
EKSKLUSIVT