FC Nordsjællands navn er blevet misbrugt i en hackingskandale i Italien.
Flere medier i støvlelandet fortæller, at en gruppe IT-svindlere tilbage i juni lykkedes med at forfalske FC Nordsjællands legitimationsoplysninger og skabe en falsk mailkorrespondance mellem den danske Superliga-klub og Sampdoria.
Her bad hackerne forklædt som FC Nordsjælland Serie A-klubben om at udbetale rater og bonusser for Mikkel Damsgaard, som Sampdoria købte i sommeren 2020. Italienerne fik i den forbindelse oplyst et andet kontonummer end det, som hidtil var brugt i overførslerne mellem de to klubber.
Sampdoria anede uråd, fordi klubben mente, at man havde betalt FC Nordsjælland, hvad man skulle i henhold til aftalen, men alligevel lykkedes det ifølge mediet Il Secolo XIX hackerne at få 800.000 euro – seks millioner kroner – udbetalt, før Sampdoria fik stoppet svindelnummeret.
Den italienske storklub henvendte sig efterfølgende til myndighederne, og med hjælp fra russisk politi og Interpol lykkedes det at opspore en konto i Skt. Petersborg, som pengene stod på.
Fire personer er anholdt i sagen, og de venter nu på, at retssagen mod dem går i gang. Det lykkedes Interpol at fastfryse de seks millioner kroner, som vil blive tilbagebetalt til Sampdoria.
FC Nordsjælland er bekendt med sagen
Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC Nordsjælland, der oplyser, at man ikke har fået hacket nogle af sine konti. Dermed er det i de italienske IT-systemer, at skaden er sket, og ubudne gæster har fået adgang.
Superliga-klubben er bekendt med sagen fra Italien.
– Vi er opmærksomme på episoden, og vi har aktivt hjulpet Sampdoria i forbindelse med den. Vi kommer også til at stå til rådighed for de italienske- og internationale myndigheder, hvis de skulle ønske dette i forbindelse med opklaringen af sagen. Vi har intet at udsætte på de parter, siger Christian Wolny, kommunikationschef i FC Nordsjælland, til tipsbladet.dk.
Mikkel Damsgaard blev solgt til Sampdoria for 50 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
FCK hævner sig mod OB i Parken
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
AVIS
