Folk med god hukommelse ville kunne huske, at Bubacarr Trawally på et tidspunkt var tilknyttet Vejle Boldklub, men angriberen fra Gambia var et lettere mysterie i dansk fodbold, og han spillede aldrig et eneste minut for jyderne.
Kort fortalt blev Bubacarr Trawally hentet til Vejle i 2018 og med det samme udlejet til Guizhou i Kina, og det var hele tiden usikkert, om han overhovedet ville komme til at optræde i den røde Vejle-trøje, hvad han altså heller aldrig gjorde. Det var en spiller, VB hentede med det sigte at sælge ham igen med en stor profit.
– Vi må se i fremtiden, om vi lykkes med at rykke op, og hvor han så skal spille henne. Det er ikke afgjort endnu. Han er et kæmpe navn, men det har aldrig været på tale, at han skal spille for Vejle i den danske første division, fortalte klubbens daværende tekniske chef Jacob Krüger til BT.
I starten af 2019 stemplede Bubacarr Trawally meget kortvarigt ind i Vejle, og han gjorde det klart, at han ville videre med det samme. Det kom han. Vejle solgte gambieren til Al-Shabab for et stot millionbeløb, og han blev en økonomisk kæmpe succes for VB, selv om han aldrig nåede en eneste kamp i Nørreskoven.
Såvidt forhistorien.
27-årige Bubacarr Trawally er stadig tilknyttet Al-Shabab, men nu skriver Sportbladet, at svenske Hammarby, der har Marti Cifuentes som cheftræner, har afgivet et bud på angriberen. Al-Shabab har nærmest konsekvent haft Trawally udlejet til Ajman Club, siden han ankom fra Vejle i 2019, og det er han også i skrivende stund, men nu kan turen altså gå til Sverige.
Det forlyder, at Hammarby tilmed også har planer om at bruge ham på banen…
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Transferbombe på vej
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
