Han havde håbet på at følge i fodsporene på stortalenter som Victor Kristiansen og Mohamed Daramy, der i de senere år har forladt FC København for kæmpestore beløb.
Men efter en vanskelig efterårssæson endte det for Valdemar Lund med, at han torsdag tog afsked med FC København for at fortsætte karrieren i norske Molde.
– Det var en meget kaotisk dag. Jeg vidste godt, at Molde var en mulighed lang tid før, at jeg besluttede mig for at skrive under med dem. Men jeg blev enig med mit bagland om, at det sportsligt var den rigtige løsning for mig.
– Jeg havde hørt en masse gode ting om klubben, og det hele gav bare mening for mig. Så det var den bedste løsning for mig lige nu, fortæller Valdemar Lund i et interview med Viaplay.
Den 20-årige midterforsvarer vil ikke lægge skjul på, at det var hårdt at sige farvel til barndomsklubben.
– Det var mærkeligt jo. Når man har været i klubben siden man var 12, at man så skal til at flyve fra reden nu. Måske ikke på den måde, som jeg havde håbet på, men ja… der var mange følelser i spil i går.
– En lille tåre på kinden på hotelværelset efter at have skrevet under. Men efter det var det egentlig så fint, lyder det fra Valdemar Lund.
Den nye Molde-spiller erkender selv, at han i sin sidste halvsæson som FC København-spiller ikke ramte topniveauet.
– Jeg kan ikke lægge skjul på, at mine præstationer på det sidste i FC København ikke har været helt top.
– Så ja, jeg havde brug for spilletid, og klubben gad ikke at give mig så meget spilletid, så den bedste løsning var Molde, siger Valdemar Lund.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København indkasseret omtrent 11 millioner kroner på salget af Valdemar Lund.
Se interviewet med Valdemar Lund i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED