Han havde håbet på at følge i fodsporene på stortalenter som Victor Kristiansen og Mohamed Daramy, der i de senere år har forladt FC København for kæmpestore beløb.
Men efter en vanskelig efterårssæson endte det for Valdemar Lund med, at han torsdag tog afsked med FC København for at fortsætte karrieren i norske Molde.
– Det var en meget kaotisk dag. Jeg vidste godt, at Molde var en mulighed lang tid før, at jeg besluttede mig for at skrive under med dem. Men jeg blev enig med mit bagland om, at det sportsligt var den rigtige løsning for mig.
– Jeg havde hørt en masse gode ting om klubben, og det hele gav bare mening for mig. Så det var den bedste løsning for mig lige nu, fortæller Valdemar Lund i et interview med Viaplay.
Den 20-årige midterforsvarer vil ikke lægge skjul på, at det var hårdt at sige farvel til barndomsklubben.
– Det var mærkeligt jo. Når man har været i klubben siden man var 12, at man så skal til at flyve fra reden nu. Måske ikke på den måde, som jeg havde håbet på, men ja… der var mange følelser i spil i går.
– En lille tåre på kinden på hotelværelset efter at have skrevet under. Men efter det var det egentlig så fint, lyder det fra Valdemar Lund.
Den nye Molde-spiller erkender selv, at han i sin sidste halvsæson som FC København-spiller ikke ramte topniveauet.
– Jeg kan ikke lægge skjul på, at mine præstationer på det sidste i FC København ikke har været helt top.
– Så ja, jeg havde brug for spilletid, og klubben gad ikke at give mig så meget spilletid, så den bedste løsning var Molde, siger Valdemar Lund.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København indkasseret omtrent 11 millioner kroner på salget af Valdemar Lund.
Se interviewet med Valdemar Lund i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Afslører: FCK ringede aldrig