Hårdt FCK-exit: En lille tåre på kinden

Valdemar Lund vil ikke lægge skjul på, at afskeden med FC København ikke blev på den måde, som han havde drømt om.



Han havde håbet på at følge i fodsporene på stortalenter som Victor Kristiansen og Mohamed Daramy, der i de senere år har forladt FC København for kæmpestore beløb. 

Men efter en vanskelig efterårssæson endte det for Valdemar Lund med, at han torsdag tog afsked med FC København for at fortsætte karrieren i norske Molde. 

– Det var en meget kaotisk dag. Jeg vidste godt, at Molde var en mulighed lang tid før, at jeg besluttede mig for at skrive under med dem. Men jeg blev enig med mit bagland om, at det sportsligt var den rigtige løsning for mig.

– Jeg havde hørt en masse gode ting om klubben, og det hele gav bare mening for mig. Så det var den bedste løsning for mig lige nu, fortæller Valdemar Lund i et interview med Viaplay. 

Den 20-årige midterforsvarer vil ikke lægge skjul på, at det var hårdt at sige farvel til barndomsklubben. 

– Det var mærkeligt jo. Når man har været i klubben siden man var 12, at man så skal til at flyve fra reden nu. Måske ikke på den måde, som jeg havde håbet på, men ja… der var mange følelser i spil i går.

– En lille tåre på kinden på hotelværelset efter at have skrevet under. Men efter det var det egentlig så fint, lyder det fra Valdemar Lund. 

Den nye Molde-spiller erkender selv, at han i sin sidste halvsæson som FC København-spiller ikke ramte topniveauet. 

– Jeg kan ikke lægge skjul på, at mine præstationer på det sidste i FC København ikke har været helt top.

– Så ja, jeg havde brug for spilletid, og klubben gad ikke at give mig så meget spilletid, så den bedste løsning var Molde, siger Valdemar Lund. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København indkasseret omtrent 11 millioner kroner på salget af Valdemar Lund. 

Se interviewet med Valdemar Lund i afspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Teaser for ny AGF-aftale

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Så er det officielt

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

– Niels Frederiksen er en legende!

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…