Hackere forfalskede FCN og snød for millioner

En gruppe russiske hackere udgav sig for at være FC Nordsjælland og fik udbetalt millioner af Serie A-klubben Sampdoria.



FC Nordsjællands navn er blevet misbrugt i en hackingskandale i Italien. 

Flere medier i støvlelandet fortæller, at en gruppe IT-svindlere tilbage i juni lykkedes med at forfalske FC Nordsjællands legitimationsoplysninger og skabe en falsk mailkorrespondance mellem den danske Superliga-klub og Sampdoria.

Her bad hackerne forklædt som FC Nordsjælland Serie A-klubben om at udbetale rater og bonusser for Mikkel Damsgaard, som Sampdoria købte i sommeren 2020. Italienerne fik i den forbindelse oplyst et andet kontonummer end det, som hidtil var brugt i overførslerne mellem de to klubber.

Sampdoria anede uråd, fordi klubben mente, at man havde betalt FC Nordsjælland, hvad man skulle i henhold til aftalen, men alligevel lykkedes det ifølge mediet Il Secolo XIX hackerne at få 800.000 euro – seks millioner kroner – udbetalt, før Sampdoria fik stoppet svindelnummeret.

Den italienske storklub henvendte sig efterfølgende til myndighederne, og med hjælp fra russisk politi og Interpol lykkedes det at opspore en konto i Skt. Petersborg, som pengene stod på.

Fire personer er anholdt i sagen, og de venter nu på, at retssagen mod dem går i gang. Det lykkedes Interpol at fastfryse de seks millioner kroner, som vil blive tilbagebetalt til Sampdoria.

FC Nordsjælland er bekendt med sagen
Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC Nordsjælland, der oplyser, at man ikke har fået hacket nogle af sine konti. Dermed er det i de italienske IT-systemer, at skaden er sket, og ubudne gæster har fået adgang. 

Superliga-klubben er bekendt med sagen fra Italien.

– Vi er opmærksomme på episoden, og vi har aktivt hjulpet Sampdoria i forbindelse med den. Vi kommer også til at stå til rådighed for de italienske- og internationale myndigheder, hvis de skulle ønske dette i forbindelse med opklaringen af sagen. Vi har intet at udsætte på de parter, siger Christian Wolny, kommunikationschef i FC Nordsjælland, til tipsbladet.dk.

Mikkel Damsgaard blev solgt til Sampdoria for 50 millioner kroner. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Positive forhandlinger med Nartey

Offentliggøres i dag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent